Łukasz Szewczyk01.03.2022 (18:09)brak komentarzy

Eska, SuperNova, Vox FM, i Radio Plus z komunikatami w języku ukraińskim

• Komunikaty w języku ukraińskim na antenie i w serwisach internetowych stacji radiowych należących do Grupy ZPR Media.
Od 28 lutego Radio Eska, SuperNova, Vox FM, Eska Rock, Radio Plus (Grupa Eurozet i Grupa Radiowa Time SA) nadają w języku ukraińskim komunikaty z najważniejszymi informacjami dla przebywających w Polsce uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy.
- Do Polski od początku wojny w Ukrainie przybyło już blisko 300 tysięcy osób. Naszym celem jest dostarczenie im najważniejszych, najbardziej użytecznych w pierwszych dniach pobytu w naszym kraju informacji w ich ojczystym języku - tłumaczy Beata Piekarska, dyrektor Działu Informacji Grupy Radiowej.

Komunikaty dotyczą opcji pomocy oferowanej przez polski rząd i organizacje pozarządowe. Zawierają wskazówki dotyczące możliwości uzyskania wsparcia w zakresie transportu, zakwaterowania, pomocy psychologicznej i medycznej. Komunikowane są również adresy stron internetowych, gdzie znajdują się potrzebne informacje.

- Nie znają polskiego. Nie wiedzą, jak i gdzie szukać pomocy. Liczymy na to, że nasze komunikaty w ich ojczystym języku pomogą im odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości - mówi Alina Makarczuk, dziennikarka Radia ESKA, która od dwóch lat przygotowuje m.in. serwisy informacyjne w języku ukraińskim dla ESKI Braniewo. I dodaje: - Dziś moja misja to pokazanie rodakom polskiego ciepła i solidarności. W czasach, kiedy w mojej pierwszej ojczyźnie trwa wojna, moja druga ojczyzna dumnie stoi na wysokości zadania i robi wszystko, co może, by ten koszmar jak najszybciej się skończył.

Komunikaty po ukraińsku są emitowane na koniec wiadomości z kraju i świata na antenie wszystkich stacji oraz w serwisach lokalnych w Rzeszowie, Lublinie, Zamościu i Przemyślu. Będą one również dostępne na stronach internetowych: eska.pl, supernova.pl, voxfm.pl, eskarock.pl, radioplus.pl.