Łukasz Szewczyk14.06.2022 (14:48)brak komentarzy

Klasyki polskiego dokumentu w TVP Dokument

• TVP Dokument przygotował premierowy cykl "Klasyka polskiego dokumentu"
Krzysztof Kieślowski
TVP Dokument wzbogaciło swoją ofertę filmów dokumentalnych o wybitne dzieła polskiej szkoły dokumentu. Współpraca z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie to ważny krok do poszerzania oferty kanału i propagowania najważniejszych polskich filmów dokumentalnych po digitalizacji i rekonstrukcji. WFDiF to kolejna instytucja, obok łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych (WFO), Studia Munka oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej im. Leona Schillera w Łodzi, z którą TVP Dokument nawiązało współpracę. Efektem tej współpracy są pasma najlepszych polskich dokumentów, cieszące się dużym zainteresowaniem widzów.
- Ambicją TVP Dokument od początku było stanie się prawdziwą platformą do pokazywania w wolnym dostępie, za darmo, całego dorobku polskiej dokumentalistyki. Rozpoczęcie współpracy z WFDiF to finalny krok w tym procesie. Obecnie widzowie TVP Dokument mają unikalną możliwość oglądania filmów, które do tej pory były w dużej mierze niedostępne dla szerszego audytorium. Teraz dzieła wyprodukowane przed laty przez Telewizję Polską, WFO, WFDiF, czy przez Studio Munka i studentów łódzkiej filmówki są na wyciągnięcie pilota. To swoisty hołd złożony polskiej szkole dokumentalnej, która wreszcie zyskała należyte miejsce do prezentacji swego całego dorobku - mówi Tomasz Piechal, redaktor naczelny TVP Dokument.

W sobotnie południa TVP Dokument prezentuje klasyki Wytwórni Filmów Oświatowych - unikatowe produkcje, wśród których znajdują się także filmy zrealizowane w latach 40-tych i 50-tych. Z kolei w weekendowe wieczory emitowane będą filmy Studia Munka realizowane w ramach projektu "Pierwszy dokument" oraz prace studentów łódzkiej filmówki, w tym znanych nazwisk polskiej kultury m.in.: Agnieszki Osieckiej, Andrzeja Wajdy i Marka Koterskiego. Ciekawą propozycją jest też wieczorne pasmo, w ramach którego od poniedziałku do piątku, możemy zobaczyć materiały z regionalnych archiwów Telewizji Polskiej -- filmy te zostały poddane rekonstrukcji cyfrowej przez Ośrodek Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP.

Premiery filmów w cyklu "Klasyka polskiego dokumentu" w każdy poniedziałek o godz. 20:40 w TVP Dokument.