Łukasz Szewczyk02.03.2024 (11:09)brak komentarzy

Nowy sezon programu "Ewa gotuje" w Polsacie

• Telewizja Polsat rozpoczyna emisję wiosennych odcinków magazynu kulinarnego "Ewa gotuje".
"Ewa gotuje" w Polsacie
W 2024 roku jednym z najpopularniejszych trendów kulinarnych stanie się gotowanie wedle receptur... tradycyjnej kuchni polskiej. Dodatkowo dużym powodzeniem mają cieszyć się receptury z odległych zakątków świata, takich jak chociażby wschodnia Azja. Niezmiennie, podobnie zresztą jak w latach ubiegłych, zajadać będziemy się tym, co niegdyś skradło nasze serca, czyli specjałami kuchni śródziemnomorskiej.
Jak powszechnie wiadomo Ewa Wachowicz od lat promuje rodzime receptury oraz w udany sposób wplata w stare i sprawdzone przepisy różne smaczki, podpatrzone podczas wakacji czy służbowych podróży. Jak to będzie wyglądać w najbliższym sezonie? Otóż autorka "Ewa gotuje" zaprezentuje widzom potrawy inspirowane wojażami, jednakże wykonane w oparciu o polskie, ogólnodostępne składniki. Jednocześnie tych składników nie będzie zbyt wiele, bo tak właśnie ma być w nowoczesnej kuchni. Rzecz jasna nie zabraknie produktów od lokalnych dostawców i producentów.

Przykłady? Nasz żurek, lecz w stylu madziarskim, czyli gotowany nad ogniem, w kociołku. Francuska zupa cebulowa, ale zrobiona na pieczonych warzywach i zmiksowana - podobnie jak polski krem z cebuli! Pierogi z włoską ricottą i suszonymi w południowym słońcu pomidorami? Czemu nie! Z kuchni regionalnej - kołacz zawojski. Nazwa może być nieco myląca, bowiem to nie deser a danie obiadowe. Ciasto drożdżowe jest na słono, natomiast do serowego nadzienia trafia smażona cebula. Oczywiście będą też słodkości, jak chociażby nietypowe sajgonki z masłem orzechowym, czekoladą i bananem, ciasteczka ryżowe z kokosem i klasyczny polski serownik (może trochę w stylu sernika nowojorskiego), ale zwieńczony francuskim crème brûlée. W odcinkach wiosennych nie zabraknie też takich ciekawostek, jak wykonana własnoręcznie sól sosnowa, która jest znakomitą przyprawą do dziczyzny i potraw z grzybów, ale jednocześnie można ją wykorzystać do przygotowania aromatycznej i relaksującej kąpieli.

Ponadto w programie zobaczymy gości. Do wspólnego gotowania Ewa zaprosi Mateusza Gesslera, Adama Borowicza. Pierwszy zaprezentuje potrawy kuchni francuskiej, drugi razem z Ewą ugotuje chowder - gęstą zupę rybną uwielbianą przez irlandzkich marynarzy.

Widzowie będą podglądać Ewę zarówno w jej krakowskiej kuchni (zresztą nie tylko w kuchni), ponieważ sporo rzeczy dziać się będzie w ogrodzie, jak też pod Babią Górą - i to dosłownie, bo w Zawoi wiele potraw powstanie na zewnątrz. W Ewy Wachowicz będzie zgodnie z najnowszymi trendami. Z poszanowaniem polskiej tradycji, ale też z dużą dawką nowinek z kulinarnego świata.

Emisja premierowych odcinków programu "Ewa gotuje" w soboty o godz. 10.10 na antenie telewizji Polsat. Nowy sezon liczy 13 odcinków.

Producentem programu jest Promiss.