Łukasz Szewczyk19.02.2024 (14:20)5 komentarzy

Luna reprezentantką Polski na Eurowizję 2024

• Luna z utworem "The Tower" już w maju będzie reprezentować Polskę w 68. Konkursie Piosenki Eurowizji.
Luna reprezentantką Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji 2024
O tym, że to właśnie Luna z piosenką "The Tower" będzie reprezentować Polskę podczas tegorocznej Eurowizji zdecydowała 5-osobowa Komisja Konkursowa w składzie: Łukasz Pieter - Dyrektor Muzyczny Radia ZET, Michał Hanczak - dziennikarz muzyczny Radia Eska, Kasia Moś - wokalistka, reprezentantka Polski na Eurowizji 2017, Konrad Szczęsny - dziennikarz serwisu viva.pl, Prezes Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska oraz Piotr Klatt - dziennikarz muzyczny związany z Radiem Dla Ciebie i producent programów muzycznych, zastępca dyr. Agencji Kreacji Rozrywki i Oprawy TVP.
Każdy z członków Komisji, po przesłuchaniu i ocenieniu wszystkich zgłoszonych utworów, wskazał dziesięciu faworytów, którym przyznał punkty od 1 do 10. Piosenka Luny pt. ,,The Tower" zdobyła najwięcej punktów, bo aż 34. Zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji wygrała krajowe preselekcje do 68. Konkursu Piosenki Eurowizji.

Na drugim miejscu z liczbą 33 punktów uplasowała się Justyna Steczkowska z utworem "WITCH-ER Tarohoro", a trzecie miejsce ex aequo, otrzymując po 23 punkty, zajęły piosenki: "Jesień - Tańcuj" w wykonaniu Kayah i zespołu Dagadana oraz "Midnight dreamer" w wykonaniu Marcina Maciejczaka.


Luna (Aleksandra Katarzyna Wielgomas) ma 24 lata i studiuje Artes Liberales na Uniwersytecie Warszawskim. Śpiewa, gra na skrzypcach i fortepianie, pisze i komponuje utwory muzyczne. Jest również instruktorem jogi. Sztuka, filozofia, moda i astrologia to jej największe pasje. Kocha książki, Nicka Cave'a i Björk. Jej przyjaciele i współpracownicy mówią o Lunie: emanuje światłem, pozytywną energią i tajemniczym wdziękiem, trochę jakby nie z tego świata.

W 2023 roku Luna rozpoczęła współpracę z producentami z Wielkiej Brytanii i Szwecji, w ramach której stworzyła piosenki dla siebie i dla artystów zagranicznych. Jej "Subterranean" nagrane z dj Miss Monique i Avira ma ponad 3 miliony odtworzeń.

Piosenka "The Tower", z którą Luna pojedzie w maju do Szwecji, powstała w Wielkiej Brytanii we współpracy z Fyfe oraz Maxem Cooke. Utwór został napisany specjalnie z myślą o Eurowizji. "The Tower" - jak deklaruje artystka - "to manifest wolności i siły. Wyjście z mroku i ciemności. Porzucenie więzów, blokad, ograniczeń, negatywnych schematów i relacji. Zburzenie wieży i wyjście na świat. Mam nadzieję, że ten utwór zapali nas wszystkich do walki o samych siebie, własną wolność, miłość i poczucie wartości. Do tego, aby być w pełni sobą, bez granic".


Najbliższy Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizowany zostanie po raz sześćdziesiąty ósmy. Za sprawą zwycięstwa Loreen w ubiegłorocznym konkursie, gospodarzem tegorocznego wydarzenia została Szwecja. Konkurs zorganizowany zostanie w stolicy regionu Skania, mieście Malmö. Półfinały zaplanowano na 7 i 9 maja. Reprezentantka Polski wystąpi w pierwszym półfinale 7 maja. Wielki finał odbędzie się 11 maja 2024. Wszystkie koncerty będzie można oglądać na żywo w Telewizji Polskiej. W tegorocznej edycji konkursu, który odbędzie się pod hasłem "United By Music" ("Zjednoczeni przez muzykę") udział weźmie 37 krajów.

Komentarze (1 - 5 z 5)

Kosmitka
 5  
to jest tak bezsensowne, że ma sens
 2  
Tata szef Dawtony.
 0  
nadaje się na bal halloween... ona + haaland to mając takie ryje, to pewna wygrana:D
 1  
czy to źle że nawet nie wiem jaki rodzaj muzyki ona wykonuje i że pierwszy raz słyszę o takiej wykonawczyni?
 1