Łukasz Szewczyk07.01.2024 (12:27)3 komentarze

Iga Świątek wygrywa 89. Plebiscyt Przeglądu Sportowego (wideo)

• Iga Świątek najlepszym sportowcem
Gala mistrzów sportu. Iga Świątek wygrywa 89. Plebiscyt Przeglądu Sportowego / Fot. Piotr Kucza/FotoPyK
Gala mistrzów sportu. Iga Świątek wygrywa 89. Plebiscyt Przeglądu Sportowego / Fot. Piotr Kucza/FotoPyK.
Podobnie jak w ubiegłym roku najlepsza tenisistka świata Iga Świątek triumfowała w Plebiscycie "Przeglądu Sportowego" na Najlepszego Sportowca Polski. Na drugim miejscu uplasował się Bartosz Zmarzlik, który w 2023 roku po raz czwarty został mistrzem świata na żużlu. Plebiscytowe podium uzupełnił Aleksander Śliwka - jeden z liderów siatkarskiej reprezentacji Polski i zwycięzca Ligi Mistrzów. Laureatów tegorocznej edycji prestiżowego plebiscytu ogłoszono podczas Gali Mistrzów Sportu.

Głosujący w Plebiscycie czytelnicy "Przeglądu Sportowego", użytkownicy Onetu oraz widzowie Telewizji Polsat docenili także lekkoatletów. Na czwartym miejscu znalazła się wicemistrzyni świata w biegu na 400 metrów Natalia Kaczmarek, a na szóstym młociarz Wojciech Nowicki, także srebrny medalista czempionatu globu. Na 5. miejscu znalazł się Piotr Żyła, który na normalnej skoczni w Planicy w porywającym stylu obronił tytuł mistrza świata w skokach narciarskich. Siódme miejsce zajął Hubert Hurkacz, zwycięzca m.in. prestiżowego turnieju ATP 1000 w Szanghaju, sklasyfikowany w najlepszej dziesiątce rankingu ATP. Za tenisistą znalazły się kajakarki startujące w konkurencji K-2 Martyna Klatt i Helena Wiśniewska, które z mistrzostw świata w Duisburgu wróciły ze złotymi i srebrnymi medalami oraz kwalifikacją olimpijską. Statuetki Czempiona za dziewiąte miejsce otrzymały Renata Knapik-Miazga, Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Magdalena Pawłowska i Ewa Trzebińska, które jako pierwsze szpadzistki z Polski zostały mistrzyniami świata. Dziesiąte miejsce zajął najlepszy polski golfista Adrian Meronk, który w ostatnim sezonie wygrał turnieje we Włoszech, Hiszpanii i Australii.


- Nawet najwięksi mistrzowie bardzo doceniają zwycięstwo w Plebiscycie "Przeglądu Sportowego". Trudno zresztą nie czuć dumy stając w jednym szeregu z legendami polskiego, ale i światowego sportu. Tytuł Najlepszego Sportowca Polski jest tym bardziej cenny, że przyznawany głosami kibiców. Serdecznie gratuluję wszystkim laureatom, ale także nominowanym za osiągnięcia w 2023 roku. Cieszę się już także na jubileuszowy, 90. Plebiscyt na Najlepszego Sportowca Polski 2024 roku, bo wyboru dokonywać będziemy zapewne spośród medalistów Igrzysk Olimpijskich w Paryżu - powiedział Paweł Wołosik, redaktor naczelny "Przeglądu Sportowego".


