Łukasz Szewczyk19.05.2022 (22:17)1 komentarz

"Nawalny". Nagradzany dokument o rosyjskim opozycjoniście w TVN24 i TVN

• TVN24 pokaże głośny dokument "Nawalny" w reżyserii Daniela Rohera.
• Film opowiada o pięciu miesiącach z życia rosyjskiego opozycjonisty, Aleksieja Nawalnego.
• Akcja zaczyna się w dniu otrucia polityka, a kończy jego aresztowaniem.
"Nawalny". Nagradzany dokument o rosyjskim opozycjoniście w TVN24 i TVN
Historia Nawalnego to właściwie gotowy scenariusz na film rodem z Hollywood. Jest zamach, tajne służby, trucizna, wielka polityka, potężny wróg, oddanie rodziny bohatera i mocne wsparcie od części rosyjskiego społeczeństwa, otarcie się o śmierć, a w końcu niewola. I to nie jest koniec tego dramatu, a zaledwie 5 miesięcy z życia Nawalnego, opozycjonisty Władimira Putina. Obecnie przebywa w więzieniu z 9-letnim wyrokiem.
Jego losy śledził cały świat, a obrazy ze szpitala, gdzie walczył o życie, obiegły wszystkie media. Były wtedy przy nim i przy jego bliskich kamery Rohera. Najmocniejszy moment filmu to ten, w którym zamachowiec przyznaje się do próby zamordowania Nawalnego trucizną zwaną nowiczok. Jest ona wytwarzana w Rosji tylko w jednym miejscu -- w Instytucie Signal w Moskwie, który działa pod przykrywką produkcji napojów odżywczych dla sportowców. Poprzez współpracę z dziennikarzami śledczymy, w tym z zespołu Bellingcat, oraz człowiekiem działającym w darknecie, ludzie polityka dotarli do zamachowców. Nawalny do nich dzwoni podając się za przełożonego z prośbą o raport z nieudanej operacji.


Film kończy się, gdy Aleksiej Nawalny wraca do Rosji, gdzie natychmiast po lądowaniu zostaje aresztowany. Czemu postanowił poświęcić swoją wolność i oddał się w ręce dyktatora? Kim jest właściwie Nawalny? Populistą? Politykiem? Bohaterem?

Emisja filmu "Nawalny" w niedzielę (22 maja) o godz. 12.45 na antenie TVN24 oraz we wtorek (28 czerwca) o godz. 23.15 na antenie TVN. Z kolei od 21 maja film dostępny będzie w serwisie TVN24 GO.

Komentarze (1 - 1 z 1)

Nawalny to taki nasz Tusk - hejtowany przez rządzących z góry na dół, tylko jeszcze nie siedzi. Boją się go wsadzić bo byłby na ulicach dym i protesty w całej europie.
Jarek władca szparek 22.05.2022 (10:52:08)
 0