Łukasz Szewczyk08.03.2023 (16:34)10 komentarzy

Polsat i TVN najważniejsze na pilocie. TVP w tyle

• Polsat, TVN, TVP1, TVP2 i TVN7 znalazłyby się na pierwszych pięciu miejscach pilota, gdyby decydowali o tym polscy widzowie - pokazuje Projekt Cyfrowizja VII, cykliczne badanie agencji Wavemaker.
• Rośnie zainteresowanie ofertą telewizji à la carte, która również jest elementem dyskutowanego obecnie szeroko projektu Lex Pilot.
tv telewizja pilot
Polsat i TVN - z dużą przewagą nad TVP 1, TVP2 i TVN7 znalazłyby się na pierwszych pięciu miejscach pilota, gdyby decydowali o tym polscy widzowie. W świeżo zakończonym badaniu Projekt Cyfrowizja VII agencji Wavemaker, widzowie wybierali swoje top 5 stacji z listy dostępnych w Polsce kanałów naziemnych, a więc tych, do których bezpłatny dostęp mogą mieć wszyscy lub większość polskich odbiorców TV.
Ranking kanałów, jakie widzieliby na pierwszych pięciu przyciskach pilotów widzowie naziemni, bardzo nieznacznie różni się od rankingu widzów płatnych (czyli klientów kablówek bądź platform satelitarnych). Wśród widzów naziemnych piąte miejsce zajmuje telewizja TTV (natomiast w ich top 5 nie ma TVN7), wyraźnie lepiej (choć poza top 5) uplasowały się też w tej grupie kanały Telewizji Puls. TV Puls jest zaraz za pierwszą piątką - wskazało na niego 15 proc. odbiorców naziemnej TV, dzięki czemu minimalnie wyprzedza TVN7, a Puls 2 na ósmym miejscu, ex aequo z TVP Info.

5 pierwszych miejsc na telewizyjnym pilocie / Fot. Wavemaker
5 pierwszych miejsc na telewizyjnym pilocie / Fot. Wavemaker
Widzowie nie odnoszą się jednak z entuzjazmem do koncepcji odgórnego przypisywania miejsc na pilotach kanałom publicznego nadawcy. Tylko 23 proc., więc niespełna co czwarty badany odnosi się do tego pomysłu raczej lub bardzo pozytywnie. Bisko połowa (48 proc.) sceptycznie komentuje pomysł, dla pozostałych jest to obojętne lub nie mają zdania, pokazuje Projekt Cyfrowizja VII.

Co ciekawe, koncepcja zobowiązywania operatorów, by zapewniali pierwsze pozycje na pilocie kanałom publicznego nadawcy największy opór budzi wśród osób po 55 roku życia.

Aprobata dla à la carte
Z nieco większym zainteresowaniem niż w poprzedniej fali badania Wavemaker z 2021 r., polscy widzowie przyjęliby za to możliwość kupowania u operatorów płatnej TV dostępu do pojedynczych stacji telewizyjnych. Przypomnijmy, że zobowiązanie operatorów do sprzedaży kanałów w takim modelu również jest dyskutowane w ramach projektu Lex Pilot. Średnio 52 proc. badanych (w tym - 57 proc. klientów operatorów i 40 proc. widzów naziemnych), o 5 punktów proc. więcej niż wiosną 2021 r., byłaby zainteresowana modelem à la carte.

Gdyby operatorzy prowadzili sprzedaż w takim systemie, 4 na 10 widzów włożyłoby wówczas do swojego "pakietu" do 5 kanałów, a łącznie ¾ badanych kupiłoby do 10 stacji. Znakomita większość nie wyasygnowałaby jednak na zakup pojedynczej stacji więcej niż 10 zł - ledwie co piąty zainteresowany twierdzi, że zapłaciłby więcej.

Które kanały wybraliby widzowie w modelu à la carte? Przede wszystkim stacje premium: jak HBO i Canal+, które plasują się w czołówce wskazań widzów badanych w ramach Projektu Cyfrowizja VII.

Stacha, jakie polscy widzowie ku;iliby w modelu a la carte / Fot. Wavemaker
Stacha, jakie polscy widzowie ku;iliby w modelu a la carte / Fot. Wavemaker
- Poprzez nasze badanie nie zabieramy głosu w toczącej się właśnie dyskusji o Lex Pilot, a jedynie wzbogacamy ją o perspektywę widzów. Mamy nadzieję, że ich głos będzie się liczył, a przyjęte rozwiązania pozytywnie wpłyną na rynek - komentuje Paweł Gala, CEO Wavemaker - Widać, że polscy widzowie cenią sobie wolność wyboru. Odbija się to zarówno w ich sceptycyzmie wobec zobowiązywania operatorów do przypisywania miejsc na pilocie konkretnym kanałom, jak i rosnącemu zainteresowaniu ofertą à la carte. Mogła na nie wpłynąć zarówno ożywiona dyskusja na ten temat w mediach, jak i swoboda komponowania oferty wideo, do jakiej widzów przyzwyczaił streaming. Na gruncie płatnych subskrypcji wideo jesteśmy liderem regionu, a dane z innego naszego badania - VideoTrack, pokazywały ostatnio skokowy wręcz wzrost popularności płatnego streamingu w pokoleniu silverów - dodaje.

Badanie Projekt Cyfrowizja VII agencja Wavemaker realizowała na przełomie lutego i marca 2023 r. metodą CAWI na grupie 1500 telewidzów w wieku powyżej 16 lat, z dostępem do internetu.
Wavemaker

Komentarze (1 - 10 z 10)

Teraz wiemy po co jest ustawa pilotowa.
 4  
Netflix, następnie Disney na 3 miejscu amazon.
 2  
Jeżeli ktoś ma jeszcze TV (niestety duża za dużo ludzi wciąż to posiada) to najważniejszy na pilocie nie jest żaden kanał tylko przycisk OFF !!! wyłączcie to dziadostwo i zacznijcie używać mózgu.
 0  
U mnie vod 1 miejsce HBO MAX 2 miejsce Disney +, na 3 znajduje się Netflix, tv tradycyjna to nie mój świat, i po co płacić za oglądanie reklam ;). Najważniejsze, oglądanie serwisów informacyjnych czy też kanałów informacyjnych w dobie internetu, to jak czytanie streszczeń zamiast całej książki. Co najgorsze, serwisy informacyjne oraz kanały informacyjne pokazują tylko część informacji, traktując je wybiórczo. Szkoda czasu na tradycyjną tv, bo to przeżytek,
 6  
Brawo tvp i pis, dopóki będą rządy prawe i sprawiedliwe doputy wasze dzieci będą nam świadczyć usługi seksualne ,będziemy bezkarni.
 2  
a jeżeli rodzice zakarzą swoim dzieciom kontaktu z nami to nie są Polakami i Katolikami
 0  
kler dopilnuje by to prawo było w pełni respektowane.
 2  
Dużo tu prawdziwch znawców, niestety chyba nie wiedzą że teraz w sumie jest to samo tylko się o tym nie pisze. Niech ktoś spróbuję zmienić kolejność na detykowanym dekoderze od kablówki czy platformy satelitarnej ,życzę powodzenia.
 2  
widać jedno że zrozumienie tematu co do niektórych piszących nie dociera wcale Argumentacja rzetelna tematyczna pewnie też nie bo operatorzy kablowi ustalają ofertę programową u siebie .
 1  
Patrząc na sukces Wydarzeń24, aż zastanawia po co Polsat wycofywał Polsat News z naziemnej telewizji cyfrowej
 1