Łukasz Szewczyk22.03.2023 (17:18)brak komentarzy

"Do ostatniej kropli". Nowy dokument Ewy Ewart w TVN24

• "Do ostatniej kropli" to najnowszy dokument znanej reżyserki i producentki Ewy Ewart, którego koproducentem jest TVN24.
• Film, opowiedziany z głęboko ludzkiej perspektywy ujawnia globalne koszty i konsekwencje niszczenia przyrody "w imię postępu". Rzeki ucierpiały szczególnie i dziś należą do najbardziej zdegradowanych ekosystemów.
"Do ostatniej kropli". Nowy dokument Ewy Ewart w TVN24
"Do ostatniej kropli" jest historią o bezsilności i desperacji, ale też o determinacji i nadziei. Opowiada nie tylko o rzekach, ale także o ludziach, którzy z determinacją i nadzieją starają się ratować rzeki oraz uświadamiać czemu są tak ważne.
- Mam nadzieję, że ten film okaże się wkładem w działania coraz większej liczby ludzi, którzy mają świadomość powagi sytuacji i zagrożeń, jakie stworzyliśmy na własne życzenie, i starają się temu przeciwstawiać. Chciałabym, żeby ten film poruszył i zainspirował. A jego bohaterowie i opowiedziane w nim historie zmusiły do innego spojrzenia na rzeki niż tego, które nas cechowało przez większość naszej wspólnej historii - mówi Ewa Ewart.

Zdjęcia do filmu były kręcone w Kanadzie, Holandii, Włoszech, Szwajcarii, Albanii i Polsce. Jego przekaz jest mocnym przesłaniem o jednym z największych zagrożeń dla cywilizacji ludzkiej jakim jest narastający kryzys niedoboru słodkiej wody.

Film ujawnia jak nieodpowiedzialne i nieprzemyślane działania człowieka czynią z nas jedną z głównych przyczyn kryzysu wodnego. Ale, poprzez opowiedziane historie, o tym jak ludzie walczą o czyste i zdrowe rzeki film inspiruje i pokazuje, że możemy też być częścią rozwiązania tego kryzysu.

Temat kryzysu wodnego podjął także ONZ. 22 kwietnia przypada Światowy Dzień Wody (Water Day). Jego obchody zbiegły się z Konferencją Wodną ONZ 2023, która została zorganizowana drugi raz w historii, po aż 50 latach. Jest jedyną w swoim rodzaju okazją do zjednoczenia świata wokół rozwiązania kryzysu wodno-sanitarnego. Jednym z prelegentów Water Day w ONZ jest Henk Ovink, światowy Ambasador Wody. To także jeden z bohaterów filmu Ewy Ewart. Także w Polsce temat ekologii i ochrony rzek będzie poruszany w trakcie konferencji Impact'23. Jedną z panelistek będzie Ewa Ewart.

Autorami zdjęć do filmu są Mateusz Kruszelnicki i Wiktor Strumiłło (dron).

Emisja w TVN24 i TVN24 GO w niedzielę (26 kwietnia 2023 roku) o godzinie 20:00. Po emisji (ok. 21:10) odbędzie się specjalna debata z udziałem ekspertów.

Zaraz po emisji na antenie TVN24 odbędzie się debata z udziałem Ewy Ewart i ekspertów. Spotkanie poprowadzi Łukasz Jedliński.