Łukasz Szewczyk28.10.2021 (16:05)brak komentarzy

Rekord na Patronite podczas koncertu Radia 357 "Lista jest tylko jedna"

• Radio 357 zorganizowało specjalny koncert. Transmisję odtworzono łącznie prawie 150 tysięcy razy. .
• Podczas koncertu padły kolejne rekordy zbiórki na portalu Patronite. Po raz pierwszy w historii Radio 357 wspiera 35 tysięcy osób na łączną kwotę przekraczającą 700 tysięcy złotych miesięcznie.
Ekipa Radio 357 / fot. Marcin Zawadzki
Ekipa Radio 357 / fot. Marcin Zawadzki
W ramach promocji nowej Listy Piosenek 357 ekipa Radia 357 zorganizowała specjalny koncert. Jego organizację zapowiedziano w momencie ogłoszenia zbiórki środków na uruchomienie Radia 357 w październiku 2020 roku. W ten sposób ekipa Radia oraz Słuchacze i Patroni chcieli podziękować Piotrowi Baronowi, Bartoszowi Gilowi, Markowi Niedźwieckiemu i Halinie Wachowicz.
Podczas koncertu artyści wykonali utwory własne oraz covery w nowych aranżacjach. Daria Zawiałow zaśpiewała "Tatuaż" Edyty Bartosiewicz, Organek - "Mam dość" Brygady Kryzys, Zalewski - "Obracam w palcach złoty pieniądz" Perfectu, a Kaśka Sochacka "50 drzew" Smolika.

- Ten koncert połączył trzy pokolenia artystów, ale również słuchaczy. Składał się z kilku bloków, pomiędzy artystami przewidzieliśmy duże przeskoki, w brzmieniu i w klimacie. Najpierw myślałem o wspólnym kluczu dla nich, ale tak różnorodna gama głosów i klimatów kazała mi zbudować dla każdego własne otoczenie muzyczne. Piosenki w większości wybierali wokaliści - chciałem żeby czuli się w nich komfortowo. Do tego fantastyczny zespół, nieduży, ale w małych składach gra się lepiej - jest większa spójność i łatwiej złapać energię. Szczególnie na takim wyjątkowym wydarzeniu, które już się nigdzie indziej nie powtórzy. To świetna przygoda, bo unikatowa - mówi Andrzej Smolik, autor koncepcji muzycznej koncertu.

Jako utwór finałowy Ewa Bem wykonała "Podaruj mi trochę słońca". Towarzyszyli jej wszyscy artyści biorący udział w koncercie.

- Chcemy, żeby te emocje zostały z nami tak długo, jak się da. Udział Pani Ewy Bem to dla nas wielkie wyróżnienie. Cały skład koncertu to artyści wybitni. Takiego wykonania nie będzie już nigdy i nigdzie indziej. Zachowujemy je pieczołowicie w naszym jeszcze niewielkim, ale własnym archiwum. Jednak nie zamykamy tam - chcemy, by żyło. Tak powoli, ale konsekwentnie budujemy własną historię - mówi Piotr Stelmach, koordynujący pracę redakcji muzycznej.

Koncert był dostępny w otwartej dla wszystkich transmisji audio i video. Transmisję odtworzono łącznie prawie 150 tysięcy razy. Stream radia wywołano 47 tysięcy razy, zaś liczba odsłon transmisji wideo sięgnęła 100 tysięcy (Facebook i YouTube). Wideo zebrało 18 tysięcy reakcji, a udostępniono je 1000 razy.

Pulę wejściówek przeznaczono na aukcję charytatywną na rzecz Fundacji Kultury Bez Barier. Uczestnicy licytacji przekazali na ten cel 35 574,54 zł.

- Najwyraźniej mam szczęście do cyfr 3, 5 i 7 - żartuje Katarzyna Pruchnicka z zarządu Radia 357. - Wiedzieliśmy, że zainteresowanie koncertem będzie ogromne. Od razu zapadła decyzja o transmisji dla wszystkich. Ale takie wydarzenia nie mogą się udać przy całkowicie pustej sali. Tak zdecydowaliśmy i było to najlepsze wyjście z możliwych. Myślę, że jeszcze przyjdzie czas na większe spotkania, bez żadnych limitów i ograniczeń - dodaje.

