Łukasz Szewczyk25.08.2022 (10:34)2 komentarze

Radio 357 chce kształcić przyszłych dziennikarzy i podcasterów. Rusza Instytut Dźwięku

• Wystartowały zapisy na najnowszy projekt Radia 357 - Instytut Dźwięku.
• Jest to inicjatywa edukacyjna skierowana do pasjonatów sztuki radiowej w formie autorskich kursów dziennikarstwa radiowego, prowadzonych przez dziennikarzy Radia 357 oraz zaproszonych gości.
Radio 357
Trzy kursy - o publicystyce, muzyce oraz o reportażu, odbędą się od października do marca. Zapisy prowadzone są na specjalnie przygotowanej stronie instytut.radio357.pl i trwają do wyczerpania limitu miejsc.
- Wielu z nas uśmiecha się, kiedy myślimy o początkach swojej radiowej drogi - wspomina Agnieszka Szwajgier, reportażystka, współtwórczyni Instytutu Dźwięku. - Na szczęście w pobliżu zawsze były czyjeś wrażliwe uszy. Dlatego teraz to my chcemy przyszłym dziennikarzom i osobom zafascynowanym radiem stworzyć taką przestrzeń - dodaje,

Tematami przewodnimi tegorocznych kursów są "Publicystyka i news", "Dziennikarstwo muzyczne" oraz "Sztuka reportażu audio. Podcast". Zajęcia będą odbywały się w siedzibie 357, przy ul. Słowackiego 19a w Warszawie od października 2022 r. do marca 2023 r.

Wśród prowadzących m.in. Marek Niedźwiecki, Marcin Łukawski, Ernest Zozuń, Katarzyna Borowiecka, Daniel Wyszogrodzki, Irena Piłatowska, Agnieszka Szwajgier, Piotr Stelmach, ale także Agata Kasprolewicz (Raport o Stanie Świata), Robert Zieliński (TVN) czy Maciej Okraszewski (Dział Zagraniczny). Do zespołu prowadzących zostali zaproszeni także zaprzyjaźnieni dziennikarze, m.in. Agata Kasprolewicz z Raportu o Stanie Świata i Maciej Okraszewski z Działu Zagranicznego

Przewidziano trzy grupy warsztatowe po 10 osób.

- Uczestnicy zobaczą, jak działa od środka radiowy organizm - mówi Agnieszka Szwajgier. - Wyruszą z mikrofonem w teren, nauczą się podstaw montażu i dowiedza się, jak rozmawiać z gościem tak, że słuchacz nie będzie mógł oderwać się od głośnika. Do tego zrealizują własne audycje, dowiedzą się, jak w praktyce wygląda współpraca z branżą muzyczną i stworzą swój pierwszy reportaż audio. Czasem ciężko młodemu dziennikarzowi "sprzedać" swój pomysł, dlatego zaplanowaliśmy zajęcia z finansowania własnego podcastu, które poprowadzi Maciej Okraszewski z Działu Zagranicznego. Oprócz tego mrugniemy do naszych kursantów okiem i zaproponujemy niespodziankę! O tym, jakich pytań absolutnie nie zadawać artystom opowie... Wojciech Waglewski.

Ponadto uczestnicy poznają podstawy dziennikarstwa śledczego i sportowego, dowiedzą się na czym polega specyfika pasm porannych, co z teorii muzyki musi znać dobry dziennikarz muzyczny lub jakie znaczenie ma scena radiowa dla dobrego reportażu. W programie również kultura, prawne aspekty pracy dziennikarskiej i publicystyka zagraniczna. Wszystkie 3 serie warsztatów będą odbywały się od października 2022 roku do marca 2023 roku, a przeszkoleni kursanci będą mogli stworzyć własne audycje pod okiem specjalistów (najlepsze zostaną wyemitowane na antenie), a nawet otrzymać staż w Radiu 357.

Komentarze (1 - 2 z 2)

Kurs jest w porządku. Tylko ceny... oszałamiająco wysokie, nawet jak na mój obecny stan finansowy. Taniej to już ZPR robiło swoją Radio Akademię, a tu widać mamy cenowe wykluczenie z tego zwykłych pasjonatów radia, którzy zajmują się tym niskodochodowo, albo wcale z tego nie mają pieniędzy.
 2  
TU RADIO BOREWICZ NADJE
TU RADIO BOREWICZ NADAJE
TU RADIO BOREWICZ NADAJE
 1