Łukasz Szewczyk29.03.2024 (10:52)brak komentarzy

"Tajemnice fortyfikacji", "Pancerni" i "Podglądacze przyrody" w Polsat Play

• Nowe programy na wiosnę w Polsat Play
"Podglądacze Przyrody"
"Tajemnice fortyfikacji" (wtorek godz. 21.00, od 2 kwietnia). Program to niesamowita podróż przez historię, gdzie fascynujące rekonstrukcje i inscenizacje pozwolą nam przenieść się w czasie. Odwiedź Mamerki - miejsce, w którym ważyły się losy drugiej wojny światowej, gdzie w środku lasu Niemcy zbudowali betonowe miasto. Poznaj dzieje twierdzy Kłodzko, osadzonej na granicy trzech państw oraz historię ludzi, którzy tworzyli i zamieszkiwali tę wyjątkową warownię. Przenieś się w głąb historii PRL, aby poznać tajemnice schronów pod Nową Hutą, które przez lata były strzeżonym miejscem o strategicznym znaczeniu. Odkryj tajemnice fortyfikacji Poznania, oglądając ich ewolucję od czasów wczesnośredniowiecznych, aż do okresu drugiej wojny światowej. W serii poznasz również mroczną stronę Półwyspu Helskiego oraz zamek w Malborku największą ceglaną konstrukcje w Europie, która jest tylko pretekstem do opowieści o militarnym imperium Zakonu Krzyżackiego. Na koniec odwiedź Wał Pomorski, pas bunkrów, jazów wodnych i mostów, stworzony przez Niemców w latach 30-tych XX wieku.
"Pancerni" (wtorek, godz. 22.30, od 2 kwietnia). Bohaterami serii są pasjonaci historii współczesnej. Marian i Sebastian z Fortu w Malechowie specjalizują się w ciężarówkach i sprzęcie ciężkim okresu powojennego. W Bytomiu natomiast rodzina Widuchowskich prowadzi muzeum Broni. Ich kolekcja jest wyjątkowa, ponieważ każdy z eksponatów jest na "chodzie". W Ptakach pod Warszawą inżynier Zbigniew Nowosielski, przerabia maszyny sprzed 80 lat za pomocą nowych, dostępnych części. Jego popisowym dziełem jest polska tankietka TKS pochodzącą z okresu międzywojennego. W programie eksperci starają się przywrócić maszyny bojowe do pełnej sprawności. Wypowiadają się na temat sprzętu i jego przeznaczeniu o mocnych i słabych stronach.

"Podglądacze przyrody" (sobota, godz. 20.00 i 20.30, od 6 kwietnia). Rozwój miast, budowa dróg i autostrad, przekształcanie pól w plantacje uprawne, jak również wycinka lasów powoduje, że naturalne środowisko tych zwierząt kurczy się. Niektóre z nich, aby przetrwać musiały przenieść się bliżej miast i nauczyć żyć obok ludzi. Przyrodnik i naukowiec Adam Zbyryt oraz filmowiec przyrody Robert Dróżdż, wyruszają na poszukiwania niezwykłych zwierząt zamieszkujących Polskę. Razem z nimi podglądamy tajemniczy świat zwierząt oraz pracę filmowców przyrody. