Łukasz Szewczyk15.08.2021 (16:48)7 komentarzy

Szef Discovery: Nie mamy zamiaru sprzedawać TVN, mamy alternatywne plany

• Amerykański koncern medialny przekonuje, że nie zamierza sprzedawać telewizji TVN
• "Nie mamy zamiaru sprzedawać TVN ani odchodzić. Mamy alternatywne plany"
Siedziba TVN Discovery Polska
W tym tygodniu Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, nazywaną ustawą "Lex-TVN" oraz "Anty-TVN". Na początku września ustawą zajmie się Senat, następnie ustawa ponownie do Sejmu, później będzie musiał ją podpisać prezydent.
W myśl zmian, o polską koncesję na nadawania sygnału telewizyjnego będą mogły ubiegać się podmioty zagraniczne pod warunkiem, że ich udział w spółce nie przekracza 49 procent. Dodatkowo o koncesję będzie mógł uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG.

Eksperci nie mają wątpliwości, że nowe przepisy uderzają w jeden podmiot medialny - amerykański koncern Discovery, który jest właścicielem telewizji TVN. Gdyby ustawa weszła w życie, Discovery będzie musiało wycofywać się z inwestycji w TVN. Czy tak się stanie?


- Nie mamy zamiaru sprzedawać TVN ani odchodzić. Mamy alternatywne plany uratowania naszej inwestycji w Polsce - powiedział agencji Associated Press Jean-Briac Perrette, prezes i dyrektor generalny Discovery. Przyznał, że ciągle liczy na pozytywne rozwiązanie całej sytuacji. Zaapelował do władz USA, Unii Europejskiej oraz krajów Europy o interwencje w sprawie "Lex-TVN, bo jego zdaniem niezależność mediów w Polsce znalazła się w "punkcie krytycznym".

Kilka dni wcześniej amerykański koncern Discovery, właściciel TVN, zapowiedział, że podejmie kroki prawne wobec polskiego rządu za naruszenie polsko-amerykańskiego traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych. Z kolei międzynarodowe organizacje wyraziły swoje zaniepokojenie pogarszającym się stanem pluralizmu mediów w Polsce.

Komentarze (1 - 7 z 7)

Treść komentarza ukryta z powodu zbyt niskiej oceny - kliknij by wyświetlić
Pluralizm mediów w Polsce... TVP, Polskie Radio - proPiS, TVN,onet,wp,polsat,interia,rmf, zet, tok, wyborcza, fakt itd - antyPiS. To chyba totalna opozycja nie ma co narzekać na rynek medialny, bo praktycznie cały jest po ich stronie.
 35  
To, że jakieś medium informuje o złych działaniach rządu, to nie oznacza, że jest antyPiS. Nie nazywajmy szamba perfumerią, Jesli kradną, to obowiązkiem mediów jest o tym poinformować. Jesli zagrażają wolności, to media mają obowiazek o tym poinformować. Zmądrzej wreszcie, a nie powtarzaj głupot przeczytanych w internecie. Weż udział w akcji "Włącz myślenie!"
 25  
Widziałeś jakiś negatywny materiał o PIS na POLSAT? Zero własnych materałów i informowania od razu, że coś PIS zrobił/przekręt/nepotyzm.
 6  
Po stronie proPiS chyba o kimś zapomniałeś. Trwam, maryja, niezależna, republika. szmatławce, których tytułów nie warto wymieniać, wnet, w polsce itd., itp.(małe litery zamierzone). A Polsat to niby antyPiS? Na Solorza mają tyle haków, że on im na pewno nie podskoczy.
 0  
A to ze amerykanie moga miec 100% akcji polskich mediow to ok?,ale my ich nie mozemy wykupic w 100%,bo mozemy wedlug ich prawa kupic 20%,oni moga miec taka ustawe my nie ,no kurwa to jest traktowanie kolonialne.
 2  
Tyle lat tvn jest w grupie Discovery i niech tak zostanie!!! to czy kos jest za pis czy za po nie ma tu znaczenia
 2  
A to ze amerykanie moga miec 100% akcji polskich mediow to ok?,ale my ich nie mozemy wykupic w 100%,bo mozemy wedlug ich prawa kupic 20%,oni moga miec taka ustawe my nie ,no kurwa to jest traktowanie kolonialne.
Wolę aby TVN był pod ręką Amerykanów, Niemców czy też Francuzów niż pod ręką pro rządową, niezależnie która partia rządzi.
 2