Łukasz Szewczyk08.11.2021 (10:19)brak komentarzy

Z TVN do Google. Robert Socha nowym Teaching Fellow w Google News Lab

• Robert Socha, reporter z wieloletnim doświadczeniem w realizacji materiałów śledczych i wykorzystywaniu technologii w dziennikarstwie, został nowym Teaching Fellow na Europę Środkowo-Wschodnią w Google News Lab.
Google Mobile
Robert Socha przez 18 lat związany był z TVN, pracując jako reporter w redakcji "Superwizjera". Jako nowy szkoleniowiec Google News Lab będzie prowadził szkolenia dla mediów w Polsce i regionie w zakresie cyfrowych narzędzi wykorzystywanych we współczesnym dziennikarstwie i uczył o praktycznych sposobach ich zastosowania w codziennej pracy oraz w prowadzeniu np. researchu i śledztw dziennikarskich.

W 2019 roku Robert Socha został laureatem nagrody MediaTory w kategorii ReformaTOR za materiał ,,To było niby samobójstwo. Tajemnica śmierci 19-letniego Jakuba". W latach 2016-2017 był stypendystą Fundacji Niemana na Uniwersytecie Harvarda, gdzie zajmował się badaniem relacji mediów, prawa i technologii. Z wykształcenia jest prawnikiem po aplikacji i egzaminie prokuratorskim. Napisał dwie książki: "Piórem i Paragrafem. Praktyczny przewodnik dla dziennikarzy" oraz "Nie chodziło o okup. Kulisy porwania Krzysztofa Olewnika". W 2021 roku uczestniczył w programie dla europejskich liderów Leadership Academy for Poland.

- Z mojego dziennikarskiego doświadczenia wynika, że najlepsze efekty osiągają dziennikarze, którzy potrafią łączyć klasyczne umiejętności, w tym przede wszystkim umiejętność słuchania i rozmowy, z kompetencjami cyfrowymi, w tym analityką danych. Coraz więcej tak pogłębionych materiałów i śledztw, jak i krótkich artykułów prasowych opiera się na powszechnie dostępnych narzędziach cyfrowych. Właśnie to będę starał się przekazać na szkoleniach oraz doradzać redakcjom, jak te narzędzia mogą pomóc im zrealizować naprawdę przełomowe materiały - powiedział Robert Socha.

Google News Lab to dział Google, którego celem jest dostarczanie mediom wiedzy na temat innowacyjnych rozwiązań wspierających nowoczesne i jakościowe dziennikarstwo. Organizowane przez Google bezpłatne warsztaty dla dziennikarzy szerzą wiedzę o wykorzystywaniu technologii i danych do odkrywania tematów, uatrakcyjniania materiałów dziennikarskich, prowadzenia śledztw reporterskich i weryfikacji treści.


Google w Polsce od kilku lat prowadzi też sesję otwartych spotkań - letnią szkołę Google News Lab. W tegorocznej edycji warsztatów wzięło udział ponad 200 przedstawicieli kilkudziesięciu redakcji z całego kraju. Warsztaty dotyczyły m.in. narzędzi przydatnych w wyszukiwaniu i sprawdzaniu informacji, wizualizowaniu danych oraz tworzeniu angażujących, interaktywnych materiałów - zarówno tekstów, jak i audio oraz wideo. W sumie w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, w szkoleniach Google News Lab w Polsce wzięło udział ponad 4,5 tys. osób.


Poprzednio rolę Teaching Fellow w Google News Lab pełnili kolejno: Beata Biel, Daniel Rząsa, Marek Miller i Piotr Zieliński.