Łukasz Szewczyk02.12.2022 (0:56)brak komentarzy

"Akcja Grawitacja". Dziennikarz TVN24 BiS na pokładzie samolotu ZERO-G

• Hubert Kijek, jako jeden z pierwszych dziennikarzy w kraju, wsiadł na pokład samolotu ZERO-G i odbył lot paraboliczny.
• Z tego samolotu korzysta Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), która we francuskim Bordeaux prowadzi treningi swoich astronautów i bada wpływ nieważkości na działanie ludzkiego organizmu oraz urządzeń projektowanych do zadań w kosmosie. Kijek na własnej skórze sprawdził co czują astronauci.
Akcja Grawitacja
Idea lotów parabolicznych zrodziła się pod koniec lat 50. XX wieku podczas treningu astronautów prowadzonego przez NASA w ramach projektu Mercury, czyli pierwszego amerykańskiego programu kosmicznych lotów załogowych. Jego celem było wyniesienie astronautów na orbitę okołoziemską. To właśnie podczas tych lotów astronauci ochrzcili wożący ich z dołu do góry samolot mianem "vomit comet". Obecnie pasażerom ZERO-G podaje się przed lotem środki przeciwwymiotne. Na ostatnią paraboliczną kampanię tego roku ESA zaprosiła reportera TVN24 BIS Huberta Kijka. Kijek traktuje lot paraboliczny jako pierwszy krok do spełnienia marzenia o kosmosie. Do lotu przygotowywał się kilka miesięcy. 

-Od roku korespondowałem z przedstawicielami Europejskiej Agencji Kosmicznej na temat możliwości takiego lotu. Na początku października dostałem informację, że na listopadowy lot zwolniło się miejsce. Miałem kilka tygodni, żeby wypełnić potrzebne dokumenty, przejść badania i zaplanować tę wyprawę. Od razu zacząłem czytać wspomnienia astronautów. Towarzyszyła mi euforia, bo o tym też w pierwszych akapitach piszą zdobywcy orbity, ale chwilę później przeraziłem się, ponieważ wielu z nich doświadczyło choroby lokomocyjnej i w stanie nieważkości wymiotowali - podkreśla reporter TVN24 BIS Hubert Kijek.
Loty paraboliczne nie są zarezerwowane wyłącznie dla astronautów. Biorą w nich udział także naukowcy. Podczas wyprawy Huberta Kijka na pokładzie samolotu przeprowadzono dziesięć eksperymentów. Wysłannicy instytutów badawczych z całej Europy prowadzili badania w dziedzinach astrofizyki, astronautyki i medycyny. Pracownice Uniwersytetu w Oslo sprawdzały jak stan nieważkości może wpłynąć na komórki rakowe. 

- Wykorzystujemy prawdziwe komórki rakowe pobrane od pacjentów. To są prawdziwe guzy, prawdziwych ludzi. Wierzymy, że mikrograwitacja może spowolnić rozwój komórek nowotworowych a nawet zatrzymać ich namnażanie - podkreśla dr Tricia Lynn Lois Larose, naukowczyni z Oslo, która prowadzi badania nad rakiem. Eksperyment w samolocie ZERO-G to początek serii badań. W przyszłości ich próbki mają polecieć na chińską stację kosmiczną. 

Dzięki lotom parabolicznym reżyserowi Ronowi Howardowi udało się zachować realizm scen kosmicznych w filmie "Apollo 13". Aby symulować nieważkość, aktorzy i ekipa wznosili się i opadali ponad 600 razy. Podróży w stanie nieważkości doświadczył także prof. Stephen Hawking, brytyjski astrofizyk cierpiący na stwardnienie zanikowe boczne. - To było niesamowite.

Lot w stanie nieważkości był naprawdę cudowny, a i etap zwiększonej grawitacji nie był dla mnie problemem. Mógłbym tak znowu i znowu. Kosmosie, nadchodzę! - opowiadał po locie.
Lot w stanie nieważkości dziennikarz TVN24 BIS odbył w tym samym czasie, gdy Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła nową grupę astronautów. Na rezerwowej liście znalazł się Polak dr Sławosz Uznański, który w tym samym samolocie będzie przechodził szkolenie. Dzień po locie parabolicznym Hubert Kijek spotkał się z astronautą i podzielił się swoimi doświadczeniami. 

- To coś niesamowitego. Naprawdę nie jestem w stanie wyrazić tego słowami. Nagle stajesz się lekki jak piórko i możesz poczuć się, jak ci wszyscy aktorzy z filmów akcji. Najgorsze były stany, gdy samolot gwałtownie wznosił się i opadał. Trzeba być wtedy nieruchomym. Przy gwałtownym ruchu można pozbyć się z żołądka śniadania. To na pewno moja przygoda życia, czym podzieliłem się z dr Sławoszem Uznańskim. Umówiliśmy się, że następny lot odbędziemy razem - opowiada reporter TVN24 BIS.

Relację z przygotowań do wyzwania oraz z samego lotu dziennikarz pokaże w specjalnym wydaniu programu "Akcja Grawitacja" w TVN24 BiS 5-9 grudnia 2022, premierowe odcinki o godzinie 16:25 oraz na platformie TVN24 GO 3 i 4 grudnia 2022.