Łukasz Szewczyk11.06.2021 (16:01)14 komentarzy

TVP 4K na Euro w naziemnej telewizji cyfrowej, kablówkach i na satelicie. Jak odbierać?

• Na czas Euro 2020 telewizja Polska poszerza dostępność kanału TVP 4K
• Kanał dostępny jest w naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T), w ramach testów nowego standardu nadawania DVB-T2/HEVC.
• Dostępny będzie także w ofercie operatorów sieci kablowych i w dystrybucji satelitarnej
TVP 4K
- Telewizja Polska konsekwentnie dostarcza swoim widzom rozrywkę na najwyższym poziomie. Jako nowoczesny nadawca, na czas UEFA EURO 2020, uruchomiliśmy kanał TVP 4K. Dzięki temu, widzowie w całej Polsce, zarówno ci korzystający z bezpłatnej telewizji naziemnej, jak i z oferty przygotowanych technicznie operatorów kablowych i satelitarnych, będą mogli obejrzeć UEFA EURO 2020 w jakości UHD, co jest wydarzeniem przełomowym i bez precedensu - mówi Marcin Klepacki, Dyrektor Biura Dystrybucji Telewizji Polskiej.
Program TVP 4K zostanie uruchomiony specjalnie na czas UEFA Euro 2020 przez Telewizję Polską, która jest jedynym oficjalnym nadawcą europejskiego czempionatu w Polsce. Widzowie obejrzą za jego pośrednictwem transmisje i retransmisje wszystkich meczów rozgrywanych podczas UEFA Euro 2020, wraz z wejściami studyjnymi przygotowanymi przez redakcję TVP Sport, w jakości UHD z poszerzoną paletą barw i dźwiękiem przestrzennym Dolby Atmos. TVP 4K będzie można oglądać także po zakończeniu rozgrywek Euro do 11 sierpnia 2021 roku.

Program będzie również dostępny dla widzów korzystających z naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) w ramach testów nowego standardu nadawania DVB-T2/HEVC na pozycji LCN-82 i obejmie swoim naziemnym zasięgiem nadawczym 90% populacji kraju. Tym samym TVP 4K to pierwszy kanał w jakości UHD dostępny dla odbiorców cyfrowej telewizji naziemnej bezpłatnie, w trakcie rozgrywek tak prestiżowego turnieju, jakim jest UEFA Euro 2020. Aby odbierać program TVP 4K, konieczne jest posiadanie telewizora wyposażonego w zintegrowany tuner DVB-T2 i obsługującego kodek HEVC lub tuner zewnętrzny DVB-T2/HEVC, podłączony do naziemnego źródła sygnału antenowego. Dodatkowo odbiornik telewizyjny musi mieć matrycę 4K/UHD.

Telewizory podłączone do sygnału naziemnego powinny automatycznie przestroić się i znaleźć nowy program na liście. Może również zdarzyć się, że trzeba będzie ręcznie wyszukać program na odbiorniku telewizyjnym lub zresetować dekoder zewnętrzny poprzez chwilowe odłączenie go od zasilania.

TVP 4K dostępny będzie także u operatorów płatnej telewizji. Jak informuje nadawca, mecze UEFA Euro 2020 w jakości UHD będą mogli oglądać widzowie posiadający odbiorniki telewizyjne UHD/4K i korzystający z usług UPC Polska (pozycja 20), Canal+ (pozycja 136), Orange IPTV (pozycja 65), Vectra (pozycja 222), Multimedia Polska (pozycja 222), TOYA (pozycja 421), Inea (pozycja 129), Jambox (pozycja 195) oraz między innymi PROMAX, Telewizji Kablowej Winogrady, Telpol i Elsat.

Dodatkowo Telewizja Polska przygotowała dla widzów szereg usług interaktywnych, oferując większą ilość treści związanych z UEFA Euro 2020 w Smart TV, mobilnie oraz HbbTV.

Komentarze (1 - 10 z 14)

Szkoda że Multimedia Polska ma opory we włączeniu sygnału mux DVB-T2 w swoim kablu obok obecnie puszczonych DVB-T :(
Trzeba więc znowu wyciągnąć antenę pod dach :D
 2  
upc już wypuściło za free - na ci+ działa elegancko na tv - szkoda że sony ma spieprzone hdr bo ciemne.
 3  
Ja mam naziemną telewizje i co mam TVP 4 k ale co z tego jak głos jest ale nie mam wizji
 0  
Ja mam naziemną telewizje i co mam TVP 4 k ale co z tego jak głos jest ale nie mam wizji
Twój telewizor nie ma kodeka HEVC. Za rok wszystkie kanały będą Ci tak odbierały :)
 2  
vectra multimedia polska niema wcale TVP 4k . 2021 06 13
 0  
Tego ich marnego 4K nie da się oglądać.To już w HD mają lepszy obraz
 0  
Vectra ma
 1  
ciekawe vectra multimedia polska nie ma wcale .może vectra ma .
 0  
W Multimedia Polska nie ma TVP4K. Na profilu FB napisali w jednym z komentarzy, że nie planują tego kanału w ofercie. Faktem jest że dekoderów 4k w ofercie nie ma. No cóż pozostaje TVP Sport HD.
 0  
Ja mam TVP 4K a co z tego jak obraz jest kiepski. Na początku było wszystko strasznie ciemne, teraz z kolei jest jaskrawe. Koniec końców muszę na każdy dzień dostosowywać jakość obrazu bo jest dom wariatów z obrazem (tv mam nowy wysoki model) . Też tak ktoś ma ???
 3