Łukasz Szewczyk11.12.2023 (11:37)brak komentarzy

Kolejne zmiany w naziemnej telewizji cyfrowej

• W nocy z 14 na 15 grudnia rozpoczyna się pierwszy etap przełączeń MUX-3 na nowy system nadawania DVB-T2/HEVC.
• Dzięki tej zmianie technologii widzowie będą mogli odbierać programy TVP w lepszej jakości.
TVP
W pierwszym etapie zmiany obejmą zachodnią część Polski. Od 15 grudnia standard DVB-T2/HEVC będzie dostępny dla widzów z województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Kilka dni później, w nocy z 18 na 19 grudnia rozpocznie się drugi etap przełączeń, który obejmie województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie.
Telewizja Polska, aby zapewnić widzom dodatkowy czas na przestrojenie sprzętu dokona tymczasowej modyfikacji oferty programowej w telewizji naziemnej.

Od 15 grudnia na multipleksie szóstym zostanie uruchomiona czasowa, równoległa emisja programów TVP1, TVP2 i TVP Info. Pojawią się one na pozycjach na pilocie: 19 - TVP1; 28 - TVP2; 36 - TVP Info w miejsce dotychczas nadawanych tam TVP Polonia, Alfa TVP oraz Belsat TV. W konsekwencji, w okresie od 15 grudnia 2023r. do 13 stycznia 2024 r. TVP1, TVP2 i TVP Info będą nadawane równocześnie z dwóch multipleksów. Z kolei od 19 grudnia do oferty programów na MUX-3 dołączą TVP Kultura i TVP ABC.


Po zmianie standardu nadawania programy TVP nadawane z multipleksu trzeciego cyfrowej telewizji naziemnej nie będą już dostępne na starszych telewizorach i dekoderach, działających w starym systemie DVB-T/AVC. Do odbioru drogą naziemną pełnej oferty programowej Telewizji Polskiej będzie niezbędne urządzenie spełniające standard DVB-T2/HEVC.


Widzowie, którzy już odbierają programy telewizyjne w nowym standardzie np. TVP ABC, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Dokument czy TVP Nauka, będą musieli jedynie przestroić swoje odbiorniki i zaktualizować listę kanałów.

27 listopada wystartowała kampania informacyjna w związku ze zmianą standardu nadawania programów TVP na MUX-3. Szczegółowe informacje dotyczące m.in. dostrajania odbiorników są dostępne na antenach TVP, w mediach społecznościowych, na stronie telewizjanaziemna.pl oraz w Telegazecie na stronie 358.