Łukasz Szewczyk01.03.2024 (16:20)5 komentarzy

Ważne zmiany w kanałach tematycznych TVP. "Optymalizacja kosztów"

• Od 1 marca 2024 roku TVP Kultura, TVP Historia, TVP Dokument, TVP HD, TVP Kultura 2, TVP Historia 2, TVP Kobieta, TVP ABC, TVP ABC 2, Alfa TVP i TVP Nauka będą w strukturach Biura Programowego.
• Wdrożona zmiana wzmacnia koordynację programową i ma zoptymalizować koszty funkcjonowania Spółki.
TVP
Jak informuje publiczny nadawca w wyniku zmian portfolio anten Telewizji Polskiej pozostaje bez zmian. Jedenaście anten zostaje włączonych do Biura Programowego, które zarządzało dotychczas czterema antenami.
W strukturze Biura Programowego pojawią się redakcje centralne, odpowiedzialne za przyporządkowanie konkretnych propozycji programowych do poszczególnych anten i ich pasm. Działania w zakresie kreacji i produkcji włączonych do Biura Programowego anten będą realizowane przez agencje kreacji TVP. Natomiast Biuro Programowe będzie realizowało zadania kreacyjne, takie jak: inicjowanie i udział w pracach koncepcyjno-literackich służących wypracowaniu ofert programowych, pozyskiwanie i poszukiwanie pomysłów, scenariuszy, formatów, materiałów literackich i konspektów oraz inspirowanie prac scenariuszowych na potrzeby tych anten.

Oprawą i promocją tych anten zajmować się będzie nadal Agencja Kreacji Rozrywki i Oprawy. Działalność impresaryjna w obecnej formule nie będzie kontynuowana.

W wyniku reorganizacji liczba jednostek organizacyjnych zmniejszy się z 33 do 29 (nie uwzględniając 16 oddziałów terenowych).

Komentarze (1 - 5 z 5)

I bardzo dobrze, że ktoś w końcu zaczął liczyć się w TVP z finansami.

Liczba kanałów jest przesadzona. Nie wiem czy jakiś nadawca publiczny w Europie ma więcej kanałów.
W szczególności TVP HD wydaje się być całkowitym reliktem (skoro i tak wszystkie kanały TVP są dziś w HD). Zresztą nie jest rolą TVP tworzenie kodowanych stacji tylko dla kablówek (patrz TVP HD i TVP Seriale).
Wiele stacji wzajemnie się dubluje (te same seriale lecą w kółko na TVP HD, TVP Seriale, TVP Rozrywka itd.). Potencjał wielu jest niewykorzystywany (patrz TVP Rozrywka). Wspaniałe treści w archiwach TVP gniją, bo nie ma kasy na porządną digitalizację i cyfrową rekonstrukcją.
TVP Seriale pokazuje przez cały w kółko kilka tych samych tytułów (głównie Ranczo, Ojciec Mateusz i Komisarz Alex)... jakby TVP nie miało żadnych innych, ciekawszych i ambitniejszych tytułów.
TVP Nauka i TVP Dokument mógłby być spokojnie jedną stacją.

Aż 4 kanały dla widzów zagranicznych (TVP Polonia, TVP World, TV Bielsat, TVP Wilno) ??? Nie można zrobić jednego, ale dobrego (z kilkoma wersjami audio/napisów do wyboru)?

Po co tworzono TVP Historia 2 (bo niby było tak dużo treści), skoro TVP Historia pokazuje nagminnie treści niehistoryczny (dokumentalne filmy przyrodniczne/turystyczne czy filmy rozrywkowe jak Sicario czy Wiedźmin).

Alfa TVP okazał się kompletnym niewypałem (kanał niby dla młodzieży robiony przez czerstwych dziadersów zupełnie nie rozumiejących, czym interesują się dziś młodzi ludzie i co oglądają).

Do TVP mam kilka zarzutów:
1) brak treści edukacyjnych na miarę Telewizji Edukacyjnej z lat 90-tych (było takie pasmo programowe) czy odpowiednika Rai Scuola (aczkolwiek w nieco atrakcyjniejszej wersji)
2) brak TVP Parlament w DVB-T i kablówkach
3) nieudostępnianie wersji oryginalnej filmów/seriali (niby odpowiednia ścieżka w DVB jest... ale leci na niej normalnie lektor) z możliwością włączenia napisów (coś co jest standardem w Netflix czy HBO Max)
4) kanały dla widzów zagranicznych nie powinny marnować slotów w MUX6 (TVP Polonia, TVP World czy Bielsat)... wg Karty Powinności TVP deklarowała obecność w DVB-T TVP Seriale (jeśli tylko będą możliwości techniczne... a dzięki MUX6 są)
 10  
Szkoda mi Ciebie -widzę że cały dzień przed TV
 1  
Najlepszą optymalizacją kosztów będzie likwidacja TVP. Nie ma żadnej potrzeby istnienia mediów publicznych i zmuszania ludzi do płacenia haraczu na te upolitycznione względem panującej na dany moment władzy.
 1  
Z tych 11 śmiało mogą zostać tylko-
- tvp kultura
- tvp historia
- tvp dokument
- tvp nauka

wtedy możemy mówić o optymalizacji kosztów, które zapewne ida w miliony
 3  
Niech zrobią na podstawie TVP HD kanał TVP 4K UHD bo faktycznie tam program jest kopią seriali z innych anten TVP.
Wystarczyłoby pomyśleć a nie zarzucać format 4K UHD w ciemny kąt.
Inni publiczni nadawcy mają co najmniej 1 kanał w tej najwyższej jakości a u nas nie da się bo trzeba napierniczać powtórkami 7 anten.
Po co TVP Rozrywka i TVP Seriale osobno niech będą w jednej antenie.
Optymalizacja kosztów powinna być a tak jest w cholere kanałów które nadają powtórki z powtórek a tak potem my wszyscy płacimy ogromne miliardy złotych za te kanały które mało są oglądane.
 0  

Polecamy