Łukasz Szewczyk04.07.2023 (12:15)brak komentarzy

Nagradzany film "Chleb i sól" premierowo w Canal+ (wideo)

• Telewizyjna premiera nagradzanego filmu "Chleb i sól" w Canal+
• Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami pełnometrażowy debiut Damiana Kocura
• Ostatnie lato młodości, wolności i beztroski w rytmie hip-hopu i w cieniu zbliżającej się dorosłości...
Plakat promujący film "Chleb i sól" / Fot. materiały prasowe
Plakat promujący film "Chleb i sól" / Fot. materiały prasowe
Upalne lato, leniwie płynący czas, hip-hopowy freestyle, chłopaki z tatuażami i zalotne dziewczyny, z którymi lepiej nie zadzierać. Tak właśnie wygląda miejsce z czasów młodości, do którego wraca Tymek - student warszawskiej Akademii Muzycznej przygotowujący się do rozpoczęcia światowej kariery jako pianista. Jest tu też jego matka oraz brat Jacek i koledzy z dawnych dni przesiadujący na osiedlu. Tymek pojawia się tu jednak tylko na chwilę - po wakacjach rusza na zachód Europy, gdzie otrzymał stypendium. Ta krótka wizyta w zupełności wystarczy, aby poznał centralny punkt spotkań lokalnej młodzieży jakim jest nowo powstały bar z kebabem. Chłopaki z osiedla dobrze żyją z obcokrajowcami, ale są drobne wyjątki. Z czasem konflikt zaostrza się. Spirala strachu i zagrożenia zaczyna się nakręcać, a Tymek znajdzie się w samym jej centrum.
W jednej z głównych ról wystąpił Tymoteusz Bies - utalentowany uczestnik Konkursu Chopinowskiego i wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a partnerują mu m.in. znani z hip-hopowej sceny Bartosz "Intruz" Olewiński i Wojciech "TPS" Walkiewicz.


Film uhonorowany został na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji Nagrodą Specjalną Jury Orizzonti, "Chleb i sól" zdobył także trzy nagrody specjalne na 47. FPFF w Gdyni - Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Jury Młodzieżowego oraz Don Kichota, czyli Nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych a także statuetkę dla Najlepszego Reżysera na 59. Golden Orange Film Festival w Antalyi i Nagrodę Publiczności na 16. All About Freedom Festival w Gdańsku.

Telewizyjna premiera filmu "Chleb i sól" we wtorek (4 lipca 2023 roku) o godz. 21.00 na antenie Canal+ Premium. Od 5 lipca film dostępny będzie również w serwisie Canal+ Online.