Łukasz Szewczyk23.02.2022 (18:22)1 komentarz

Gazeta.pl i PAH stworzyły bezpłatny "Pomocnik dla rodziców i opiekunów nastolatków"

• Serwis Weekend.Gazeta.pl i Polska Akcja Humanitarna stworzyły "Pomocnik dla rodziców i opiekunów nastolatków" poświęcony kwestii zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
• Poradnikowi towarzyszą szeroko zakrojone działania redakcyjne i promocyjne
Gazeta.pl i PAH stworzyły bezpłatny "Pomocnik dla rodziców i opiekunów nastolatków"
"Pomocnik dla rodziców i opiekunów nastolatków" to wyjątkowy poradnik, który zwraca uwagę na skalę problemu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, wskazując konkretne sposoby działania i możliwości uzyskania pomocy. Motywacją do podjęcia tematu była niezwykle słaba kondycja opieki systemowej w Polsce oraz fakt, że sytuacja pandemiczna znacząco zwiększyła zapotrzebowanie nastolatków na pomoc psychologiczną. Inicjatorem projektu jest serwis Weekend.Gazeta.pl.
Poradnik powstał dzięki współpracy Niny Mocior, psychotraumatolożki i ekspertki merytorycznej PAH i Magdaleny Jaranowskiej, wieloletniej koordynatorki programu "Pajacyk", inicjatorki programu pomocy psychospołecznej dla dzieci i młodzieży z rodzin wieloproblemowych oraz Pauliny Dudek - dziennikarki magazynu Weekend.Gazeta.pl, zdobywczyni Grand Video Awards, nominowanej też do Grand Press. Konsultacją merytoryczną publikacji zajęły się Mirosława Kątna, dr Aleksandra Piotrowska i dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska.

- Podczas pracy nad "Pomocnikiem" myślałam o tych wszystkich historiach, które do mnie docierają, o zagubionych nastolatkach borykających się z depresją, lękami i izolacją - mówi Magdalena Jaranowska. - Dużą motywacją były też bezpośrednie spotkania z podopiecznymi programu "Pajacyk". To wspaniała młodzież, która potrzebuje wsparcia dorosłych, specjalistów, a przede wszystkim - rodziców i opiekunów. To właśnie do nich kierujemy tę publikację. Liczę, że znajdą w niej wiele cennych wskazówek, które pomogą im lepiej zrozumieć swoje dziecko i przyczynią się do poprawy ich relacji z dziećmi - dodaje.

- Moje doświadczenia w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie pokazują, jak wielka jest potrzeba, aby rozkodowywać trudności komunikacyjne, które pojawiają się w rodzinie - tłumaczy Nina Mocior. - Pisząc "Pomocnik", uświadomiłam sobie, że rodzice otwarci na refleksję i szukanie wsparcia mają prawdziwą supermoc oraz że niezwykle trudno jest zawrzeć najważniejsze informacje dotyczące zdrowia psychicznego w tak krótkiej publikacji. Nasz "Pomocnik" jest początkiem drogi do zrozumienia oraz szukania wsparcia dla siebie i swojej rodziny - dodaje.

W Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją na łamach Gazeta.pl czytelnicy mogą zapoznać się z szeregiem merytorycznych materiałów i rozmów z ekspertami. Akcja jest widoczna na stronie głównej portalu, w mediach społecznościowych i na stronie Librus.pl, a wspiera ją promocja w radiostacjach i kinach.

- Bardzo się cieszę, że powstał "Pomocnik", publikacja niezwykle dziś potrzebna, a przy tym - mamy nadzieję - przystępna i pomocna - mówi Paulina Dudek. - Jestem dumna, że udało nam się ją stworzyć we współpracy z Polską Akcją Humanitarną oraz gronem mądrych i uznanych ekspertek: Mirosławą Kątną, dr Ewą Woydyłło-Osiatyńską i dr Aleksandrą Piotrowską. Tym, co najbardziej poruszyło mnie przy pracy nad "Pomocnikiem", była wyłaniająca się z wielu rozmów dojmująca samotność nastolatków w kryzysie psychicznym. Ale także samotność ich rodziców i opiekunów - obwiniających się, zawstydzonych, zagubionych, często również potrzebujących pomocy. Głównym celem, który nam przyświecał, było więc to, by nikt nie musiał się tak czuć.

"Pomocnik dla rodziców i opiekunów nastolatków" można pobrać bezpłatnie na stronie Pomocnik.org oraz w księgarni internetowej Publio.pl.

Komentarze (1 - 1 z 1)

Dziękuję nie skorzystam
Szwarceneger Kibordu 23.02.2022 (22:39:10)
 0