Łukasz Szewczyk01.09.2021 (8:21)brak komentarzy

Portrety dokumentalne i polskie dziedzictwo jesienią w TVP Dokument

• Na jesień 2021 roku kanał TVP Dokument przygotował kilka nowości dla swoich widzów.
TVP Dokument
Nowy cykl TVP Dokument pprzedstawia sylwetki najważniejszych polskich dokumentalistów -- portrety reprezentantów kilku pokoleń polskiej dokumentalistyki m.in. Macieja Cuske, Macieja Drygasa, Marii Dłużewskiej i innych. Premierowe odcinki "Portretów dokumentalnych" w każdy poniedziałek (od 20 września) poprzedzi dodatkowo pasmo "Klasyka polskiego dokumentu", w którym widzowie zobaczą filmy wspomnianych artystów. W każdym tygodniu TVP Dokument zaprezentuje innego reżysera i jego twórczość.
Z kolei "Polskie dziedzictwo" (od 26 września) to cykl dokumentalno-historyczny opowiadający o ciekawostkach i legendach dotyczących bogatego dziedzictwa kulturowego I Rzeczypospolitej. Prowadzący, Stefan Tompson, popularyzator polskiej historii, współautor filmu dokumentalnego "Oni budowali nasze szczęście" zaprezentuje najciekawsze zabytki znajdujące się na terenie Litwy i Ukrainy. Będą to zarówno miejsca znane z popularnych przewodników, jak i te, o których pamięta niewielu. Seria liczy 10 odcinków.

Jesień w TVP Dokument to także kolejny sezon cyklu "Barbara Włodarczyk zaprasza", który porusza ważne kwestie o tematyce międzynarodowej i społecznej. Gospodynią programu jest słynna dokumentalistka Barbara Włodarczyk, która omawia filmy z reżyserami i ekspertami tematu. W tym sezonie przedstawione zostaną filmy dotyczące m.in.: sytuacji w Libanie, Anglii i Szkocji po Brexicie oraz Słowacji.