Łukasz Szewczyk16.06.2023 (12:11)

Gazeta Wyborcza na Paradę Równości i Miesiąc Dumy

• W sobotę (17 czerwca 2023 roku) w Warszawie odbędzie się parada równości, a cały czerwiec upływa pod znakiem równości i tolerancji.
• O tych wartościach przypomina także redakcja "Gazety Wyborczej" i Wyborcza.pl
Okłądka Gazety Wyborczej 17 czerwca 2023 / Fot. materiały prasowe
Okłądka Gazety Wyborczej 17 czerwca 2023 / Fot. materiały prasowe
Zespół "Wyborczej" kolejny raz zaangażował się w działania związane z miesiącem dumy. Najważniejszym projektem redakcji w tym roku jest rozpoczęta właśnie akcja "Jestem trans. Prawdziwe historie o coming oucie", realizowana wraz ze Storytel. Składa się na nią seria rozmów dostępnych na platformie, a także publikowanych na tradycyjnych i cyfrowych łamach dziennika, w których Ane Piżl, znana także jako Ane Ratownica, rozmawia z osobami transpłciowymi i ich rodzicami. Seria ma budować świadomość o osobach transpłciowych, a w efekcie szerzyć empatię.
Na okładce sobotniej "Wyborczej" i na Wyborcza.pl ukaże się list coming-outowy, czytelnicy i czytelniczki będą też mogli zapoznać się z dodatkowymi tekstami związanymi z akcją "Jestem trans". Wśród nich będzie rozmowa Ane Piżl z Justyną, nauczycielka w szkole podstawowej w Chorzowie i jej synem, transpłciowym mężczyzną Tomkiem. Rozmów w formie podcastów można słuchać w Storytel.

Partnerami merytorycznymi akcji "Jestem Trans" są Fundacje My Rodzice oraz Transfuzja i Fundacja Równik Praw.

Akcja "Jestem trans. Prawdziwe historie o coming oucie" jest promowana w mediach społecznościowych oraz kanałach własnych "Wyborczej", "Wysokich Obcasów" i Storytel, a także na wiatach przystankowych AMS w Warszawie (m.in na trasie parady równości).

Oprócz tego "Wyborcza" i "Wysokie Obcasy" opublikują inne, specjalne materiały w ramach miesiąca równości. M.in. na łamach "Wolnej Soboty" ukaże się wywiad z Alin Szewczyk, osobą niebinarną - z aktorem, modelem, rysownikiem i spawaczem, a przy okazji gwiazdą wielkiego hitu Netflixa "Fanfika" rozmawiała Alicja Gardulska. Z kolei "Wysokie Obcasy" zaprezentują reportaż Pauli Szewczyk "Dziewczyna, z którą się ożenię" (już dostępny na Wysokieobcasy.pl).

Redakcja Wyborcza.pl zrelacjonuje też w sobotę, 17 czerwca paradę organizowaną w stolicy, dodatkowo zmieniając logotyp serwisu - dodając w nim znak tęczy.