Łukasz Szewczyk20.06.2023 (19:35)brak komentarzy

Radio Zet przed wyborami sprawdza wypowiedzi polityków

• Radio ZET oraz Stowarzyszenie Demagog rozpoczynają współpracę w ramach przedwyborczego projektu fact-checkingowego.
• Jej celem jest weryfikacja informacji, na które powołują się politycy na antenie Radia ZET, a także zmotywowanie kandydatów na parlamentarzystów do podniesienia poziomu debaty publicznej.
Radio Zet - studio
W związku z trwającą obecnie prekampanią wyborczą do parlamentu, Stowarzyszenie Demagog będzie weryfikować budzące wątpliwości wypowiedzi polityków udzielających wywiadów m.in. w programie "Gość Radia ZET". Wyniki analiz przeprowadzanych przez fact-checkerów będą przedstawiane na antenie, a szersze oceny wypowiedzi wraz z prezentacją źródeł znajdą się na stronie internetowej Stowarzyszenia (demagog.org.pl) i w specjalnym zbiorczym artykule - "Taka jest prawda" na stronie głównej radiozet.pl. Efekty współpracy publikowane będą również w mediach społecznościowych pod hashtagami #DemagogxRadioZet i #RadiowyFactCheck.
Pierwsze zweryfikowane wypowiedzi pochodzące z programu "Gość Radia ZET" są już dostępne na stronie internetowej fact-checkerów oraz Radia ZET. Fact-checkingowi poddano słowa m.in. Minister Klimatu - Anny Moskwy, dotyczące liczby rezerwatów przyrody powstałych pod rządami Prawa i Sprawiedliwości czy posła Pawła Kukiza o pytaniach referendalnych w Stanach Zjednoczonych.

Stowarzyszenie Demagog to pierwsza i największa polska organizacja factcheckingowa, zrzeszona w IFCN (International Fact-Checking Network), zobowiązana do zachowania pełnej transparentności i bezstronności. Obecnie zweryfikowała ponad pięć tysięcy wypowiedzi polityków, które pochodziły z mediów tradycyjnych, jak i portali społecznościowych.

- W związku z wojną w Ukrainie i nadchodzącymi wyborami będziemy jeszcze bardziej podatni na fakenewsy. Ważne jest, abyśmy podejmowali świadome decyzje, opierając się na faktach, a nie emocjach. Dlatego chcemy podzielić się naszym wieloletnim doświadczeniem i umiejętnościami w zakresie walki z dezinformacją. Wierzę, że współpraca z Radiem ZET to sposób na dotarcie z rzetelną informacją do jak największego grona wyborców, ale również szansa na podniesienie poziomu debaty publicznej w Polsce - komentuje projekt prezeska Stowarzyszenia Demagog, Małgorzata Kilian-Grzegorczyk.

- Radio ZET dla milionów słuchaczy jest codziennym źródłem informacji, a dla polityków ważnym medium, za pośrednictwem którego docierają do potencjalnych wyborców. Dlatego przed zbliżającymi się wyborami wspólnie ze Stowarzyszeniem Demagog będziemy uważnie wsłuchiwać się w ich wypowiedzi i weryfikować podawane fakty. Dzięki temu słuchacze Radia ZET będą mogli się dowiedzieć, czy informacje przytaczane przez polityków są prawdziwe, czy zamanipulowane. Będziemy badać wypowiedzi płynące ze wszystkich stron sceny politycznej, a wyniki analiz Demagoga prezentować na swojej antenie i w internecie - mówi Mariusz Smolarek, redaktor naczelny Radia ZET.