Łukasz Szewczyk04.10.2023 (14:47)brak komentarzy

"Dzisiaj jesteśmy Radiem 116 111". Społeczność Radia 357 wspiera telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

• 5 października przypada trzecia rocznica startu zbiórki, w wyniku której powstało Radio 357.
• Tego dnia Radio 357 zmienia się w Radio 116 111.
• To numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.
• Przez cały dzień poruszany będzie temat psychicznego zdrowia najmłodszych.
Dzisiaj jesteśmy Radiem 116 111
5 października 2020 roku Radio 357 uruchomiło zbiórkę w serwisie Patronite. W trzecią rocznicę tego dnia organizuje akcję wsparcia telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111. Radio przekaże każdą pierwszą wpłatę od nowych Patronów zleconą tego dnia, a serwis Patronite dołoży jej równowartość.
- To był kluczowy dzień. Świętujemy więc niejako urodziny naszej Społeczności. Wszystko zaczęło się wtedy od pierwszej wpłaty i pierwszego Patrona. W kolejne rocznice szczególnie chcemy się dzielić dobrem, które otrzymujemy. Rok temu posadziliśmy z Patronami prawie 11 hektarów Lasu Radia 357. Tym razem będziemy Radiem 116 111. To numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Chcemy z naszą Społecznością ufundować 357 rozmów z młodymi osobami potrzebującymi wsparcia. Koszt jednej rozmowy to około 50 zł. Bardzo się cieszę, że pomoże nam w tej misji załoga Patronite - opowiada Paweł Sołtys, kierujący pracami zarządu Radia 357.

Zespół serwisu Patronite zadeklarował podwojenie wpłat Patronów zleconych po raz pierwszy w ciągu tego dnia. W akcję mogą włączyć się też aktywni Patroni - w ich przypadku powiększone będą kwoty zwiększające dotychczasowe wsparcie.

- Społeczności wspierające autorów w naszym serwisie łączy hasło "zróbmy razem coś dobrego". Chętnie angażują się więc w akcje, które realnie niosą jakąś zmianę na lepsze. Dokładnie takie samo myślenie towarzyszyło nam, gdy rozwijaliśmy Patronite. A dzień startu zbiórki na Radio 357 był jednym z kroków milowych w popularyzowaniu finansowania przez społeczności. W tej chwili to największy projekt wśród wszystkich w naszym serwisie i absolutna światowa czołówka. Społeczność 357 to prawie 50 tysięcy osób, które już nie raz udowodniły, że pomaganie mają w DNA. Dlatego bez chwili wahania włączyliśmy się w akcję - szczególnie, że jej cel jest nam bardzo bliski - mówi Marcin Skonieczny, prezes Patronite.pl.

- Nasze marzenie, czyli wspólne ufundowanie wspomnianych 357 rozmów oznaczałoby w przybliżeniu jedną rozmowę dziennie przez cały rok, ufundowanych przez Społeczność Radia 357 i Patronite - dodaje Paweł Sołtys.

Radio 357 zdecydowało się podjąć ten temat, ponieważ wśród dzieci i młodzieży skokowo narasta liczba problemów ze zdrowiem psychicznym.

- Coraz więcej młodych ludzi potrzebuje fachowej pomocy. Depresje, relacje, przemoc ze strony dorosłych i rówieśników, uzależnienia. Są w tym też często bardzo samotni. Trudno oprzeć się wrażeniu, że dzieje się coś niedobrego. Pandemia i towarzysząca jej izolacja tylko pogłębiły ten trend. Szukając pomocy młodzi ludzie często decydują się skontaktować z nami, a my robimy wszystko, żeby im pomóc. Pracuje nad tym sztab specjalistów. Co roku odbieramy kilkadziesiąt tysięcy telefonów i jest to liczba, która stale rośnie. Każdy taki telefon może realnie uratować życie młodego człowieka. Dlatego takie akcje są bardzo potrzebne - wyjaśnia Marlena Mazur-Rudnicka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, prowadzącej pod numerem 116 111 telefon zaufania dla najmłodszych.

- Zbieraliśmy już raz na pomoc psychologiczną dla dzieci podczas naszej akcji świątecznej i poznaliśmy skalę problemu. Dlatego w grudniu już po raz drugi Kuba Strzyczkowski poprowadzi na ten cel świąteczne licytacje Radia 357. Ale postanowiliśmy w tym roku zacząć wcześniej, by jeszcze bardziej nagłośnić ten temat - wyjaśnia Paweł Sołtys.

Tego dnia - Radio 116 111

Przez cały dzień Radio 357 będzie promowało numer telefonu zaufania. W audycjach poruszany będzie temat wsparcia najmłodszych, ze szczególnym akcentem na rolę relacji rodzinnych. Pojawią się też eksperci i rozmowy na temat zdrowia psychicznego.

- W tym dniu chcemy być Radiem 116 111 i pomóc wszystkim zapamiętać ten numer. Na antenie będziemy też przypominać historie słuchaczy, których przez te 3 lata nasza Społeczność wsparła w potrzebie - takich sytuacji zebrało się już całkiem sporo, część z nich była bardzo spontaniczna. Porozmawiamy też z rodzinami, które wspólnie słuchają Radia 357, mimo że dzieli ich wiele kilometrów. To dla nas wzruszające, że dokładamy swoją cegiełkę do ich poczucia więzi - przez fakt, że jednocześnie słuchają tej samej audycji. Jako radio online możemy docierać do naszych Słuchaczy na całym świecie - wyjaśnia Olga Mickiewicz, odpowiedzialna w zarządzie Radia 357 za ofertę programową.

Radio odwiedzą artystyczne rodziny ze specjalnymi sesjami "live" oraz Patroni wspierający rozgłośnię.

- Chcemy podkreślić jak duże znaczenie dla właściwego rozwoju dzieci ma rodzina i relacje z najbliższymi. Dlatego odwiedzą nas muzykujące rodziny - zagrają na żywo w Garażu 357 i opowiedzą w studiu o swoich relacjach. Będą to Dorota i Henryk Miśkiewicz, bracia Kacperczyk oraz Kathia z tatą. Przez cały dzień będą się też odbywały spotkania zespołu Radia 357 z Patronami - łącznie weźmie w nich udział 30 autorów i 180 Patronów, którzy zgłosili się przez naszą stronę. Będzie okazja do wspomnień, pytań i wspólnych zdjęć - podsumowuje Ewa Koch, koordynująca antenę Radia 357.

Akcja potrwa przez cały dzień 5 października na stronie wspieram.Radio357.pl