Łukasz Szewczyk17.09.2021 (11:45)brak komentarzy

Kuchnia hiszpańska w nowej serii "ABC Gotowania" na antenie Canal+ Kuchnia

• Po kuchni greckiej i włoskiej przyszedł czas na smaki słonecznej Hiszpanii
• W nowej serii programu "ABC Gotowania" Marieta Marecka pokaże, jak przygotować potrawy, które przeniosą widzów w najsmaczniejsze regiony Półwyspu Iberyjskiego.
Marieta Marecka w "ABC Gotowania"
Hiszpania to jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków Europejczyków. Turystów przyciąga tu słoneczna pogoda, piękne krajobrazy, niepowtarzalna architektura miast i przepyszna kuchnia. Wychodząc naprzeciw tym, którzy pragną znowu poczuć się jak na urlopie, Marieta Marecka ugotuje popularne dania charakterystyczne dla poszczególnych regionów Półwyspu Iberyjskiego.
W programie pojawią się przepisy na paellę na kilka sposobów, tradycyjny hiszpański chłodnik - gazpacho, aromatyczne mięsa i zaskakująco proste dania z ryb. Marieta przyrządzi też tapas, czyli małe przekąski, które idealnie sprawdzą się podczas spotkań z przyjaciółmi, oraz churros - delikatne pączki do maczania w gorącej czekoladzie. ¡Que aproveche!

Emisja premierowych odcinków nowego sezonu "ABC Gotowania" w soboty o godz. 15.35 (od 18 września 2021 roku) na antenie Canal+ Kuchnia.