Łukasz Szewczyk18.10.2023 (11:44)brak komentarzy

"Było sobie studio" na 100-lecie Disneya. "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" w 4K

• Disney ma już sto lat
• Z tej okazji na platformie Disney+ pojawił się krótkometrażowy film "Było sobie studio" z całą plejadą gwiazd animowanych filmów Disneya.
• Na widzów czekają też kultowe tytuły w odświeżonej wersji
"Było spobie studio" w Disney+ / Fot. Disney
"Było spobie studio" w Disney+ / Fot. Disney
16 października to ważna data w historii kina. Właśnie tego dnia, równo sto lat temu, powstała wytwórnia The Walt Disney Company. Od tego czasu produkcje z udziałem tak kultowych bohaterów, jak m.in. Myszka Miki czy Kaczor Donald, bawią i wzruszają widzów w każdym wieku.
By uczcić ten wyjątkowy jubileusz, powstał specjalny film. W "Było sobie studio" pojawią się 543 postacie Disneya z ponad 85 filmów pełnometrażowych i krótkometrażowych - bohaterowie i złoczyńcy, książęta i księżniczki, pomocnicy i czarodzieje - w zupełnie nowej animacji rysowanej ręcznie i wykorzystującej efekty komputerowe, aby uczcić 10 dekad opowiadania historii, kunsztu i osiągnięć technologicznych. Myszka Miki przewodzi emocjonalnemu i radosnemu spotkaniu ukochanych postaci Disneya, które spotykają się na grupowym zdjęciu z okazji 100. rocznicy Disneya. Krótkometrażowy film został napisany i wyreżyserowany przez Dana Abrahama i Trenta Correya, a wyprodukowany przez Yvett Merino i Bradforda Simonsena.


Klasyczne animacje w odświeżonej wersji
Z okazji 100-lecia Disneya na platformie Disney+ są dostępne również produkcje z kolekcji 28 klasycznych filmów krótkometrażowych Walt Disney Animation Studios, poddanych rekonstrukcji cyfrowej. W pakiecie filmów krótkometrażowych znajdą się zarówno popularne klasyki, jak i nieco mniej znane tytuły, powstałe w pierwszych latach działalności wytwórni. Zobaczymy między innymi dwa tytuły z 1927 roku: "Kłopoty z tramwajem" i "Na mokro" z udziałem Królika Oswalda, ale także klasyczne produkcje z kolekcji "Silly Symphony", takie jak "Taniec szkieletów", "Syrenki", "Wynken, Blynken i Nod" oraz "Ahoj żeglarze" z 1956 roku z przygodami Kaczora Donalda i jego wiewiórczych rywali. Nie zabraknie też szerokiej gamy filmów z pozostałymi, ukochanymi postaciami Disneya.

W dzień jubileuszu Disneya, czyli 16 października, do grona odnowionych animacji na platformie Disney+ dołączyła także niezapomniana "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków". Ta odrestaurowana wersja klasycznej animacji z 1937 roku jest wynikiem połączonych sił zespołu ds. renowacji i konserwacji Walt Disney Studios z kluczowymi artystami z Walt Disney Animation Studios. Film uznawany jest za jeden z najważniejszych w historii animacji, ponieważ była to pierwsza animowana pełnometrażowa produkcja w dziejach kina. Tytuł ten został doceniony przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej specjalnym honorowym Oscarem. Zajmuje również najwyższe miejsce wśród filmów animowanych na liście "100 years... 100 movies" American Film Institute.