Łukasz Szewczyk29.07.2021 (12:15)17 komentarzy

Naziemna TV: Polsat i TVN oceniane najlepiej, do wymiany TV Trwam i kanały TVP

• Polsat i TVN najwyżej ocenianymi przez widzów kanałami telewizji naziemnej, stacje TVP zdominowały czołówkę rankingu stacji "do wymiany" - pokazuje Projekt Cyfrowizja VI, cykliczne badanie Wavemaker.
• Multipleks marzeń Polaków tworzą międzynarodowe kanały filmowe i dokumentalne, które widzowie umieściliby w ofercie naziemnej telewizji
• Kanały Telewizji Polskiej notują najsłabsze wyniki w historii badania.
Naziemna TV: Polsat i TVN oceniane najlepiej, do wymiany TV Trwam i kanały TVP
Polscy telewidzowie deklarują spore zadowolenie z oferty naziemnej TV - ponad połowa jest przekonana, że oferta bezpłatnej TV zawiera ciekawe kanały (56 proc.), stacji jest więcej niż kilka lat temu (69 proc.) i można je oglądać w wysokiej jakości (60 proc.), pokazuje zrealizowany właśnie Projekt Cyfrowizja VI, cykliczne badanie agencji Wavemaker identyfikujące postawy odbiorców płatnej i naziemnej telewizji.
Widzowie gorzej oceniają konkretne składniki oferty - jak wybór programów sportowych, serialowych czy filmowych. I w tych kategoriach widzą też największe zapotrzebowanie na uzupełnianie oferty programowej naziemnej telewizji. Dokumenty, polskie i zagraniczne filmy oraz seriale tworzą czołówkę 'deficytowych' wciąż, z perspektywy odbiorców naziemnej telewizji, kategorii w ofercie NTC. Kategoria dokumentów po raz pierwszy wybiła się na pierwsze miejsce w rankingu widzów, detronizując filmy. Mogło się tak stać m.in. dlatego, że w obszarze seriali czy filmów widzowie coraz częściej znajdują alternatywne kanały ich dystrybucji (serwisy streamingowe).

Projekt Cyfrowizja VI: Jakich treści programowych brakuje widzom naziemnym? / Fot. Wavemaker
Projekt Cyfrowizja VI: Jakich treści programowych brakuje widzom naziemnym? / Fot. Wavemaker.
Najlepiej ocenianymi kanałami naziemnej telewizji cyfrowej są wśród widzów wciąż największe stacje komercyjne - Polsat i TVN - zbliżony odsetek widzów, co w poprzedniej fali badania uznaje je za raczej lub bardzo ciekawe. Spadły natomiast wskazania dla głównych kanałów Telewizji Polskiej, zajmujących 18-te (TVP 2) i 24-te (TVP1) miejsce w rankingu 32 zbadanych w Projekcie Cyfrowizja kanałów naziemnych.

Projekt Cyfrowizja VI: Najwyżej oceniane kanały w ofercie naziemnej TV / Fot. Wavemaker
Projekt Cyfrowizja VI: Najwyżej oceniane kanały w ofercie naziemnej TV / Fot. Wavemaker.
Wśród niedawnych debiutantów z multipleksów najlepiej oceniany przez widzów jest TVP Dokument (19. pozycja), wyprzedzający TVP Kobieta (27. miejsce) i przedostatnią w rankingu Antenę - dodajmy, że kanały oceniały osoby, które znają daną stację. W przypadku Anteny - co trzeci odbiorca naziemnej TV, jeszcze nie kojarzy tego kanału, co ciekawe stację lepiej znają odbiorcy płatnej TV.

Wizerunkowy kryzys TVP
Multipleks marzeń polskich telewidzów tworzą tradycyjnie międzynarodowe kanały premium. Widzowie najchętniej umieściliby w ofercie bezpłatnej TV takie marki jak HBO, Discovery, Canal+ i National Geographic.

A co gdyby uzupełnienie multipleksów było możliwe kosztem kanałów nadających obecnie w naziemnej telewizji? W takim scenariuszu mocno ucierpiałoby portfolio publicznego nadawcy. Aż 6 z 10 najczęściej wskazywanych przez widzów do usunięcia kanałów to stacje Telewizji Polskiej. Są to najgorsze dla nadawcy wyniki w historii badania Projekt Cyfrowizja, dowodzą powiększania się negatywnego "elektoratu" nadawcy.

Projekt Cyfrowizja VI:  Kanały naziemne, które widzowie wymieniliby na inne / Fot. Wavemaker
Projekt Cyfrowizja VI: Kanały naziemne, które widzowie wymieniliby na inne / Fot. Wavemaker.
Jednocześnie wciąż dla kilkunastu procent widzów główne anteny TVP są tymi, których najbardziej brakowałoby, gdyby zniknęły z oferty multipleksów. To daleko za Polsatem czy TVN (oba komercyjne kanały mają 34 proc. tak przywiązanych odbiorców), ale nadal TVP2 i TVP1 stanowią mocną "drugą ligę" takiego rankingu, wraz z TVN7, TVP Sport i TV Puls.

