Łukasz Szewczyk28.10.2021 (15:56)brak komentarzy

Wieczór z "Dziadami" Adama Mickiewicza w TVP Wilno i TVP Kultura

• W piątek (29 października 2021 roku) odbędzie się w wileńskim klasztorze Ojców Franciszkanów zorganizowany przez Teatr Telewizji i TVP Wilno pokaz spektaklu "Dziady. Noc pierwsza" w inscenizacji Teatru Wierszalin z Supraśla.
"Dziady"
Pokaz spektaklu poprzedzi panel dyskusyjny "Dziady jako sztuka łącząca narody" z udziałem gości z Polski, Litwy i Białorusi, transmitowany będzie w TVP Wilno, TVP Kultura i TVP Kultura 2. W czasie zadumy poprzedzającej uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny wydarzenie będzie symbolicznym początkiem zacieśniania współpracy Telewizji Polskiej ze stroną litewską. Zostanie podpisany List Intencyjny pomiędzy Teatrem Telewizji i Polskim Studiem Teatralnym w Wilnie. Spotkanie poprowadzi mediewistka i historyk teatru dr Jolanta Rzegocka.
"Dziady. Noc pierwsza" w reżyserii Piotra Tomaszuka to zrealizowana na podstawie "Dziadów cz. IV" z elementami "Dziadów cz. II" psychologiczna, emocjonująca konfrontacja serca i rozumu dwóch bohaterów - romantyka Gustawa i racjonalnego Księdza. Interpretacja dramatu Adama Mickiewicza z epoki romantyzmu została zrealizowana zgodnie z antyczną zasadą trzech jedności - miejsca, czasu i akcji. Inscenizacja ma jednak współczesny i aktualny charakter.

Obsada: Rafał Gąsowski (Gustaw), Dariusz Matys (Ksiądz), Piotr Tomaszuk (Guślarz), Adrian Jakuć-Łukaszewicz (Uczeń Guślarza), Monika Kwiatkowska, Katarzyna Wolak, Mateusz Stasiulewicz, Magdalena Dąbrowska, Dzieci.

Spektakl został nagrodzony "Złotym Ryngrafem" na I Festiwalu Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość" w 2021 roku.

Wieczór z "Dziadami" w Wilnie na antenach TVP Kultura i TVP Wilno oraz na kanale streamingowym TVP Kultura 2 kultura2.tvp.plw piątek 29 października o godz. 17:00. Powtórka 31 października o godz. 22:20 na antenie TVP Polonia.