Łukasz Szewczyk28.02.2024 (14:51)1 komentarz

Nowy sezon F1. Wszystkie wyścigi w Viaplay (wideo)

• Formuła 1 rozpoczyna sezon od Grand Prix Bahrajnu
• Dwóch Polaków na starcie sezonu Formuły 3
• Wszystkie wyścigi F1, F2 i F3 z polskim komentarzem tylko w Viaplay
Sezon 2024 F1 w Viaplay
To była gorąca zima w Formule 1. Najszerszym echem w mediach odbiła się oczywiście niespodziewana decyzja Lewisa Hamiltona. Siedmiokrotny mistrz świata uznał, że większe szanse w pogoni za rekordowym, ósmym tytułem będzie miał w Ferrari i po bieżącym sezonie opuści Mercedesa. Nie zabrakło też afer obyczajowych i zmian w przepisach - jednym słowem działo się i to dużo! Największą zmianą techniczną jest wprowadzanie dodatkowych kanałów chłodzących dla kierowców, by uniknąć sytuacji, gdy ci wysiadają z bolidów wycieńczeni skrajnymi temperaturami, które panują np. w Katarze. Nie będzie już Scuderii Alpha Tauri, która od 2024 r. nazywa się Visa CashApp Racing Bulls F1 Team, z kolei Alfa Romeo Racing Orlen to od tej pory Stake F1 Team Kick Sauber. Wydawało się, że zespoły nie dokonają rewolucji w swoich bolidach, ale spory krok w tym kierunku wykonał ostatecznie Red Bull. Mistrzowska ekipa podjęła spore ryzyko i całkowicie przemodelowała swój bolid, potwierdzając jednocześnie swoje aspiracje do zdobycia trzeciego tytułu wśród konstruktorów z rzędu. Czy ponownie wyprzedzi konkurencję o kilka długości i zdominuje cały cykl?

Od sezonu 2024 zaszła także spora zmiana dotycząca formatu weekendu wyścigowego. W piątek będą rozegrane kwalifikacje do sprintu, który odbywać się będzie w sobotę rano. Teraz dopiero po nim zostaną rozegrane kwalifikacje do wyścigu głównego, który odbędzie się w niedzielę. To sprawi, że zespoły po sobotnim sprincie będą mogły dokonywać dodatkowych zmian w swoich bolidach przed głównym wyścigiem. Warto tu zaznaczyć, że pierwsze dwa, tegoroczne Grand Prix, w Bahrajnie i Arabii Saudyjskiej odbędą się w dniach czwartek-sobota z uwagi na ramadan.
Ubiegłotygodniowe testy nieco rozjaśniły sytuację przed startem kampanii 2024, ale odpowiedzi na najważniejsze pytania poznamy dopiero podczas inaugurującego sezon Grand Prix Bahrajnu. Faworytem wydaje się być niezmiennie Red Bull, który ma przecież w swoich szeregach potrójnego, aktualnego mistrza świata kierowców, niesamowitego Maxa Verstappena! Po piętach deptać mu będą Lewis Hamilton i Charles Leclerc. Czy plany tej trójki uda się pokrzyżować którejś z pozostałych ekip? Aston Martin ze znakomitym Fernando Alonso oraz McLaren z nieobliczalnym Lancem Strollem z pewnością mają ku temu swoje argumenty.

- Obrońcy tytułu pozostają faworytami, chociaż pewną nadzieję daje niezła forma Ferrari. Sporo technicznych zmian pojawiało się w Mercedesie, a McLaren liczy na podtrzymanie wyraźnej zwyżki formy z drugiej części minionego sezonu. W tej grupce walka powinna być ostra i pozostaje liczyć na to, że Red Bull nie odjedzie zbyt daleko do przodu - analizuje dziennikarz i ekspert Viaplay, Mikołaj Sokół.


Sprawdzony format relacji i ekspercki zespół F1 Viaplay Polska
Podobnie jak w poprzednim roku, także w nadchodzącym sezonie użytkownicy Viaplay w Polsce będą mieli dostęp do obszernych relacji z wyścigów Formuły 1. Nowoczesna produkcja studyjna, reportaże z torów, analizy oraz komentarze specjalistów od tematyki Formuły 1 i sportów motorowych to już wyrobiona marka i znak rozpoznawczy polskiego zespołu redakcyjnego F1 w Viaplay! Subskrybenci Viaplay ponownie mogą też liczyć na cztery dodatkowe streamy, uwzględniające track positioning, onboard, timing oraz pitlane.

Zespół redakcyjny Formuły 1 w Viaplay Polska tworzą: Mikołaj Sokół, Maciej Jermakow, Aldona Marciniak, Kamila Kotulska, Paweł Baran, Michał Gąsiorowski, Jan Olejniczak, Robert Smoczyński, Bartosz Budnik i Bartosz Pokrzywiński. Dwaj ostatni to autorzy serwisu 'Parc Fermé' - jednego z największych podcastów sportowych w Polsce, w pełni poświęconego wyścigom F1. Ekspertem Viaplay Polska jest Patryk Sokołowski, były inżynier aerodynamiki w zespołach F1, m.in. McLaren Racing i Scuderia Ferrari. Tajniki bolidów i tego jak wygląda praca zespołów F1 od kulis zdradzać będzie także Marcin Budkowski - były Dyrektor Wykonawczy zespołu Alpine F1.