Dane z Projektu Cyfrowizja VI dowodzą potrzeby działań informacyjnych związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnego. Zaledwie co czwarty telewidz ma świadomość planowanych zmian w sposobie nadawania naziemnej TV i przejścia na standard DVB-T2 / HEVC. Wśród tych osób blisko 60 proc. twierdzi, że jest na to technicznie przygotowana. Najmniej takich osób jest jednak wśród odbiorców wyłącznie naziemnej telewizji, a więc tych, których problem dotyczy. Tu niespełna 4 na 10 osób świadomych planowanych zmian ma przekonanie, że ich dekoder i telewizor spełniają wymagania nowego standardu.

Badanie Projekt Cyfrowizja VI Wavemaker realizował na próbie 1535 Polaków z dostępem do internetu metodą CAWI pod koniec czerwca 2021 r.
Wavemaker

Komentarze (1 - 10 z 17)

Ciekawe tylko w jakim wieku były osoby, które brały udział w badaniu, jeżeli starsze też, to się nie dziwie, że kanały TVP są na takich pozycjach bo np taka TVP Polonia to tylko zbieranina programów z innych kanałów TVP i zajmowanie niepotrzebne miejsca w NTC
 0  
Też bym usunął kanały TVP i Trwam.
 7  
Jakbym miał wpływ na to jakie stacje telewizyjne powinny być a jakich nie powinno być w naziemnej telewizji cyfrowej (dvb-t), to moja lista stacji telewizyjnych wyglądała by następująco:
1- TVP1 HD
2 - TVP2 HD
3 - TVP Info
4 - TVN
5 - TVN24
6 - Polsat
7 - Polsat News
8 - TVP Kultura
9 - TVP Kultura 2
10 - TVP Sport
11 - Polsat Sport News (przywróciłbym go, bo ta stacja już kiedyś
była tu w naziemnej telewizji cyfrowej)
12 - TVP HD (z tej stacji zrobić telewizję tylko filmową)
13 - Wszystkie stacje telewizji regionalnej TVP, wiadomo które
(wszystkie 12 ośrodków telewizji regionalnej, dostępne w
w całej Polsce)
25 - TVP ABC
26 - Eska TV
27 - tu przywrócić świetną telewizje muzyczną - TYLKO MUZYKA,
Telewizji Polskiej
(ta telewizja była nadawana w w latach 90-tych z satelity,
cyfrowo ale była kodowana, była chyba tylko wtedy na Cyfrze +
ówczesnej platformie cyfrowej)
To tyle ode mnie jakie stacje telewizyjne powinny się znaleźć w
naziemnej telewizji cyfrowej dvb-t, a teraz jakie stacje radiowe powinny być w naziemnym przekazie cyfrowym:
- PR1, PR2, PR3, PR 24, PR4, Radio Nowy Świat, Radio 357,
RMF, RMF MAXXX, Radio Zet i reszta stacji radiowych jakie można słuchać przez internet.
 4  
Dziwi mnie, że najbardziej widzowie oczekują dokumentów i filmów, a jednocześnie nie wskazują, że najciekawsze z oferty telewizji naziemnej jest TVP Dokument i TVP Kultura tylko Polsat i TVN. Przecież właśnie tam jest najwięcej filmów i dokumentów. Chyba, że wolą paradokumenty i reklamy.
 6  
Nie chceta w naziemnej TV Trwam? To zaraz wam prezes wyłączy to całe DVB-T. ;)
 2  
naziemna tv .kanały DiSCAVERY , EUROSPORT 1,2 . POLSAT SPORT >POLSAT SPORT EKTRA .NIE POWINNO być TV POLO .
 2  
Dziwne badanie, skoro najwięcej widzów DVB-T to osoby 50+, starsze kobiety i mieszkańcy wsi a ci głosowali na PiS :D
Młodzi 30- w ogóle nie oglądają telewizji poza sportem
 5  
Ja lat 30 chce TVP choć widać ich agencja TAI jest za PiS-em tylko że TVP niepujdzie pluaizm jak PO całą lewica krytykuje PiS.Lecz brakuje mi bardziej Ale kino Planete itp.National Geografic i Discovery nie są warte chwili obecnej uwagi za ciągłe powtórki oraz reklamy co 15 minut po 3 lub 4 bloki przerwowe.HBO jest średnie w tym momencie ale bardzie warte jest Canal+.
 2  
Niewiarygodna ta sonda,przecież w TVN i Polsacie to tylko reklamy przerywane serialami,a tvp lecą często dobre filmy ,no i bez reklam. Zwolennicy opozycji to by chcieli tylko swoją prawdę oglądać bo tak wygląda według nich wolność.
 2  
Ludzie jednak w większości mają mózg:D :D :D
 1