Łukasz Szewczyk30.06.2023 (16:05)brak komentarzy

Canal+ na lipiec. "Chleb i sól", "Lombard", "Braty", "Odwet", "Przerwany lot"

• Premierowy lipiec w Canal+ i Canal+ Online
• We wtorki docenione przez krytyków koprodukcje Canal+ "Chleb i sól", "Lombard", Braty"
• W niedziele przygodowe propozycje dla całej rodziny, a w sobotnie wieczory wciągające kino akcji
"Chleb i sól" / © prod. Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Studio Munka, dystr. Kino Świat 2023
"Chleb i sól" / © prod. Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Studio Munka, dystr. Kino Świat 2023
Lipiec to premiery nagradzanych polskich filmów. "Chleb i sól" (od 4 lipca) to wielokrotnie nagradzany pełnometrażowy debiut Damiana Kocura. Rozpięty między dokumentem a fabułą obraz o realiach polskiego blokowiska został uhonorowany m.in. Orłem, trzema Złotymi Lwami oraz nagrodą specjalną Jury Konkursu "Horyzonty" podczas zeszłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Student akademii muzycznej, Tymek otrzymuje stypendium w Niemczech. Przed wyjazdem za granicę postanawia spędzić wakacje w rodzinnym miasteczku, gdzie wciąż mieszkają jego bliscy. Młody pianista spędza czas z bratem i dawnymi kumplami, dla których centrum spotkań towarzyskich jest osiedlowy kebab. Okazuje się, że między "lokalsami" a prowadzącymi bar obcokrajowcami panuje napięta atmosfera, a konflikt wciąż eskaluje. Wcielający się w głównego bohatera Tymoteusz Bies ("Miłość w Mieście Ogrodów") został za swoją kreację nagrodzony w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych -- Jantar za odkrycie aktorskie.
"Lombard" (od 11 lipca) to dokumentalna koprodukcja Canal+ Polska w reżyserii Łukasza Kowalskiego, wyróżniona Orłem 2023 w kategorii "Najlepszy film dokumentalny" oraz czterema nagrodami na Millennium Docs Against Gravity. W "polskim Detroit", Bytomiu, Jola i Wiesiek prowadzą największy w Europie lombard. Każdego dnia para walczy o przetrwanie nie tylko swojego biznesu, ale i rozpadającego się związku. Mimo ciągłych zmagań z problemami prywatnymi i zawodowymi starają się wspierać swych sąsiadów - mieszkańców zubożałej dzielnicy. Ich determinacja i empatia udowadniają, że siła tkwi we wspólnocie.

"Braty" (od 18 lipca), pełnometrażowy debiut Marcina Filipowicza, to film z gatunku "coming of age". Czarno-biały obraz o dojrzewaniu na blokowiskach chwalony jest przede wszystkim za pełne ekspresji role obiecujących aktorów - Sebastiana Deli, Huberta Miłkowskiego oraz Marty Stalmierskiej. Pierwszy polski film osadzany w środowisku deskorolkowym opowiada o Filipie, siedemnastoletnim miłośniku jazdy na desce, którego życie zmusza do przyspieszonego dorastania. Jego matka niedawno zmarła, a pogrążonego w depresji ojca pochłaniać zaczął narkotykowy nałóg. Dodatkowo narasta konflikt między Filipem, a jego starszym bratem Bartkiem, w którego cieniu chłopak żyje od lat. Na uwagę zasługuje muzyka, której autorem jest jeden z najważniejszych polskich producentów muzycznych, Noon. Na ścieżce dźwiękowej filmu znalazły się również utwory takich artystów, jak Pezet, Waglewski Fisz Emade i Tricky.

