Łukasz Szewczyk02.02.2022 (20:48)23 komentarze

TVN7 z holenderską koncesją. Bez polskiej koncesji zniknie z naziemnej telewizji

• Kanał TVN7 uzyskał holenderską koncesję na nadawanie, jednak nie rozwiązuje to problemu dalszego działania Siódemki w obecnym kształcie.
• Nadawanie TVN7 jako kanału bezpłatnego dla wszystkich polskich widzów telewizji naziemnej możliwe jest wyłącznie na podstawie koncesji przyznawanej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (KRRiT), na którą TVN Grupa Discovery czeka od ponad roku.
TVN7
Koncesję na przedłużenie nadawania naziemnego dla TVN7 może przyznać wyłącznie KRRiT, na co TVN Grupa Discovery czeka już od ponad roku. Zgodnie z polskim prawem, nie jest możliwe nadawanie kanału naziemnie na podstawie zagranicznej koncesji. Kanał nadawany na podstawie koncesji holenderskiej może być dostępny wyłącznie dla części widzów, korzystających z usług operatorów kablowo-satelitarnych. Dla dużej części widzów oznaczać to będzie konieczność ponoszenia kosztów dostępu do kanału TVN7. W przypadku nieprzedłużenia koncesji polskiej na dotychczasowych warunkach oznacza to koniec nadawania TVN7 w obecnym kształcie oraz utratę miejsca na multipleksie MUX-2.
"Jest to sytuacja bez precedensu - dotychczas nie było przypadku, w którym KRRiT nie przedłużył istniejącej koncesji naziemnej. Brak przyznania polskiej koncesji przez KRRiT uderza przede wszystkim w widzów, pozbawiając ich najpopularniejszego kanału rozrywkowego, który codziennie wybierają miliony Polaków. Blisko 30 proc. widzów ogląda go w telewizji naziemnej, czyli całkowicie za darmo" - alarmuje TVN Grupa Discovery.

Wniosek do KRRiT o przedłużenie koncesji dla TVN7 na kolejne 10 lat został złożony przez TVN Grupa Discovery 23 grudnia 2020 r. Pomimo spełnienia wszelkich wymogów, do dzisiaj nie zapadła decyzja o rekoncesji. Zgodnie z obowiązującym prawem nic nie uzasadnia takiego opóźnienia. W przypadku braku otrzymania polskiej koncesji TVN Grupa Discovery podejmie wszystkie dostępne kroki prawne, by dochodzić roszczeń w związku z postawą KRRiT.

W przesłanym komunikacie spółka informuje, że nieprzyznanie koncesji TVN7 naruszyłoby również traktat o stosunkach handlowych i gospodarczych między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Prezydent Andrzej Duda ogłaszając weto wobec ustawy lex TVN, potwierdził, że prawo musi zapewniać ochronę praw nabytych, w tym praw do uzyskania koncesji przez podmioty, które spełniły określone warunki.

Komentarze (1 - 10 z 23)

Skandal i nic dodać. Dzieje się tak bo prezes tak kazał.
 21  
Nie przedłużyli koncesji ATM Rozrywka,Radio Fama z Kielc a zachwile TVN 7 może być bez koncesji naziemnej to Skanadal żadnego powodu nie maja aby jej nie przedłużyć.
 11  
Skandal. Rezygnuje z telewizji naziemnej. A czekaj czy oglądałem tam coś w przeciągu roku. Tam w sumie i tak nic nie było ciekawego, to nie rezygnuję
 7  
Sytuacja się znowu powtarza. Po prostu dostaną koncesję na ostatnią chwilę. To gra typowo polityczna
 18  
A po co komu ten kanał !
Tam nic nie ma
 3  
Nie przyznają koncesji na trudne sprawy
Fuck the usa
 28  
Moim skromnym zdaniem KRRiTV do niczego nie jest potrzebna, jest to twór dla synekurek, siedzi w niej kupa darmozjadów nie dość, że nic do życia społecznego nie wnoszą marnują środki publiczne.
 22  
Tak właśnie działają dyktatury - przez polityczne obsadzenie stanowisk podległych instytucji mogą kształtować ład medialny w kraju, pozbywając się niewygodnych nadawców. Rządy PiS to klasyczny przykład wprowadzania dyktatury - te wszystkie "reformy" i zmiany w prawie służą jednemu celowi, umożliwieniu utrzymania władzy poprzez zablokowanie mechanizmów kontrolnych i karnych.
 13  
W USA,jest tak ,ze np, gdyby Polsat chcialby kupic,CNN w calosci,czyli 100% akcji,ale nie moze bo jest to chronione ustawa,moze kupic jedynie 22%,no kurwa oni moga sobie kupic 100% akcji,a my tylko 22%,co to jest ?co my jestesmy jakis afrykanski kraj kolonialny?ze ktos moze kupic sobie TV Polska w calosci,nie sznujemy siebie,to nie beda nas szanowac.
Mariusz Tymosiewicz 3.02.2022 (11:26:26)
 13  
Ludzie oglądają Papiery na Szczęście, Brzydule a wkrótce kolejna edycja Hotelu Paradise. I co teraz...
 5