Łukasz Szewczyk02.11.2023 (13:29)brak komentarzy

Kacper Sztuka następcą Roberta Kubicy? "Sztuka Wygrywania" na Viaplay

• "Moim celem jest Formuła 1, a marzeniem? Żeby zostać mistrzem świata F1" - odpowiada bez chwili zawahania Kacper Sztuka.
• 17-latek wykonał właśnie kolejny, znaczący krok w tym kierunku. Polak wywalczył tytuł mistrzowski we włoskiej Formule 4, najsilniejszej serii na tym poziomie motorsportu.
"Sztuka wygrywania"
- Oczywiście czuję presję, ale to normalne, kiedy jest się liderem. Zdaję sobie sprawę z tego, że mam szansę osiągnąć coś wielkiego, to dla mnie dodatkowa motywacja. Opanowanie w takich sytuacjach to coś, nad czym także trzeba stale pracować. Wiem, że stać mnie na kolejne zwycięstwa - podkreślał Kacper Sztuka, przed ostatnimi, decydującymi o losach tytułu F4 wyścigami na torze Vallelunga.
Opanowanie, o którym wspomina przydało mu się w tym roku wielokrotnie, tym bardziej, że początek sezonu nie był dla niego zbyt udany i to pomimo zwycięstwa w premierowym wyścigu. Na półmetku rywalizacji Sztuka był dopiero szósty w klasyfikacji generalnej, z pokaźną stratą do lidera, jednak niesamowita seria sześciu kolejnych triumfów pozwoliła mu wrócić do gry o najwyższy stopień podium. Ostatecznie zakończył sezon z dziewięcioma wygranymi na koncie, triumfem w całej serii i wielkimi nadziejami na przyszłość. A ta przedstawia się dla niego w coraz bardziej kolorowych barwach, o czym świadczy niedawne zaproszenie na testy do jednego z czołowych zespołów Formuły 3.

W "Sztuce Wygrywania" od kulis poznajemy specyfikę sportów motorowych. Obserwujemy jak wielkim wsparciem dla Kacpra są jego najbliżsi, rodzina i przyjaciele. Motorsport to nie tylko wyścigi, ale przede wszystkim żmudne treningi, szereg wyrzeczeń oraz tytaniczna praca nad każdym detalem istotnym dla zawodowego kierowcy wyścigowego. To także ogromne koszty związane z finansowaniem kolejnych etapów kariery, współpraca ze sponsorami i ciągłe poszukiwanie nowych.

- Współpraca z Kacprem i jego rodziną była i jest ogromną przyjemnością. Słowa, które najlepiej opisują rodzinę Sztuków to pokora, pracowitość i niesamowita życzliwość. To ludzie na dobre i złe czasy. Obdarzyli naszą ekipę ogromnym zaufaniem, dzięki czemu powstał pasjonujący reportaż, który od kulis pokazuje, jak niesamowicie wymagającą dyscypliną jest Motorsport - mówi Paweł Baran, twórca reportażu, dziennikarz Viaplay.

Czy Kacper Sztuka pójdzie w ślady swojego idola Roberta Kubicy i zostanie drugim, polskim kierowcą w historii Formuły 1? Odpowiedź na to pytanie poznamy na przestrzeni najbliższych lat, ale oglądając "Sztukę Wygrywania" nasuwa się jedna myśl - jest ku temu na najlepszej drodze. Reportaż jest już dostępny na platformie Viaplay.

Za realizację najnowszej produkcji Viaplay Sport Polska "Sztuka Wygrywania" odpowiada Paweł Baran. Autorami zdjęć są Zbigniew Gral i Krzysztof Hautz, montażem zajął się Tomasz Chłopek. Producentem reportażu jest Michał Kaczorek.