LETNIE NIEDZIELE
W soboty premiery kina dla całej rodziny. Pierwsza propozycja to "Mia i ja. Film" (od 2 lipca). Kiedy przed laty Mia otrzymała od rodziców magiczną księgę, odkryła, że dzięki niej może odwiedzać zaczarowaną krainę zwaną Centopią. Od tego czasu wielokrotnie przenosiła do tego niezwykłego miejsca zamieszkałego przez niezwykle istoty -jednorożce, wróżki, elfy, ale także złe czarownice. Tym razem Mia odkrywa, że jej bransoletka zawiera czarodziejski kamień kryjący w sobie tajemnicę starożytnej przepowiedni zwiastującej zagładę Centopii. Odważna dziewczynka postanawia wyruszyć w pełną niebezpieczeństw podróż do najodleglejszego zakątka magicznej krainy i stawić czoła zupełnie nieznanemu, potężnemu wrogowi. Na szczęście u jej boku stoją wierni towarzysze, a Mia zdaje sobie sprawę, że ciemność nigdy nie zwycięży, dopóki istnieje przyjaźń i nadzieja.

"Wielka ucieczka" (od 9 lipca) to przygodowa, familijna opowieść osadzona w realiach II wojny światowej. Rok 1944. Trójka rodzeństwa zostaje wysłana na bezpieczną angielską prowincję, do miasteczka Oakworth. Dzieci szybko aklimatyzują się w nowym miejscu i nawiązują relacje z rówieśnikami. W czasie jednej z zabaw na kolejowej bocznicy spotykają ukrywającego się młodego żołnierza, który musi wykonać tajną misję. Odważne rodzeństwo wraz z nowymi przyjaciółmi postanawiają mu pomóc.

Z kolei "Pan zabawka" (od 16 lipca) to zwariowana familijna komedia twórcy "Lucky Lucke'a". Alexander to nad wyraz rozpieszczony syn miliardera. Chłopiec żyje otoczony wszystkim tym, co dziecko może sobie wymarzyć. I choć ojciec spełnia każdą zachciankę swej pociechy, relacja z synem daleka jest od ideału. Pewnego dnia rozkapryszony Alexander oznajmia, że w ramach urodzinowego prezentu chce dostać Samy'ego, pracownika firmy ojca. Od tej pory mężczyzna ma nowe służbowe zadanie - musi spędzać czas z rozkapryszonym dzieckiem szefa. W tej zabawnej opowieści, która udowadnia, że pieniądze to nie wszystko i nie można za nie kupić np. prawdziwej przyjaźni.

FILM AKCJI
W sobory kino akcji. Na początek "Przerwany lot" (od 8 lipca). Samolot pasażerski podczas lotu z Singapuru zostaje uszkodzony przez burzę. Zasiadający za sterami były pilot RAF-u, Brodie Torrance jest zmuszony do awaryjnego lądowania na tajemniczej wyspie. Kapitan wraz z pasażerami szybko odkrywają, że znaleźli się w samym środku strefy wojny. Kiedy część załogi zostaje porwana, Torrance postanawia ich uwolnić. W tym niebezpiecznym zadaniu pomaga mu Louis Gaspare -- transportowany przez FBI więzień, oskarżony o morderstwo.

"Odwet" (od 15 lipca) to mroczny i brutalny film, którego współscenarzystą i jednocześnie odtwórcą głównej roli jest laureat Oscara Adrien Brody. Pracownik przedsiębiorstwa oczyszczania miasta z ubogich peryferii stara się prowadzić spokojne życie, chcąc zatrzeć w pamięci niechlubną, przestępczą młodość. Przekonuje się jednak, że od demonów przeszłości nie łatwo się uwolnić. Gdy pewnego razu postanawia stanąć w obronie młodej dziewczyny, ściąga na siebie gniew lokalnego narkotykowego bossa.

Gwiazdor legendarnego serialu "Policjanci z Miami", który przyniósł mu Złotego Globa, Don Johnson oraz kobieta Bonda z "007 Quantum of Solace" Olga Kurylenko w sensacyjnej komedii "High Heat" (od 22 lipca). Pedantyczna szefowa kuchni Ana i jej mąż Ray są właścicielami restauracji. Mężczyzna prowadzi jednak także inne, nie do końca legalne interesy. Kiedy nie jest w stanie spłacić zaciągniętego u mafii długu, ta postanawia zniszczyć ukochany lokal Any. Nikt nie wie jednak, że kobieta skrywa pewną tajemnicę - w przeszłości była agentką KGB i jak mało kto wie, jak się bronić.

