Łukasz Szewczyk16.07.2021 (15:27)brak komentarzy

Nowy serial TVP Dokument. "Tatarzy polscy"

• Premiera nowego serialu dokumentalnego TVP Dokument
• "Tatarzy polscy", który opowiada o potomkach osadników muzułmańskich na ziemiach polskich.
"Tatarzy polscy"
Oferta programowa Telewizji Polskiej zostanie wzbogacona o nowy serial dokumentalny ukazujący współczesne losy członków tatarskiej mniejszości etnicznej "Tatarzy polscy". W niedzielne popołudnia widzowie TVP Dokument będą mieli możliwość śledzenia wątków historycznych, społecznych, religijnych i kulturowych związanych z życiem polskich Tatarów. Opowieści bohaterów serialu przybliżą też wielokulturowość całego polskiego społeczeństwa.
Historia polskiej społeczności tatarskiej sięga XIII wieku. Jest to jedna z najstarszych grup muzułmańskich żyjących w naszym kraju. Co ciekawe, w warunkach wielowiekowego sąsiedztwa z ludnością chrześcijańską, udało się im zachować własną tożsamość etniczno-religijną.

Zdjęcia do serialu powstały w plenerze oraz w autentycznych wnętrzach: domach bohaterów, świątyniach, miejscach pracy i nauki. Każdy z ośmiu odcinków serialu jest dokumentalnym zapisem prawdziwych historii polskich Tatarów, m.in. członków Zespołu Buńczuk czy mieszkańców wsi Kruszyniany i Bohoniki. Dzięki temu, widzowie będą mogli lepiej poznać dorobek artystyczny Tatarów, dowiedzieć się, czym są np. muhiry czy wysłuchać opowieści o łucznictwie konnym, charakterystycznym dla wojowniczej kultury tatarskiej XVII wieku. Serial przybliży również symbolikę muzułmańskich świąt i opowie o zwyczajach związanych z praktykami religijnymi polskich Tatarów.

- Serial "Tatarzy polscy" to nasza letnia propozycja i pierwsza z tych, które pozwolą lepiej zrozumieć bogactwo kultury i dziedzictwo I Rzeczypospolitej. To prawdziwa skarbnica ciekawych opowieści, którymi dzielimy się z widzami po to, by przybliżyć im specyfikę wielonarodowego Podlasia i pokazać, w jaki sposób historia tego miejsca wpłynęła na współczesne dzieje Polski - komentuje redaktor naczelny TVP Dokument, Tomasz Piechal.