Łukasz Szewczyk25.10.2022 (22:36)brak komentarzy

Premiera serialu "Erynie" z Marcinem Dorocińskim w TVP VOD. Produkcja 4K

• "Erynie" to pierwsza propozycja Telewizji Polskiej dostępną w modelu digital first
• 12-odcinkową ekranizację kultowych powieści Marka Krajewskiego z Marcinem Dorocińskim w roli głównej wyłącznie na platformie TVP VOD
Premiera serialu "Erynie" z Marcinem Dorocińskim w TVP VOD. Produkcja 4K
Serialowe "Erynie", oparte na lwowsko-wrocławskich powieściach kryminalnych Krajewskiego: "Erynie", "Liczby Charona", "Rzeki Hadesu", "W otchłani mroku" - opowiadają o losach kontrowersyjnego komisarza policji Edwarda Popielskiego, znanego również jako Łyssy.
Akcja serialu zaczyna się tuż przed wybuchem II wojny światowej, w labiryntach ulic Lwowa, do którego zaraz wtargnie apokalipsa... Spotykamy bohatera w momencie, kiedy zostaje wyrzucony z policji i zaczyna prowadzić prywatne śledztwa. Po kilku rozwiązanych sprawach udaje mu się wrócić do służby. W pracy posługuje się wybitnym intelektem, potężną siłą mięśni i epileptycznymi wizjami, które mają ukryty sens. Z powodu padaczki, aktywowanej przez światło słoneczne, Łyssy funkcjonuje głównie pod osłoną nocy.

Poza Marcinem Dorocińskim w serialu występują m.in.: Wojciech Mecwaldowski, Eryk Lubos, Wiktoria Gorodeckaja, Erika Karkuszewska, Paweł Deląg, Marcin Bosak, Mirosław Haniszewski, Piotr Głowacki, Mirosław Kropielnicki, Christian Berkel.

"Erynie" to nie tylko barwna opowieść, ale też odtworzony z pietyzmem charakter epoki - wielokulturowy obraz Kresów i powojennej Polski. Zdjęcia kręcono m.in. we Lwowie, Wrocławiu, Legnicy, Świdnicy, Wałbrzychu, Krakowie, Przemyślu.

Serial zrealizowała Telewizja Polska S.A. w koprodukcji z Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA i Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

Seria dostępny jest w TVP VOD od 25 października 2022 roku.