Zespół F1 w Viaplay to nie tylko redakcja w Polsce, ale również dziennikarze i eksperci z innych krajów, w których platforma udostępnia zmagania najlepszych kierowców na świecie. W tym gronie znajdują się m.in. legendarni kierowcy F1: Brytyjczyk David Coulthard, Finowie Mika Häkkinen i Heikki Kovalainen oraz Duńczyk Tom Kristensen. Treści tworzone przez reporterów i ekspertów Viaplay z innych krajów, w tym ich analizy eksperckie i wywiady z kierowcami, również będą dostępne dla widzów platformy w Polsce.

- Formuła 1 to nie tylko królowa motorsportu, ale też jedna z najlepszych sportowych rozrywek i tak pokazujemy ją w Viaplay: z bogatą oprawą studyjną, wysłannikami na torze, zespołem polskich i międzynarodowych ekspertów, ale przede wszystkim - z uśmiechem. Musi być zajmująco, w dobrym tempie, przystępnie, z humorem, tak żeby widz nie miał wątpliwości: ci ludzie, którzy opowiadają mi o Formule, kochają to, co robią. W naszym studio jest i były szef zespołu F1, Marcin Budkowski, i inżynier który projektował bolidy McLarena i Ferrari, Patryk Sokołowski, i cała grupa pasjonatów, którzy o Formule dyskutują cały czas, nieważne czy kamery są włączone czy nie. Jest u nas miejsce i na analizę konstrukcji bolidów, i ocenę strategii, i na rubrykę towarzyską. Bo to wszystko razem sprawia, że kochamy Formułę 1. Zapraszamy do zabawy w sezonie 2024 - mówi Paweł Wilkowicz, szef redakcji sportowej Viaplay Polska.


Plan na Bahrajn
Podczas ubiegłotygodniowych testów wysłannikami Viaplay Polska do Bahrajnu byli Mikołaj Sokół i Michał Gąsiorowski. Właśnie ten duet odpowiadał będzie za komentarz podczas pierwszej sesji kwalifikacyjnej (piątek, godz. 17:00) oraz pierwszego Grand Prix (sobota, godz. 16:00) w sezonie 2024. W rolę reporterki, która zadba o najświeższe doniesienia z toru Sakhir, wcieli się tym razem Aldona Marciniak. Gośćmi Macieja Jermakowa w studio będą Marcin Budkowski, Patryk Sokołowski oraz Robert Smoczyński. Nie zabraknie rzeczowych analiz najważniejszych wydarzeń i detali towarzyszących inauguracyjnemu wyścigowi: najbardziej emocjonujących pojedynków, kontrowersji, oczarowań i rozczarowań oraz nowinek technicznych.

Oprócz najszybszej serii wyścigowej świata polscy użytkownicy Viaplay będą mogli pasjonować się także wyścigami Formuły 2 oraz Formuły 3. Miłośnicy sportów motorowych na platformie Viaplay znajdą również transmisje z wyścigów serii IndyCar, która rozpocznie sezon 2024 już 10 marca. Transmisje z wszystkich wymienionych serii również odbywać się będą z polskim komentarzem.

Dwóch Polaków w Formule 3
Uwaga polskich kibiców z pewnością będzie się koncentrować na rezultatach osiąganych przez Kacpra Sztukę i Piotra Wiśnickiego, którzy staną na starcie sezonu Formuły 3. Tym samym po raz pierwszy w historii aż dwóch polskich kierowców będzie walczyć na zapleczu królowej motorsportu! Sztuka jeździł będzie w zespole MP Motorsport, z kolei Wiśnicki reprezentował będzie barwy Rodin Motorsport. W ubiegłym sezonie Kacper Sztuka w znakomitym stylu sięgnął po mistrzowski tytuł we włoskiej Formule 4, został też zaproszony do Akademii Red Bulla dla młodych kierowców, której zawodnikiem był wcześniej m.in. Max Verstappen!

- Po trzech latach w F4 wszyscy doradzali, żeby iść prosto do Formuły 3, bo jestem na to gotowy. Tak więc zrobiliśmy, bo akurat pojawiła się taka możliwość. MP Motorsport zależało na współpracy ze mną, ich oferta była dobra, więc długo się nie zastanawialiśmy, wybór dla nas był oczywisty - podkreśla Sztuka, którego celem na ten sezon jest oczywiście osiąganie jak najlepszych wyników, ale też wyprzedzenie w klasyfikacji generalnej wszystkich pozostałych kierowców z Red Bull Academy.

Piotr Wiśnicki ścigał się już w Formule 3 w poprzednim sezonie, ale jego współpraca z ekipą PHM nie układała się najlepiej. Polak jest bardzo zadowolony ze zmiany barw na Rodin Motorsport. - Czuję się pewniej, jeśli chodzi o kontakt z zespołem również jest inaczej. Czuć dużo większy profesjonalizm, nie są popełniane głupie błędy. Pierwszego dnia testów brakło mi szczęścia i miałem awarię pompy paliwa, ale zostało to naprawione od razu i potem już nie miałem z tym kłopotów. W PHM podobny problem ciągnął się już przez cały wyścigowy weekend - tłumaczy Wiśnicki.

Sesja kwalifikacyjna Formuły 3 w ramach Grand Prix Bahrajnu rozpocznie się w czwartek o godz. 14:00, wyścig sprinterski zaplanowano na piątek o godz. 11:15, a wyścig główny na sobotę o godz. 10:00. Za komentarz dla widzów Viaplay odpowiadać będą Paweł Baran i Jan Olejniczak.

Komentarze (1 - 1 z 1)

Akurat F1 się nie interesuję, ale Viaplay jest bardzo dobrym serwisem. Liga angielska, niemiecka, dart, nhl. Można ogladać wszystko, mam nadzieję, że Viaplay mimo zapowiedzi zostanie w Polsce, bo zdobyła już zaufanie wielu widzów, a i jakiś fajny seria tez l można obejrzeć.
 3