Do sfinansowania koncertu Radio 357 pozyskało także honorowych mecenasów: Santander Bank Polska i Otodom. Zapis koncertu jest dostępny jako podcast na platformie Twoje 357.

Lista Piosenek 357 wystartuje od numeru jeden w piątek, 29 października o godz. 19:00. Notowania wyłoni 35 tysięcy Patronów. System do głosowania online został uruchomiony 22 października.

- Warunkiem numer jeden była odporność systemu na próby nieuczciwego głosowania z wielu kont. To możliwe dzięki integracji z systemem Patronite, weryfikującym konta podczas płatności. 35 tysięcy Patronów to duża społeczność, która gwarantuje różnorodność na Liście. Słuchanie Listy na antenie jest i zawsze będzie dostępne dla każdego - mówi Ewa Mieczławska z zarządu Radia 357, odpowiedzialna za prace nad głosowaniem online.

W pierwszych godzinach po uruchomieniu systemu odnotowano rekordowe zainteresowanie głosowaniem. - Wystartowaliśmy w piątek w samo południe. Po 10 godzinach okazało się, że już 3200 Patronów oddało ponad 30 000 głosów. Oznacza to, że średnio co 10 sekund ktoś głosował. Minęło kilka dni i statystyki nie przestają nas zaskakiwać. 6342 osób i ponad 57 000 głosów z 63 krajów. I rośnie - mówi Marcin Łukawski, prowadzący Listę Piosenek 357.


Podczas koncertu padły kolejne rekordy zbiórki na portalu Patronite. Po raz pierwszy w historii Radio 357 wspiera ponad 35 tysięcy osób na łączną kwotę przekraczającą 700 tysięcy złotych miesięcznie.

- Trudno o lepszą informację zwrotną od naszych Słuchaczy niż ta, że chcą nas wspierać finansowo. Coraz więcej słuchających decyduje się zostać Patronami. Cieszy nas to niezwykle i dopinguje. Utarło się powiedzenie, że budujemy najbardziej szalony projekt medialny w Polsce, ale w sumie to całkiem trafne podsumowanie tego, co tu się dzieje - mówi Paweł Sołtys, prezes zarządu Radia 357.


Radio 357 to stacja założona przez byłych dziennikarzy radiowej Trójki. Zespół tworzy obecnie ponad 100 autorów, dziennikarzy oraz osób organizujących pracę radia. Audycje przygotowują m.in. Marek Niedźwiecki, Piotr Kaczkowski, Kuba Strzyczkowski, Marcin Łukawski, Krystian Hanke, Michał Olszański, Ernest Zozuń, Patrycjusz Wyżga, Katarzyna Borowiecka, Marta Malinowska, Marcin Cichoński, Katarzyna Pruchnicka, Tomasz Gorazdowski, Tomasz Rożek, Paulina Wilk, Tomasz Michniewicz, Aleksandra Budka, Gabriela Darmetko, Mateusz Fusiarz, Piotr Stelmach, Marta Kula, Michał Gąsiorowski, Agnieszka Obszańska, Izabela Woźniak, Paweł Sołtys, Daniel Wyszogrodzki, Tomasz Jeleński, Katarzyna Kłosińska, Filip Jaślar, Łukasz Błąd, Krzysztof Szubzda, Bartosz Gil, Baasch, Łukasz Dunaj, Justyna Godz, Agnieszka Szwajgier, Marcin Klimkowski i Michał Żakowski. Radio 357 wprowadziło również serwisy informacyjne nadawane rano i popołudniu. Przygotowuje je zespół 10 dziennikarzy i reporterów oraz 9 korespondentów zagranicznych. Pracę newsroomu koordynuje Justyna Mączka.

Na początku kwietnia zespół Radia 357 uruchomił Twoje 357. To platforma podcastowa, umożliwiająca dostęp do prawie 3000 odcinków audycji i podcastów. Obecnie to ponad 4000 godzin treści audio. Codziennie dodawanych jest ok. 20 nowych propozycji. Wśród nich są też podcasty specjalne - nie emitowane na antenie. Podcastów można słuchać poprzez stronę internetową Radio357.pl oraz przez aplikację Radio 357 dostępną na systemy Android i iOS.