Łukasz Szewczyk12.10.2021 (10:41)3 komentarze

Nadchodzi nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej. UOKiK radzi jak przygotować się na zmiany

• Od wakacji 2022 roku widzowie będą korzystać z drugiej generacji telewizji naziemnej - DVB-T2.
• UOKiK przyłączył się do kampanii informacyjnej organizowanej przez Instytut Łączności - #GotowiNaDVBT2.
• Jak przygotować się na nową jakość telewizji.
sport tv telewizja
Od 1 lipca 2022 roku odbiorcy telewizji naziemnej będą korzystać z nowego standardu nadawania sygnału - DVB-T2/HEVC. Zmiany systemu realizowane będą etapowo w całej Polsce z podziałem na województwa. Po 30 czerwca 2022 roku odbiór sygnału telewizji będzie możliwy tylko w systemie DVB-T2.
Nowy system zapewnia nowe możliwości i korzyści dla konsumentów. Widzowie zyskają wyższą jakość obrazu i dźwięku oraz większy wybór kanałów. Jednakże dalsze korzystanie z telewizji naziemnej może wiązać się z koniecznością dostosowania telewizora lub wymiany na nowy. Odbiornik musi posiadać odpowiednie funkcje. Większość telewizorów wyprodukowanych w ostatnich latach jest dwusystemowa, czyli wyposażonaw możliwość odbioru obecnego systemu - DVB-T jak i nowego - DVB-T2. Telewizor zgodny ze standardami DVB-T2 może wymagać zmiany ustawień. Jeśli masz wątpliwości czy twój telewizor odpowiada na potrzeby nowych standardów, sprawdź jego parametry w instrukcji obsługi, w wyszukiwarce internetowej lub bezpośrednio u producenta. W przypadku gdy odbiornik nie spełnia wymogów DVB-T2, konieczny będzie zakup specjalnej przystawki "set-top-box" tzw. tunera zgodnego z wprowadzanymi standardami.

- Nadchodząca zmiana w sposobie nadawania telewizji naziemnej jest dużym skokiem technologicznym o charakterze globalnym. W trosce o dostęp konsumentów do rzetelnych informacji postanowiłem włączyć się w akcję Instytutu Łączności, promującą nową, naziemną telewizję cyfrową. Zmiany w dostawie sygnału telewizji zaczną funkcjonować już w przyszłym roku. Konsumenci powinni przygotować się na nadchodzące zmiany - warto już teraz sprawdzić model telewizora pod kątem spełniania standardów systemu DVB-T2. Nie zapominajmy o seniorach, którzy mogą w tym zakresie potrzebować wsparcia najbliższych - mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Kupując nowy sprzęt, zapytaj sprzedawcę czy telewizor:
- odbiera telewizję naziemną w standardzie DVB-T2
- odbiera kodowanie obrazu w standardzie HEVC (H.265/MPEG-H)
- odbiera kodowanie fonii w standardzie MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3

Jeśli odbiornik umożliwia podłączenie do Internetu, to powinien on obsługiwać standard HbbTV w wersji przynajmniej 2.0.1.

Konsumencie, jeśli zależy ci na ultra wysokiej rozdzielczości 4K, to sprzęt powinien spełniać również wymogi:
- odbioru HEVC HDR w wersjach HLG10 oraz PQ10
- odbioru dźwięku w wersji Dolby AC-4

Komentarze (1 - 3 z 3)

W 2013r kupiłem tuner Opticum HD t90 do mojego starego telewizora który nie chce się zepsuć, teraz chcę kupić podobny, ale nazwa Opticum zmieniła właściciela. Czy dzisiejszy tuner dvbt2 Opticum będzie odtwarzał z pendrivea to co nagrałem na starym Opticumie?? Może ktoś wie?
 1  
@Pytajnik Najnowsze tunery odtwarzajo tylko płyty winylowe.
 1  
@Pytajnik Najnowsze tunery odtwarzajo tylko płyty winylowe.
Zgadza się, ale częściowo- płyty muszą być wytłoczone na zlecenie SSasina w hurtowni broni pod nadzorem pierwszego instruktora narciarskiego!
 2