Łukasz Szewczyk01.03.2024 (16:18)brak komentarzy

Bartosz Panek redaktorem naczelnym Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia

• Bartosz Panek objął stanowisko redaktora naczelnego Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
• Dziennikarz wraca do Polskiego Radia po 3 latach.
- Przychodzę z zamiarem zapewniania Studiu optymalnego funkcjonowania w czasach zwrotu audiocentrycznego. Będę stawiał na rozwój najbardziej zaawansowanych form reportażu i dokumentu, w nawiązaniu do dobrych tradycji reportażu literackiego i artystycznego, unikalnego radiowego gatunku sztuki radiowej, nieobecnego w żadnym medium poza radiem. Jednocześnie chcę zapewnić artystycznym formom dźwiękowego non-fiction lepszą widoczność i rozpoznawalność, również w netosferze. A jednocześnie nie zapominać o tym, jak doniosłą społecznie rolę pełni reportaż śledczy i interwencyjny - zapowiada nowy redaktor naczelny Studia Reportażu i Dokumentu.
Bartosz Panek to dziennikarz radiowy i reportażysta. W 2014 roku za reportaż "Chcę więcej" otrzymał prestiżową międzynarodową nagrodę radiową - Prix Italia. To jedno z najważniejszych wyróżnień dla twórców radiowych. W Polskim Radiu pracował prawie 20 lat - do 2021 roku. Latem 2020 roku w Wydawnictwie Czarne ukazał się jego reporterski debiut "U nas każdy jest prorokiem. O Tatarach w Polsce".

- Przychodzę do redakcji, z której w ostatnich latach odeszła niemal połowa zespołu. Studio wymaga wzmocnienia, a także odbudowy swojego statusu. Życzyłbym sobie, kolegom i koleżankom oraz Polskiemu Radiu powrotu pod tym względem do czasów, gdy Studiem kierowała jego założycielka Janina Jankowska - dodaje Bartosz Panek.

Nie ukrywa, że cieszy się z powrotu do Polskiego Radia i do przyjaciół, z którymi pracował przez prawie dwadzieścia lat. Cieszy się na współpracę z kierownictwami wszystkich anten Polskiego Radia i zaprasza do współpracy wszystkie osoby, które chcą tworzyć reportaż, najszlachetniejszy gatunek radiowej sztuki.