Łukasz Szewczyk21.10.2022 (15:39)brak komentarzy

"Zbrodnia bez kary". Reportaże Wirtualnej Polski, Deutsche Welle i Interii

• Dwadzieścia sześć reportaży i wywiadów o powojennych karierach niemieckich zbrodniarzy - teraz w formie książki.
• Na rynku pojawi się książka "Zbrodnia bez kary"
"Zbrodnia bez kary" / Fot. materiały prasowe
"Zbrodnia bez kary" / Fot. materiały prasowe
Dziennikarze i dziennikarki Deutsche Welle, Wirtualnej Polski i Interii ruszyli tropem nieukaranych zbrodniarzy i zbrodniarek hitlerowskich, ujawniając ich powojenne kariery. Efektem pracy prawie 30 osób z trzech redakcji jest zbiór 26 reportaży, wywiadów i filmów wideo. Teraz teksty nominowane wcześniej m.in. do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej i MediaTorów zebrane zostały w książce "Zbrodnia bez kary", wydanej
w serii "Obiektyw" przez krakowskie Wydawnictwo M.
Kolorowa tabliczka na grobie byłego dyrektora fabryki czekolady w Bonn przypomina światu, że za zbrodnią powinna iść kara. Napis na niej głosi: "Obergruppenführer SS Wilhelm Koppe, wyższy dowódca SS i policji w Generalnym Gubernatorstwie. Odpowiedzialny za terror, masowe morderstwa, rozstrzeliwania, Holokaust. Nigdy nieukarany!!!". Pracownik cmentarza cierpliwie usuwa kolejne tabliczki, ale tajemnicza ręka kładzie nowe. Zawsze 1 listopada.

Jak to możliwe, że ludzie tacy jak Wilhelm Koppe uniknęli kary i prowadzili po wojnie
spokojne życie? Jak na hipotekę winy ojców i dziadków reagują ich potomkowie?
W "Zbrodni bez kary" dochodzą do głosu nie tylko rodziny oprawców. Tyle samo miejsca poświęca się ofiarom.

- Współdziałanie trzech redakcji z Polski i Niemiec przy tym projekcie to nie tylko przykład
znakomitej polsko-niemieckiej współpracy, ale i unikalnego połączenia kompetencji i możliwość przedstawienia dwóch perspektyw - sprawców i ofiar. Nieodpokutowane winy niemieckich zbrodniarzy pozostaną na zawsze plamą w historii Niemiec, zaś losy ofiar - przestrogą
- mówi redaktor naczelny Polskiej Sekcji Deutsche Welle i pomysłodawca projektu
Bartosz Dudek.

"Zbrodnia bez kary" to ponad pięćset stron historii niemieckich zbrodniarzy i zbrodniarek działających na terenie okupowanej Polski i reprezentujących różne grupy społeczne i za-wodowe. Dzięki tej książce zbrodniarze tracą swoją anonimowość, a ich powojenne losy ujrzą światło dzienne. "Zbrodnię należy nazywać zbrodnią, a winnych winnymi. Nawet jeśli unikną oni odpowiedzialności prawnej, będą musieli zmierzyć się z osądem kolejnych pokoleń. Wierzymy, że opisując ich czyny, dajemy choć odrobinę zadośćuczynienia ofia-rom" - piszą autorzy we wstępie.

O projekcie, pracy nad książką, spotkaniach z ofiarami i rodzinami zbrodniarzy autorzy będą opowiadać podczas premierowego spotkania na krakowskich Targach Książki 29 października o godzinie 10.00 (sala Lwów C). Spotkanie poprowadzi Agnieszka Jankow-ska-Maik.

Książkę w formie e-booka można nabyć już na Legimi oraz w przedsprzedaży na stronie Wydawnictwa M. Premiera książki 25 października 2022 roku.