Dziennikarze "Przeglądu Sportowego" tworzący kapitułę Plebiscytu wyłonili również laureatów w kategoriach dodatkowych. Prestiżowego Superczempiona otrzymał były kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski Jakub Błaszczykowski, który w 2023 roku zakończył swoją imponującą karierę 109. występem w kadrze narodowej. Już po raz ósmy w historii Plebiscytu tytułem Drużyny Roku wyróżniono reprezentację Polski w piłce siatkowej mężczyzn, która w ostatnich 12 miesiącach triumfowała w Lidze Narodów, mistrzostwach Europy, a na koniec w wielkim stylu wywalczyła awans na Igrzyska w Paryżu. Trenerem Roku nie mógł więc zostać nikt inny, jak szkoleniowiec siatkarzy Nikola Grbić. Najlepszą Imprezą Roku uznano rozgrywany na Stadionie Śląskim Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej. Ten odbywający w ramach prestiżowego cyklu Diamentowej Ligi mityng lekkoatletyczny zajął drugie miejsce w rankingu World Athletics za rok 2023. Statuetka Czempiona w kategorii Nadzieja Olimpijska Paryż 2024 powędrowała do kajakarki Adrianny Kąkol.


Uprawiający paranarciarstwo biegowe Witold Skupień wyróżniony został w kategorii Sport bez Barier, a Mecenasem Sportu Dzieci i Młodzieży został ORLEN. Podczas Gali Mistrzów Sportu ogłoszono też stypendystów ministra sportu i turystyki - zostali nimi trenerka wioślarstwa Iwona Wójcik-Pietruszka, trener skoków narciarskich Jan Szturc oraz trener żeglarstwa Wacław Szukiel.

Łącznie w tegorocznej edycji Plebiscytu oddano prawie 800 tysięcy głosów, a głosowanie odbywało się za pomocą tradycyjnych kuponów publikowanych w "Przeglądzie Sportowym" oraz w wybranych wydaniach dziennika "Fakt" i "Fakt TV", online i poprzez SMS-y. Ostateczna kolejność dziesiątki najlepszych sportowców Polski 2023 roku została ustalona w głosowaniu SMS-owym podczas Gali Mistrzów Sportu.

Laureaci 89. Plebiscytu "Przeglądu Sportowego" na Najlepszego Sportowca Polski 2023 roku
1. Iga Świątek (tenis)
2. Bartosz Zmarzlik (żużel)
3. Aleksander Śliwka (siatkówka)
4. Natalia Kaczmarek (lekkoatletyka)
5. Piotr Żyła (skoki narciarskie)
6. Wojciech Nowicki (lekkoatletyka)
7. Hubert Hurkacz (tenis)
8. Martyna Klatt, Helena Wiśniewska (kajakarstwo)
9. Renata Knapik-Miazga, Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Magdalena Pawłowska, Ewa Trzebińska (szermierka)
10. Adrian Meronk (golf)

Komentarze (1 - 3 z 3)

Taki plebiscyt to jak "Mam talent" gdzie wybieramy kto jest lepszy - brzuchomówca czy wokalista. Jak można porównać trenowanie lekkoatletyki z np. golfem czy skręcaniem z lewo?! A Igunia...? Żenujący filmik z siłowni?! Naprawdę tylko na to zasłużyliśmy?! Od tego ogromu kasy w głowie się poprzewracało! Właśnie wczoraj razem w Hubim pokazali jacy to z nich sportowcy! A ten jej ojczulek na pewno wygrał plebiscyt, ale na buca roku!
Najważniejsze, że ludzie zmądrzeli i nie głosują na naszego nieudacznika Robercika! Chociaż kto wie jak naprawdę wygląda to głosowanie...
 1  
Co ty masz do Swiątek swoje zrobiła wygrała swój mecz a w parze z Hurkaczem zagrała bardzo dobrze to Hurkacz zawalił jak zwykle .
 1  
Iga... No tak... póki nie ma konkurencji to może uda się dalej wygrywać. Cały czas mam wrażenie, że te jej wygrane są na wielkim fuksie. Ale może tylko takie mam wrażenie...
Filmik z gali... Faktycznie żenujący... "Jak ona trenuje...?!?!?"
Najbardziej śmieszne są zachowania tenisistów na korcie podczas serwowania. Niedługo to im powietrze wokół będzie przeszkadzało! Od najmłodszych lat trenują i muszą mieć ciszę na korcie jak w filharmonii!!!??? A pieniądze to faktycznie mogą przyprawić o zawał serca. Czy to naprawdę normalne aby zawodnicy byli tak wynagradzani?! Jak to porównać do siatkarzy...?
 1