Łukasz Szewczyk13.01.2022 (11:14)brak komentarzy

Nagroda Nobla otoczona skandalem. Nowa produkcja Viaplay Originals "The Prize of Silence".

• "The Prize of Silence" to dokument opowiadający o skandalu związanym z wykorzystywaniem seksualnym, który przed laty wstrząsnął Akademią Szwedzką.
• Doprowadził on do przesunięcia przyznania Literackiej Nagrody Nobla w 2018 roku.
The Prize of Silence
W listopadzie 2017 roku Jean-Claude Arnault, osoba związana ze szwedzką sceną kulturalną oraz mąż jednej z członkiń Akademii Szwedzkiej, został oskarżony o napaść seksualną, a następnie dwukrotnie skazany za gwałt. Skandal, który był opisywany w czołowych mediach na całym świecie, spowodował falę rezygnacji w Akademii, stawiając pod znakiem zapytania dalsze losy jednej z najbardziej prestiżowych instytucji kulturalnych.
Nowy serial dokumentalny Viaplay zawiera pogłębione wywiady z kobietami, które padły ofiarą Arnaulta oraz z członkami Akademii Szwedzkiej i międzynarodowymi ekspertami. 'The Prize of Silence' porusza ważne tematy, takie jak uprzedmiotowienie i wykorzystywanie kobiet w szanowanych środowiskach oraz to jak strach potrafi powstrzymać ofiary przed zabraniem głosu.


- Konsekwencje tych tragicznych wydarzeń są widoczne do dziś i odegrały dużą rolę w kształtowaniu wizerunku Akademii Szwedzkiej na całym świecie. To bardzo ważne, by poruszać trudne tematy i słuchać ludzi, którzy tak wiele wycierpieli. Najnowszy serial Viaplay Originals po raz kolejny pokazuje naszą misję, jaką jest opowiadanie o najważniejszych wydarzeniach, które odbiły się szerokim echem na całym świecie - mówi Filippa Wallestam, NENT Group Chief Content Officer.

- Pamiętam wszystko, jakby to było wczoraj. Byliśmy w trakcie kręcenia filmu 'Surviving R. Kelly', kiedy usłyszeliśmy o tej przerażającej historii. Już wtedy wiedzieliśmy, że przesunięcie terminu wręczenia Literackiej Nagrody Nobla to coś więcej, niż mogłoby się na początku wydawać. Jestem dumny, że mogłem współpracować z NENT Group i Viaplay, dając ofiarom możliwość podzielenia się swoimi opowieściami i rzucić światło na historię wykorzystywania seksualnego oraz nadużycia władzy w elitarnych kręgach' - mówi Joel Karsberg.

Czteroodcinkowy serial został wyprodukowany przez Meter Film & Television we współpracy z Bunim Murray, Creative Society, Kreativ Inc i NENT Group. Producentami wykonawczymi są Joel Karsberg, Kristoffer Graci i Magnus Coinberg, a producentami Martina Iacobaeus i Sara Newihl.