Łukasz Szewczyk11.08.2021 (11:29)7 komentarzy

MTV świętuje swoje 40-lecie

• MTV przez cały sierpień celebruje 40. rocznicę nadawania
• W ciągu czterech dekad MTV zaskarbiło sobie sympatię rzeszy widzów na całym świecie - dziś to ponad 1,4 miliarda osób z ponad 180 krajów i 700 milionów użytkowników online.
40-lecie MTV
MTV powstało 1 sierpnia 1981 roku w Nowym Jorku jako pierwsza na świecie telewizja muzyczna. Materiał otwierający nadawanie kanału - animowana wersja lądowania statku Apollo 11 na Księżycu - symbolizował odwagę w odkrywaniu świata i wiarę w niemożliwe, wartości wyznawane przez MTV do dziś. Pierwszym zaprezentowanym wideoklipem była z kolei piosenka o adekwatnym tytule "Video Killed the Radio Star" zespołu The Buggles. Stacja połączyła dźwięk i obraz w niespotykany dotychczas sposób, a w 1992 roku skierowała obiektywy kamer na swoich widzów i stworzyła pierwsze reality show. W przemyśle rozrywkowym dokonywała się rewolucja, a MTV nie zwalniało tempa. Powstawały kolejne kanały m.in. VH1, Comedy Central, CMT, TV Land i Logo. W 1987 roku wystartowało MTV Europe, które wyznaczyło początek pierwszego globalnego brandu młodzieżowego. W 2020 roku cały dorobek stacji zebrano w MTV Entertainment Group, która do jubileuszowych uroczystości dołącza również ze swoimi pierwszymi urodzinami.

Na historię MTV składa się nie tylko telewizja, lecz także słynne koncerty, takie jak cykl MTV Unplugged z udziałem ikon muzyki, nagrywany do dzisiaj na całym świecie. Ogromną popularnością cieszą się również gale rozdania nagród. Są to m.in.: MTV Video Music Awards, MTV Music Awards czy MTV Movie Awards.

Treści i narracja tworzone przez MTV pozwalają widzom uciec od rzeczywistości i odkrywać nieznane, dlatego symbolem stacji pozostała kultowa już statuetka Moon Person, wcześniej Moon Man. Z okazji sierpniowego jubileuszu Kehinde Wiley, amerykański artysta i autor portretu prezydenta Baracka Obamy, odświeżył jej wygląd. Figurę zaprezentowano na specjalnym evencie w kosmodromie NASA - Centrum Kosmicznym Johna F. Kennedy'ego na Florydzie. Naturalnej wielkości astronautę trzymającego flagę MTV oplatają zielone liście oraz różowe i białe kwiaty.


MTV zmienia się z duchem czasu, nie boi się wyzwań i z zaciekawieniem spogląda w przyszłość. Od 40 lat dba o trzy filary, na których opiera się misja stacji. Po pierwsze wspiera młodzież i wierzy, że może ona zmienić świat. Po drugie pielęgnuje język, którym komunikuje się ze swoimi odbiorcami - język muzyki i telewizji. Po trzecie pozostaje otwarte na różnorodność we wszystkich jej wymiarach, zarówno w sztuce, jak i społeczeństwie.

Komentarze (1 - 7 z 7)

Kiedyś to była Music Television .... teraz trudno to "coś" określić czym jest ...
 13  
MTV POLSKA TO TO JUŻ NIE JEST TEN KANAŁ CO BYŁ W LATACH 90 TO JUZ NIE JEST KANAŁ MUZYCZNY.FAJNIE ZE JEST MTV 90 I MTV 000S A KIEDY MTV 80 W CANAL+???
 4  
Stara dupa, ale niech już kończy nadawanie. Już nikt nie ogląda stacji muzycznych w dopie YouTube'a i Spotify.
 1  
Nie rozumiem ludzi ktorzy twierdzą że YouTube całkowicie wystarcza i może zastąpić stacje muzyczne w 100%...

Racja - można oglądać swoje ulubione playlisty ale jesteśmy ograniczeni tylko do swoich kawałków..... Jak mamy się rozwijać i poznawać nowe grupy i przeboje słuchając w kółko swojej plalisty?

To by oznaczało że znamy wszystkie kawałki z lat 1960-2020 co jest niemożliwe (moze marek Niedźwiecki zna :-) wiec oglądając porządną stację muzyczną odnajduje się ciagle złote i nieznane przeboje. Problem w tym że brak porzadnych stacji muzycznych ... ciągle te same gnioty w pętli lecą ..

To tak jakbysmy ogladali tylko te filmy które widzieliśmy wcześniej, przecież to bez sensu... ciągle trzeba poszukiwać :-)
 6  
Jest super paczka muzycznych w Play , szkoda że mało jest porobione gatunkami , jest sporo światowej muzyki , jak by Stars TV HD i Eska Extra HD [ FULL HD] były bez reklam to bym z chęcią oglądała a tak zostaje paczka MTV i średnio kilka kwadransów dziennie YouTube pobierając jak jest lepsza jakość niż paczka muzyczna z Play i nagrywając na nagrywarce 4K UHD za 1250 zł z Telewizji i Netflixa .
 0  
W świecie Youtube oraz streamingu, ta stacja oraz inne stacje muzyczne są skazane na porażkę.
 2  
Mtv polska to ściekowy kanał dla imbecyli. Kiedyś MTV to był porządny kanał a teraz to najgorsze ścierwo
 4