Łukasz Szewczyk25.04.2022 (16:18)8 komentarzy

Kolejny etap zmian w naziemnej telewizji cyfrowej

• W nocy z 24 na 25 kwietnia 2022 roku Emitel przeprowadził zmianę częstotliwości i standardu nadawania programów naziemnej telewizji cyfrowej MUX1, MUX2 oraz MUX4.
Kolejny etap zmian w naziemnej telewizji cyfrowej
Był to drugi z czterech etapów projektu refarmingu pasma 700Mhz, którego celem jest zwolnienie częstotliwości na potrzeby telefonii 5. generacji. Kolejne zmiany, o których będziemy informowali z wyprzedzeniem, nastąpią 23 maja oraz 27 czerwca 2022roku

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami przypominamy, że zmiana częstotliwości i standardu nadawania programów dotyczy głównie emisji multipleksów MUX1, MUX2 oraz multipleksu MUX4 oraz w wyjątkowych sytuacjach emisji MUX 3 (podczas bieżącego przełączenia zmianie uległy kanały nadawania na nadajniku w Bolewicach oraz Człuchowie). Zmianie nie podlegał standard nadawania dla emisji programów MUX3, który zgodnie z decyzją UKE będzie mógł nadawać w standardzie DVB-T do końca 2023 roku.
Nie zmieniły się również parametry emisji MUX8, który nadawany jest w paśmie VHF i nie jest przedmiotem refarmingu.

Po przeprowadzeniu zmian znaczna część odbiorników telewizyjnych lub dekoderów (tzw. set top boxów) powinna samoczynnie zaktualizować listę programów telewizyjnych. W przypadku niektórych modeli odbiorników może być konieczne ponowne wyszukanie kanałów z pomocą pilota zdalnego sterowania. Widzowie posiadający starsze odbiorniki, niekompatybilne ze standardem DVB-T2/HEVC, aby móc odbierać sygnał Naziemnej Telewizji Cyfrowej zmuszeni będą do zakupu dekodera lub wymiany odbiornika TV.

- Wczoraj w nocy przeprowadziliśmy zmiany w ramach kolejnego, 2. etapu refarmingu. Przed nami dwa kolejne - ale jesteśmy w pełni przygotowani. Przeprowadzone zmiany nie powinny stwarzać większych trudności z odbiorem programów dla widzów. Kierunki emisji programów z obiektów nadawczych Emitel zazwyczaj się nie zmieniają, a więc potrzeba regulacji kierunku anteny odbiorczej zachodzi tylko w niewielu obszarach bez konieczności wymiany anten odbiorczych. W większości przypadków telewizor samoczynnie zaktualizuje listę programów.
W przypadku niektórych odbiorników może być konieczne ręczne wyszukanie kanałów w telewizorze
- powiedział Jerzy Godek, Członek Zarządu Emitel S.A.

Przypominamy, że "refarming pasma 700 MHz" to operacja przeniesienia multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694-790 MHz do niższego zakresu 470-694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G). Zmiany prowadzone są zgodnie z zarządzeniem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz.

Realizowana w ramach refarmingu zmiana standardu nadawania DVB-T2/HEVC to lepsza jakość obrazu ( rozdzielczość HD, możliwość nadawania programów UHD / 4K), lepsza jakość dźwięku, szerszy zakres udogodnień (personalizacja dźwięku) oraz usługi dodatkowe (telewizja hybrydowa HbbTV).
Emitel

Komentarze (1 - 8 z 8)

Niestety ale w odbiornikach do naziemnej DVB-T2 HEVC sprzedawanych w Polsce brak jest usług telewizji hybrydowa (HbbTV). Standard się zmienia ale odbiorniki oprócz zmiany standardu zatrzymały się w erze komuny. Jak zawsze producenci traktują nas jak gorszy sort, któremu można wcisnąć największego bubla. Nie chcą zarobić to niech dalej sprzedają taki chłam. Żaden zdrowo myślący człowiek nie kupi sprzętu, który nie poczynił postępu i sama zmiana na DVB-T2 HEVC jest zamała. Czasy się zmieniły.
Dno sprzedawanych odbiorników naziemnych 25.04.2022 (20:05:45)
 5  
a kurwizja ugrzęzła w starym systemie. Danusia nie będzie już tak piękna jak spikerzy u konkurencji.
 1  
Kto ogląda TVP?
 1  
@ wojtrk
Ja
 1  
Ja toże oglądam kuźwa TVP, bo przypomina mienia nasz pierwyj kanał
Jego Ekscelencja Władymir 27.04.2022 (12:40:40)
 0  
Trwam w HD w telewizji Orange iptv jest już od kwietnia.

Info z sat-charts.eu
 2  
Co to trwam? Lecą tam prnosy?
 0  
Takie są efekty jak dzieciaki zamiast bajek oglądają nieodpowiednie materiały nie dla nich przeznaczone. ????
 1