Łukasz Szewczyk06.12.2021 (10:06)

"Pamiętniki Osób LGBTQIA+. Mała antologia" w TOK FM

• Na antenie Radia TOK FM oraz w aplikacji TOK FM pojawił się nowy cykl - "Pamiętniki Osób LGBTQIA+. Mała antologia" w wersji audio.
• W publikacji głos zabierają osoby niehetero- i niecisnormatywne, opowiadając swoje poruszające historie
Pamiętniki Osób LGBTQIA
Sytuacja osób nieheteronormatywnych w Polsce jest alarmująca - tak wskazują m.in. raporty polskich organizacji LGBT+ i ranking ILGA-Europe. Polska zajmuje w nim od 2020 r. ostatnie miejsce wśród krajów UE, które dokumentują sytuację osób LGBT+ w Polsce. Eksperci i ekspertki zwracają uwagę na fakt, że doświadczenie potocznej homo- i transfobii splata się w Polsce z systemową instytucjonalną dyskryminacją przeciwko osobom LGBT+.
W czerwcu 2020 r. działająca w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego Pracownia Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+ ogłosiła we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie konkurs na pamiętniki osób nieheteronormatywnych i niecisnormatywnych.

- Decydując się na ogłoszenie konkursu na "Pamiętniki Osób LGBTQIA+", chcieliśmy, aby wybrzmiały głosy, których często nie słychać, mieliśmy nadzieję dotrzeć do historii nigdy wcześniej nieopowiedzianych, na które nie ma miejsca w oficjalnym kanonie doświadczeń. Efekt konkursu nas zaskoczył, otrzymaliśmy ponad 180 nadesłanych prac - mówi Joanna Maria Stolarek, Dyrektorka Fundacji.

Mała antologia, opublikowana już w internecie - na stronie Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie, zawiera 18 wybranych historii. W marcu 2022 r. do księgarni trafi zaś większy wybór. Oprócz tego pamiętniki będą dostępne również w formie audialnej.

Przez dwa tygodnie, zaczynając od 5 grudnia, codziennie późnym wieczorem na antenie Radia TOK FM będzie można usłyszeć wybór kilkunastu pamiętników. Wszystkich części cyklu będzie można słuchać też w aplikacji TOK FM i na stronie tokfm.pl/pamietniki od 6 grudnia.

- Na antenie TOK FM często poruszamy podobne tematy, opierając się na badaniach, raportach czy ocenach ekspertów. "Pamiętniki Osób LGBTQIA+" odsłaniają wielość i różnorodność indywidualnych doświadczeń, ale i wspólne problemy, z jakimi mierzą się osoby LGBTQIA+ w Polsce. Tymi audio pamiętnikami oddajemy im głos - mówi Piotr Zorć, zastępca redaktor naczelnej, dyrektor publicystyki TOK FM.

Cykl "Pamiętniki Osób LGBTQIA+. Mała Antologia" zrealizowało Studio Plac. Swoich głosów użyczyli: Klara Bielawka, Zofia Domalik, Ewa Telega, Piotrek Polak, Marcin Bosak oraz Krzysztof Ogłoza. Pomysłodawczynią cyklu jest Katarzyna Szustow - gospodyni niedzielnej audycji "Lepiej późno niż wcale", która koncentruje się na kulturze LGBTQ+ nieprzerwanie od 2006 r. Redakcja oraz skróty: Katarzyna Dudzińska i Łukasz Mikołajewski.

Radio TOK FM jest partnerem całego projektu.