Łukasz Szewczyk07.11.2022 (10:33)brak komentarzy

Piotr Żytnicki zastępcą redaktorki naczelnej Wyborczej Poznań

• Od grudnia 2022 roku nowym zastępcą Pauli Skalnickiej, redaktorki naczelnej "Gazety Wyborczej Poznań" będzie Piotr Żytnicki, dziennikarz kryminalny, sądowy i śledczy poznańskiej "Wyborczej".
• Dodatkowe obowiązki redaktorskie obejmie Marta Kaźmierska, która będzie m.in. organizowała pracę redakcji oraz zajmowała się projektami specjalnymi.
Piotr Żytnicki
- W redakcjach lokalnych "Wyborczej" jeszcze mocniej stawiamy na subskrypcje cyfrowe - chcemy realizować więcej unikalnych reporterskich materiałów, przygotowywanych na miejscu wydarzeń, a nie zza biurka, jednocześnie odsiewając tematy mniej angażujące naszych czytelników. W tym celu rozwijamy silny zespół redaktorski, a zmiany w Poznaniu są krokiem właśnie w tym kierunku - mówi Mikołaj Chrzan, zastępca redaktora naczelnego "Wyborczej" i szef redakcji lokalnych. - Piotr Żytnicki jest jednym z najlepszych reporterów "Wyborczej", a przy tym ma również doświadczenie redaktorskie, potrafi dzielić się wiedzą i inspirować innych. Bardzo się cieszę, że będzie zastępcą naczelnej Pauli Skalnickiej. Z jego wiedzy i doświadczenia będziemy korzystać nie tylko w Poznaniu, ale i w całej sieci redakcji lokalnych. Cieszy mnie także kolejny etap rozwoju zawodowego Marty Kaźmierskiej - dodaje.
Piotr Żytnicki jest dziennikarzem kryminalnym, sądowym i śledczym "Gazety Wyborczej" w Poznaniu. Pracę w "Wyborczej" zaczynał jeszcze jako licealista w 2003 r. w redakcji w Gorzowie Wielkopolskim, a od 2008 r. pracuje w redakcji w Poznaniu. Był trzykrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategoriach "Dziennikarstwo śledcze", "Publicystyka" i "News". Jest laureatem nagród Virtuti Civili przyznawanych za odwagę przez wielkopolski oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Opisywał m.in. nękanie lokatorów przez "czyścicieli" kamienic w Poznaniu, powiązania kiboli z klubem Lech Poznań oraz oskarżanie niewinnych ludzi przez prokuratorkę Agnieszkę Nowicką. Ostatnio ujawnił umorzenie śledztwa w sprawie więzienia CIA w Polsce oraz ustalenia prokuratury w sprawie matki zastępczej, która sprzedawała dzieci pedofilom. Jest absolwentem Szkoły Redaktorów "Gazety Wyborczej".

Piotr Żytnicki na stanowisku zastępcy redaktorki naczelnej "Wyborczej Poznań" zastąpi Aleksandrę Przybylską, która podjęła decyzję o zakończeniu pracy w "Wyborczej".

Marta Kaźmierska pracuje w poznańskiej redakcji "Gazety Wyborczej" od 2004 r. Od początku jest dziennikarką w dziale kultury - m.in. w roli recenzentki teatralnej. Współtworzyła poznański zespół "Co Jest Grane". Jest autorką wywiadów, reportaży, felietonów - nie tylko ze świata kultury, ale też m.in. dotyczących ekologii.