Łukasz Szewczyk27.12.2021 (12:52)14 komentarzy

Prezydent zawetował ustawę "lex TVN". "Byłby to kosztowny spór idący w miliardy dolarów"

• Andrzej Duda zawetował lex TVN
Siedziba TVN Discovery Polska
- Odmawiam podpisania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i oddaję ją Sejmowi do ponownego rozważenia - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda.
- [i[Podzieliłem zdanie większości moich Rodaków, którzy uznali, że kolejne spory nie są nam w tej chwili potrzebne. (...) Jeśli zawarliśmy umowę, musimy jej dotrzymywać. Jeśli będziemy ich dotrzymywać, będziemy mogli mówić, że jesteśmy honorowym narodem. Chcę, aby Polska tak była postrzegana przez swoich sojuszników (...) Nie mówiąc o tym, że byłby to kolejny spór, a sporów mamy dosyć. Spór, być może bardzo kosztowny, idący w miliardy dolarów, bo właściciel TVN na pewno odwołałby się do arbitrażu - dodał Duda.

- Uważam, że ograniczenie możliwości posiadania udziałów w podmiotach medialnych, jeżeli chodzi o kapitał zagraniczny, jest rozwiązaniem sensownym, które funkcjonuje w wielu krajach. Podzielam opinię, że takie ograniczenia powinny zostać wprowadzone także w Polsce. Ale na przyszłość. Dla tych, którzy będą chcieli w przyszłości inwestować, już po wejściu nowych przepisów w życie, żeby wiedzieli na jakich warunkach mogą prowadzić swoją inwestycję. Trzeba zrobić zrobić to dobrze, uporządkować, bez legislacyjnych wrzutek i naruszania prawa - zaznaczył prezydent.

Przypomnijmy, że przegłosowana 19 grudnia przez PiS nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji wprowadza ograniczenie w przyznawaniu koncesji. O polską koncesję będą mogły ubiegać się podmioty zagraniczne pod warunkiem, że ich udział w spółce nie przekracza 49 procent. Dodatkowo o koncesję będzie mógł uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG.

Przegłosowana ustawa uderza przede wszystkim TVN Grupę Discovery, której właścicielem jest amerykański koncern Discovery. W momencie wejścia ustawy w życie, Amerykanie byliby zmuszeni do sprzedaży większościowych udziałów w spółce.

Komentarze (1 - 10 z 14)

Pisiory będą tupać ze złości. Prawda zwyciężyła.
 2  
Słucham, coś klasnęło... A to Kim Dzong Kwacz dostał w twarz aż na drugim końcu Polski było słychać
 2  
Zbliża się koniec Dudzi,więc pod koniec chce się pokazać z lepszej strony
 3  
Trybunału stanu i tak nie uniknie, ale cóż lepiej późno niż później
 3  
Tak, ten przepis ma sens jeżeli dotyczyłby przyszłych transakcji kupna sprzedaży.
 9  
Bo tak miało być, szopka dla niepotrafiącego myśleć samodzielnie tłumu, by odwrócić uwagę od innych ważnych spraw. A bezmyślna masa zawsze daje się na to nabierać. Tak jak w przypadku aborcji.
 3  
@ Mozilla
Tak jest, pisiory będą tupać ze złości, bo TVN nadal będzie obnażał przekręciarzy, 'prawych i sprawiedliwych' działaczy pisu, o których w tvpis jest cichosza.
 3  
Czas sie pospieszyć i załozyć stacje TV z 100% kapitałem z poza UE, a może z kapitałem Rosyjskim? innym wolno to dlaczego nie skorzystać z takiej szansy. Wolne media dla każdego, bedziemy walczyć o demokracje, przestawiac najwyższy poziom dziennikarstwa.
 6  
Teraz spokojnie można pracować nad programem inflacja plus, kumoterstwo plus, inwigilacja niewinnych obywateli plus
 5  
I DOBRZE ZROBIŁ BRAWO
 4