Łukasz Szewczyk20.09.2021 (17:57)12 komentarzy

Grupa Canal+ przejmuje SPI, większościowego akcjonariusza Kino Polska TV. "Początek nowej ery"

• Canal+ przejmuje pakiet większościowy w SPI International (70% udziałów)
• SPI International to globalna firma medialna, posiadająca w swoim portfolio 42 kanały telewizyjne, wśród nich m.in. FilmBox, Kino Polska, Stopklatka, Dizi, Zoom TV
Canal+
Grupa Canal+ jest światowym operatorem płatnej telewizji i ważnym nadawcą niekodowanych kanałów telewizyjnych we Francji. Canal+ jest dobrze znany na arenie międzynarodowej, prowadząc działalność w 40 krajach w Europie, Afryce Subsaharyjskiej i Azji. W Europie Canal+ silnie zaznaczył swoją obecność na terenie Francji i w Polsce. W 2019 r. Grupa nabyła również platformę M7 Group. Grupa posiada na całym świecie 22 miliony abonentów i przez ostatnie lata odnotowuje stały wzrost. Ogłoszona transakcja pozwoli Canal+ na poszerzenie strategii inwestowania w content i wzmacniania oferty na różnych rynkach, która jest realizowana dzięki wsparciu europejskiego lidera Studiocanal, Kino Świat w Polsce, a teraz również SPI International.
Zgodnie z umową, która pozwoli na połączenie know-how obu podmiotów, założyciel i prezes zarządu SPI - Loni Farhi oraz Berk Uziyel - będą nadal zarządzać SPI i rozwijać jej działalność przy wsparciu komitetu wykonawczego. Obie grupy będą mogły zaś stworzyć wzajemne synergie, pozwalające na dalsze wzmocnienie ich obecności na rynkach międzynarodowych.

"To początek nowej ery dla SPI International. CANAL+ i SPI mają wspólną wizję ciągłego wzrostu i silnej obecności na rynkach międzynarodowych. Od lat jesteśmy strategicznymi partnerami i zbudowaliśmy w tym czasie świetną relację biznesową, opierającą się na współpracy oraz wspólnym osiąganiu celów. Teraz łączymy siły pod jednym dachem. Dzięki Canal+ wzrost SPI jeszcze bardziej przyśpieszy, a obie firmy wykorzystają naturalne synergie. SPI International dysponuje niebywale utalentowanym zespołem, który w ostatnim dziesięcioleciu pozwolił firmie osiągnąć niezwykły wzrost. Teraz, wraz z tym zespołem, z wielką radością staniemy się częścią rodziny Canal+. Nasze połączone siły z pewnością przyczynią się do wzmocnienia naszego portfolio produktów rozrywkowych i pozwolą poszerzyć dystrybucję naszych fascynujących treści do znacznie większej liczby odbiorców" - czytamy we wspólnym oświadczeniu Loni Farhi i Berk Uziyel.

- Z wielką przyjemnością witamy SPI w naszej grupie. Ta transakcja jest krokiem strategicznym dla rozwoju naszego europejskiego contentu. Pozwoli nam ona na wypracowanie nowych synergii i działań, szczególnie na rynku polskim oraz w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie Canal+ prowadzi działalność za pośrednictwem marek M7 - powiedział Jacques du Puy, prezes Canal+ International

Realizacja transakcji podlega zatwierdzeniu przez właściwe organy regulacyjne w poszczególnych krajach (w tym w szczególności organy odpowiedzialne za kontrolę antymonopolową i kontrolę połączeń jednostek gospodarczych).

SPI International to działająca na sześciu kontynentach globalna firma medialna, posiadając w swoim portfolio 42 kanały telewizyjne i liczne produkty cyfrowe, ważny światowy dystrybutor contentu i nadawca. Spółka SPI została założona 28 lat temu i od lat z sukcesami działa w branży telewizyjnej, nadając i dystrybuując liczne kanały płatne i naziemne w Europie Środkowo-Wschodniej, Europie Zachodniej, WNP i państwach Półwyspu Bałkańskiego, w tym na kluczowych rynkach europejskich, takich jak Polska, Czechy, Rumunia, Serbia, Holandia i Rosja. SPI jest jednym z głównych nadawców filmów w krajach, w których prowadzi działalność, a jej flagową marką w tej kategorii jest FilmBox. Grupa SPI jest również właścicielem pakietu innych powszechnie znanych marek, takich jak Film1, Kino Polska, Stopklatka, Dizi, Zoom TV, innych kanałów tematycznych a także usług streamingowych.

Komentarze (1 - 10 z 12)

Czy to znaczy, że Filmboxy i serwis Filmbox Plus też będzie należeć do Canal+?
 3  
O! Dzięki Zoom TV oraz Stopklatka Grupa Canal+ wkracza do telewizji naziemnej w Polsce :D
Ciekawe co dalej z FilmBoxami :)
 0  
Fajnie tylko ciekawe co canal+ zrobi z tymi kanałemi jaki bedzie ich format i cena za nie???
 4  
Oby kino Polska zostalo takie jest
 2  
Content Filmboxów do Canal+Online w pakiecie i sens Filmbox Plus jako osobnego VOD traci rację bytu.
 1  
No to może sporo namieszać na rynku kanałów filmowych. Kanałom z rodziny Filmbox przyda się odświeżenie. Daje to sporo możliwości pytanie jak to w praktyce wyjdzie.
 2  
Znając życie, to Canal+ wprowadzi swoje gnioty (tzn. polskie produkcje sprzed 20-stu lat: "Zmruż oczy", "Killer" ... ) i od rana do wieczora będą to wałkować na Filmboxach ... teraz przynajmniej same zagraniczne tam są ....
Czekamy na " Swiat według Kiepskich" na kanałach premium.

Zmiany zawsze wychodzą na gorsze a nie lepsze ... więc nie spodziewajcie się cudów...

Po drugie Canal+ chce wykosić swoją konkurencję, więc nie da perełek do naziemnej darmowej telewizji ...
 4  
To może teraz bedzie ich cała paczka kałów w canal+ tych co ich obecnie nie ma??
 2  
Znając życie, to Canal+ wprowadzi swoje gnioty (tzn. polskie produkcje sprzed 20-stu lat: "Zmruż oczy", "Killer" ... ) i od rana do wieczora będą to wałkować na Filmboxach ... teraz przynajmniej same zagraniczne tam są ....
Czekamy na " Swiat według Kiepskich" na kanałach premium.

Zmiany zawsze wychodzą na gorsze a nie lepsze ... więc nie spodziewajcie się cudów...

Po drugie Canal+ chce wykosić swoją konkurencję, więc nie da perełek do naziemnej darmowej telewizji ...
Akurat to prawda. 18% obecnej ramówki kanałów takich jak: C+ Film, Family, Seriale to same powtórki filmów i seriali z początku wieku. Przejmując SPI przejmuje sam rynek dystrybucyjno-producencki filmów, a nie kanały TV, które w dobie streamingu i powszechnej dostępności materiałów audiowizualnych (zwłaszcza pirackich!) przestają mieć znaczenie. A większość ludzi nie ma kasy, aby opłacać zarówno platformę cyfrową z danym pakietem VOD jednocześnie - więc nadal to jest luksus.
 2  
"Początek nowej ery"
Dobre sobie... :-) Początkiem nowej ery miała być utrata praw sportowych do ligi angielskiej???
 2