Łukasz Szewczyk08.07.2021 (12:43)

TVN24 i niezależne media znikną z polskich domów? PiS majstruje w ustawie RTV

• Politycy PiS idą na wojnę z TVN24
• Proponowane zmiany mają utrudnić funkcjonowanie wolnych mediów w Polsce.
TVN24 i niezależne media znikną z polskich domów? PiS majstruje w ustawie RTV
Od wielu tygodni spółka TVN czeka na decyzję w sprawie przedłużenia koncesji na nadawanie pierwszej polskiej telewizji informacyjnej TVN24. Stacja w tym roku obchodzi urodziny. Przedstawiciele stacji przekonują, że spełniają wszelkie wymogi formalne, by koncesję otrzymać. Z kolei Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ciągle przedłuża wydanie decyzji w tej sprawie, "badając" strukturę właścicielską nadawcy.
Spółka TVN w przesłanym do mediów oświadczeniu zauważa: "Struktura własnościowa Spółki jest zgodna z przepisami ustawy o radiofonii i telewizji. Potwierdzają to niezależne ekspertyzy opracowane przez wybitnych polskich profesorów prawa. Podkreślamy, że w 2015 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do naszej Spółki i do czasu ubiegania się o przedłużenie koncesji dla programu TVN24 struktura własnościowa TVN nie budziła żadnych wątpliwości"

Do tej pory komentatorzy twierdzili, że zwlekanie z przedłużeniem koncesji to zwykła złośliwość KRRiT, którą kieruje związany z PiS Witold Kołodziejski. Nie jest tajemnicą, że TVN24 nie jest ulubioną stacją telewizyjną dla polityków PiS, w której i tak chętnie się pojawiają. Okazuje się jednak, że przy okazji utrudnienia przyznania koncesji dla TVN24 posłowie PiS chcą zmienić prawo, by ograniczyć działalność wolnych mediów w Polsce oraz ograniczyć dostęp Polaków do informacji.

W nocy z środy na czwartek do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji złożony przez grupę posłów PiS. Obecne przepisy ustawy o radiofonii i telewizji pozwalają na uzyskanie koncesji na nadawanie w Polsce podmiotowi zagranicznemu, którego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Proponowana przez posłów PiS zmiana wprowadza dodatkowe ograniczenie w przyznawaniu koncesji.. Według PiS-owskiego projektu zmian w ustawie, koncesja na nadawanie programów telewizyjnych będzie mogła być udzielona "osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

Komentatorzy nie mają wątpliwości, że proponowane zmiany to cios wymierzony przede wszystkim w Grupę TVN, której właścicielem koncern amerykański. Uchwalenie ustawy z pewnością wymusi zmiany właścicielskie w Grupie TVN. Amerykanie będą zmuszeni do wycofania się z polskiego rynku, udziału w koncernie może przejąć np. spółka z udziałem skarbu państwa. Przykładem jest chociażby ostanie przejęcie wydawcy lokalnej prasy Polska Press przez państwowy koncert PKN Orlen. W wyniku czego przeprowadzono redakcyjne czystki, a na czele lokalnych dzienników znaleźli się szefowie nieukrywający sympatii do obecnej władzy.