"Listopad" (od 29 lipca) to oparty na faktach sensacyjny obraz trzykrotnie nominowanego do Cezara Cédrica Jimeneza, twórcy cenionych przez krytyków "Północnego bastionu" i "Marsylskiego łącznika". Film przedstawia 5 dni, podczas których oddział antyterrorystyczny prowadzi poszukiwania sprawców zamachów. 13 listopada 2015 roku w stolicy Francji dochodzi do serii krwawych ataków. Specjalny antyterrorystyczny oddział policji prowadzi zakrojone na szeroką skalę poszukiwania sprawców, by zapobiec kolejnym zamachom.

"Stworzeni dla siebie" (od 30 lipca). Zapracowana rozwódka Abigail musi łączyć obowiązki zawodowe nie tylko z wychowaniem synów, ale i opieką nad toksyczną matką i coraz bardziej chorym ojcem. Stan nestora rodu pogarsza się z każdym dniem, a piętrzące się problemy zaczynają przerastać młodą kobietę. Mimo to jej brat, Nathan, nie chce słyszeć o powrocie na łono dysfunkcyjnej rodziny. Wtedy na horyzoncie pojawia się mężczyzna, który może dać Abigail tak potrzebne wsparcie. W rolę autorytarnego, schorowanego ojca wcielił się zdobywca dwóch Oscarów i pięciu Złotych Globów Dustin Hoffman, a w jego toksyczną małżonkę Candice Bergen.


SERIALE
Konkursy piękności wciąż cieszą się ogromną popularnością na całym świecie, szczególnie w Ameryce Łacińskiej. Rodziny, od seniorów po najmłodszych, gromadzą się wokół telewizorów, by zobaczyć, kto wywalczy koronę, a zdobywczynie tytułów stają się pierwszoligowymi celebrytkami. Odgarniając wszystkie cekiny i szarfy, serial MISS '89, odkrywa ciemną stronę tego biznesu piękna. Ośmioodcinkowy thriller polityczny "Miss`89" (od 3 lipca, Canal+ Seriale) skupia się na 32 finalistkach Miss Meksyku 1989. Grupa pięknych kobiet przeprowadza się na okazałe ranczo La Encantada, gdzie mają przygotować się do konkursu. Odseparowane od zewnętrznego świata uczestniczki poznają brutalną prawdę o jego kulisach - pełną nadużyć i przedmiotowego traktowania kobiet.

"UFO 2" (od 4 lipca Cana;+ Seriale). Drugi sezon ekscentrycznej francuskiej komedii science-fiction osadzonej w realiach lat 70. Opowiada o przygodach marzącego o kosmicznych podróżach inżyniera, który zostaje szefem biura zajmującego się monitorowaniem niezidentyfikowanych obiektów latających. W nowych odcinkach Didier Mathure, po tym jak na własne oczy zobaczył UFO, porzuca rodzinę oraz kierowany przez siebie GEPAN i wyrusza w podróż po Francji. Dotychczas twardo stąpający po ziemi naukowiec, teraz przemierza kraj w UFOBUSIE w poszukiwaniu kolejnych tropów kosmitów. Kiedy jego nadzieja na powodzenie misji zaczyna gasnąć, w elektrowni atomowej dochodzi do dziwnego zjawiska.

"Purpurowe rzeki 3" (od 2 lipca, Ale kino+), to kolejny sezon serialu zrealizowanego na podstawie bestsellerowej powieści Jeana-Christophe'a Grangé. Ten wciągający thriller przedstawia makabryczny świat pełen straszliwych zbrodni i wstrząsających rytuałów. Po serii mrocznych, skomplikowanych i nerwowych dochodzeń komisarz Pierre Niémans i porucznik Camille Delaunay są bardziej zjednoczeni niż kiedykolwiek. Wybuchowy i nierozłączny duet zostaje ponownie wezwany do Francji, gdzie nowe śledztwo obudzi w nich bolesne tajemnice, o których myśleli, że zostały pogrzebane na zawsze. Zszyte ciała znalezione na neopogańskim festiwalu w górach, szalony seryjny morderca, który ponownie uwalnia wirusa Czarnej Śmierci w środku miasta... Czy Niémans i Camille wyjdą z tego bez szwanku?