Łukasz Szewczyk14.12.2022 (12:27)brak komentarzy

Gala w Bournemouth z walką Billam-Smith vs Xhoxhaj na żywo w Fightklubie

• W sobotni wieczór na południowych krańcach Anglii będziemy świadkami ciekawej bokserskiej gali
• W jednych z głównych ról wystąpią Chris Billam-Smith i Armend Xhoxhaj.
• Transmisja w Fightklubie
Gala w Bournemouth z walką Billam-Smith vs Xhoxhaj na żywo w Fightklubie
Gala w Bournemouth z walką Billam-Smith vs Xhoxhaj na żywo w Fightklubie
Billam-Smith w ostatnich miesiącach wielokrotnie walczył o różne pasy, tym razem jednak w jego pojedynku stawką nie będzie żaden z należących do niego tytułów. Mieszkający na co dzień w Bournemouth Brytyjczyk w ciągu ostatnich dwóch lat sięgał po pasy WBA Continental, BBBofC British, EBU European i Commonwealth Boxing Council - wszystkie w swojej naturalnej wadze junior ciężkiej. W sobotę żadnego z nich nie położy na szali, choć starcie z Armendem Xhoxhajem będzie dla niego niezwykle ważne, ewentualne zwycięstwo może bowiem pozwolić mu znaleźć się w czołowej dziesiątce wagi junior ciężkiej i otworzyć szansę na walkę o jeden z tytułów mistrza świata.
Brytyjczyk w swojej karierze stoczył dotychczas 17 walk i poniósł w nich zaledwie jedną porażkę. W lipcu 2019 roku "The Gentelman" musiał uznać wyższość Richarda Riakporhe w walce o pas WBA Intercontinental, wszystkie pozostałe starcia rozstrzygał na swoją korzyść, aż 11 z nich kończąc przed czasem. W tym roku Billam-Smith wychodził do ringu już dwukrotnie. W kwietniu w Manchesterze odesłał do narożnika w ósmej rundzie Tommy'ego McCarthy'ego, a trzy miesiące później w swoim rodzinnym mieście wygrał na punkty z Isaakiem Chamberlainem. Czy bardzo udany rok zwieńczy kolejną efektowną wygraną?

Tym razem jego rywalem będzie młodszy od niego o cztery lata, urodzony w Kosowie, ale mieszkający od dłuższego czasu w Niemczech, Armend Xhoxhaj. 28-latek ma w dorobku 16 pojedynków, w tym 14 zwycięskich. Co ciekawe, jednym z dwóch zawodników, którzy zweryfikowali jego bokserskie umiejętności był w październiku ubiegłego roku Mateusz Masternak. Na gali w zakopiańskim Nosalowym Dworze Polak odprawił swojego przeciwnika już w czwartej rundzie. Drugim pięściarzem, który zdołał zastopować Xhoxhaja na profesjonalnym ringu był w 2019 roku Dżemal Bosnjak.

Od starcia z "Masterem" urodzony w Prizrenie "Bombardier" zmierzył się jeszcze z Vaclavem Pejsarem i Romanem Fressem. Wygrał obie te potyczki, w obu pokonując swoich rywali jednogłośną decyzją sędziów na punkty. Zwyciężając w drugiej z tych walk, zdobył ponadto pas WBO Intercontinental w wadze junior ciężkiej.

W Bournemouth zaplanowano łącznie dziesięć pojedynków, a poza walką wieczoru najciekawiej zapowiadającym się pojedynkiem będzie bój o pasy BBBofC British i Commonwealth Boxing Council w wadze półciężkiej, o które powalczą Dan Azeez i Rocky Fielding.

Drugi z nich na przestrzeni całej kariery wywalczył łącznie kilkanaście mniej prestiżowych tytułów, ale przede wszystkim był mistrzem WBA World w wadze superśredniej. Pas ten zdobył w 2018 roku wygrywając z Tyronem Zeuge. I niewiele tu zmienia fakt, że już w kolejnej walce odebrał mu go Saul Alvarez, wygrywając przez TKO w trzeciej rundzie. Zdobywając tytuł Fielding na stałe zapisał się w annałach światowego boksu i stanął w jednym szeregu choćby z Carlem Frochem, Mikkelem Kesslerem i Davidem Morrellem, którzy zdobywali ten tytuł przed nim lub już w najnowszej historii pięściarstwa.

W sobotni wieczór Fielding skrzyżuje rękawice z Danem Azeezem, który w ringu nie zaznał jeszcze smaku porażki. Brytyjczyk wygrał wszystkie 17 walk, w tym 11 przez KO, choć uczciwie przyznać trzeba, że nie miał szansy walczyć z rywalami tej klasy, z jakimi w przeszłości mierzył się Fielding. Czy dla Azeeza będzie to dodatkowe obciążenie? Czy jednak przystąpi do sobotniej konfrontacji z czystą głową i chęcią kontynuowania zwycięskiej serii? Odpowiedzi na te pytania już w najbliższy weekend w Fightklubie!

Gala w Bournemouth walką wieczoru Chris Billam-Smith vs Armend Xhoxhaj w sobotę 17 grudnia o godz. 20.00 na żywo w Fightklubie.