Łukasz Szewczyk27.07.2021 (15:40)5 komentarzy

TVP prognozuje stratę 250 mln zł netto za 2021 rok. Winny koronawirus

• Mimo finansowego zastrzyku prawie 2,1 mld zł z publicznych pieniędzy, Telewizja Polska prognozuje, że 2021 roku zakończy stratą na poziomie 250 mln złotych
TVP prognozuje stratę 250 mln zł netto za 2021 rok. Winny koronawirus
W odpowiedzi na medialne informacje, Telewizja Polska wydala komunikat, w którym informuje o sytuacji finansowej spółki. Telewizja Polska prognozuje ujemny wynik finansowy na 2021 rok w wysokości 284 mln zł (netto 250 mln zł). Wyniki spółka tłumaczy między innymi pandemią koronawirusa.
Jak tłumaczy biuro prasowe Telewizji Polskiej: "w 2020 roku spółka poniosła znaczące wydatki, głównie ze względu na nabyte prawa do pokazywania na antenach TVP wielkich imprez sportowych, które ostatecznie zostały przesunięte i odbywają się w 2021 roku. Pomimo zrealizowania w 2020 r. większości planowanych wydatków, koszty zaliczone na poczet wyniku finansowego w 2020 r. są na poziomie niższym od przyjętego planu o 265,5 mln zł. Jest to efektem przesunięcia o rok chwili, w której poniesione już wydatki staną się kosztem w znaczeniu bilansowym i rachunkowo-podatkowym. Taka sytuacja wynika z obowiązującej w Polsce memoriałowej, a nie kasowej zasady obliczania wyniku finansowego przedsiębiorstwa.

Zgodnie z tą metodyką, jak tłumaczy spółka, wynik za 2020 r. wyniósł brutto +303,0 mln zł (wynik netto przekłada się na zysk w wysokości 198,3 mln zł). Dodatni wynik, którego nieplanowaną cześć TVP określa roboczo jako "zysk covidowy", jest w znacznej mierze efektem przeniesienia imprez i transmisji na 2021 roku, a co za tym idzie odroczeniem wliczenia w koszty poniesionych już wydatków. Cykl produkcji telewizyjnej oraz nabyte prawa emisyjne stanowią więc z góry opłacony "produkt", który czeka w "magazynie" na sprzedaż, a cena jego nabycia, zgodnie z zasadami rachunkowości, zostanie zaliczona do kosztów działalności dopiero w chwili sprzedaży, czyli emisji audycji, co systematycznie następuje w 2021 r. Te poniesione już wydatki, na poczet odroczonych kosztów, wywołają w 2021 r. odwrotny do 2020 r. efekt finansowy, czyli "stratę covidową". Pojawi się ona, kiedy poniesione w 2020 r. wydatki staną się dodatkowym kosztem działalności TVP w 2021 r.

Jak przekonuje publiczny nadawca, po zwiększonym o "zysk covidowy" wyniku w 2020 r. nastąpi lustrzana "strata covidowa" w 2021 r. Te przejściowe anomalie w 2020 i 2021 r. zbilansują się okresie dwuletnim. W rezultacie, pomimo licznych trudności i zakłóceń, w szczególności przyspieszonych wydatków oraz przeniesionych wydarzeń i emisji audycji, działalność spółki w opisanym dwuletnim cyklu sumarycznie zakończy się niewielkim zyskiem.

Komentarze (1 - 5 z 5)

Knurski nieudacznik każde pieniądze przepuści.A mogły służyć te miliardy na służbę zdrowia
 16  
Szastanie pieniążkami na prawo i lewo, płaceniu pseudo gwiazdkom bajońskich kwot za jedną piosenkę na kiczowatych imprezach... Bajońskie wynagrodzenia dla funkcjonariuszy reżimu za szczucie na rodaków, pseudo imprezy i psuedo uroczystości rocznicowe, płacenie Rydzykowi za prawo do transmisji nabożeństw .... nawet jakby dostal 3 MLD to by je wydał i długu narobił.

Wszystko po to aby plebs świetnie się bawił, a Nieprawi i Niesprawiedliwi wprowadzali dyktaturę w rytmie disco polo ....
 20  
Winny koronawirus?
Przecież to wina Tuska:D :D :D
 10  
studnia bez dna, nieważne jaką kasą się zasypie tvpis, oni i tak przyniosą stratę
 16  
wynik za 2020 r. wyniósł brutto +303,0 mln zł
.........................
...Co pozwoliło na wypłatę kilkudziesięciotysięcznych premii dla zarządu, niestety ten rok będzie gorszy i strata 250 mln. spowoduje że premie będą tylko na poziomie zeszłorocznych :(
Qrevsko fatalna sytuacja :(
 11