Łukasz Szewczyk27.01.2022 (12:03)4 komentarze

Bez cenzury o problemach zdrowia psychicznego młodych. Nowy serial "Mental" w Polsat Box Go

• Nowy serial Polsatu "Mental" porusza niezwykle ważny i bardzo aktualny temat problemów zdrowia psychicznego.
• To odważnie pokazane, prosto z mostu i bez cenzury, historie czwórki bohaterów u progu dorosłości, których drogi krzyżują się na oddziale szpitala psychiatrycznego.
"mental" w Polsat Box Go
Młodzi bohaterowie serialu: Jaskółka, Wiktor, Maria i Kogut to osoby, które mierzą się z wieloma trudnościami natury psychicznej. Borykają się z nimi z różnych przyczyn, bez wsparcia od najbliższych i środowiska, w którym żyją. Z ich historiami utożsamiać się może wielu młodych ludzi, którzy często samotnie radzą sobie z własnym cierpieniem i niezrozumieniem otoczenia.
- Temat problemów psychicznych traktowany jest w Polsce po macoszemu. Zwłaszcza w ostatnich latach statystyki mówią o nagłym wzroście problemów psychicznych u młodzieży, ale nie tylko. Jednak zwłaszcza u młodzieży możemy mówić o pladze depresji. Dotychczas nie było żadnego filmu czy serialu, który opowiadałby o tym zjawisku - mówi Kordian Kądziela, reżyser i scenarzysta serialu "Mental".

- Ten serial pod lekkością i poczuciem humoru kryje dużo emocji i prawdy - dodaje Sandra Drzymalska, odtwórczyni roli Marii, bohaterki mierzącej się m.in. z depresją. - Chcieliśmy stworzyć coś, co będzie uświadamiało ludzi i pokazywało, że dyskusja na ten temat jest potrzebna. Każdy z nas może się zderzyć z problemami zdrowia psychicznego - dodaje.

W produkcji wystąpili m.in.: Janusz Chabior, Michał Czernecki, Martyna Byczkowska, Sandra Drzymalska, Mateusz Górski, Kacper Olszewski, Rozalia Mierzicka, Sara Celler-Jezierska i Robert Płuszka.

Za reżyserię i scenariusz serialu, na podstawie produkcji "Mental" należącej do firm IT'S ALIVE FILM oraz YLE, odpowiada Kordian Kądziela. Producentem tytułu jest TFP, a powstał on na zlecenie Telewizji Polsat.

Każdy z odcinków serialu kończy się planszą z numerami ważnych telefonów zaufania, pod którymi w razie potrzeby zarówno dorośli, jak i dzieci mogą uzyskać niezbędną pomoc.

Gdzie oglądać?
Serial w całości (8 odcinków) jest dostępny od dziś wyłącznie w Polsat Box Go, dla użytkowników pakietu Polsat Box Go Premium. Można go oglądać bez reklam w dowolnym miejscu i czasie na stronie polsatboxgo.pl oraz w aplikacji: na urządzeniach mobilnych z systemami Android, iOS i Harmony OS, w wybranych Smart TV, Android TV, za pośrednictwem Apple TV i Amazon FireTV oraz w dekoderach. Serwis zapewnia funkcje Chromecast i AirPlay umożliwiające przesyłanie obrazu z telefonu lub tabletu np. na ekran TV. Promocyjna cena pakietu to 30 zł za 30 dni.


O temacie pogarszającego się zdrowia psychicznego młodzieży, który porusza serial "Mental", jest głośno od kilku lat, a problem wzmocniło jeszcze doświadczenie pandemii. Badania światowe i polskie alarmują o coraz większym problemie występowania wśród młodych zaburzeń lękowych i depresji. Według światowego raportu UNICEF z października 2021 r. z diagnozą zaburzenia zdrowia psychicznego żyje na świecie 13% młodych ludzi w wieku 10-19 lat - to ponad 160 mln osób. W Polsce to ponad 409 tys. nastolatków (181 tys. dziewcząt i 228 tys. chłopców). Edukacja na temat zdrowia psychicznego i możliwości otrzymania pomocy jest bardzo ważnym elementem wsparcia dorosłych, dzieci i młodzieży, których dotyka ten problem.

Równolegle z premierą serialu startuje również specjalna sekcja w portalu Interia poświęcona serialowi i problemom, jakie porusza. Znajdą się tam wywiady z ekspertami, osobami, które doświadczyły różnego rodzaju trudności natury psychicznej, artykuły, które przybliżą tę tematykę, a także ważne telefony, gdzie można zgłosić się po pomoc.

Serial "Mental" / Fot. materiały prasowe
Serial "Mental" / Fot. materiały prasowe

Komentarze (1 - 4 z 4)

Tylko że w Netii nie ma Polsat Box Go na netia playerze ...
 3  
Abonenci pakietu Familijny Max powinni mieć odkodowane seriale PolsatBox Premium
 1  
to o mnie?
Wszak już taki młody nie jestem.
 2  
obejrzałam wszystkie odcinki wczoraj krótkie odcinki 21 min , wartościowy film od Polsatu to drugi warty do oglądania film po Świecie Według Kiepskich .
 1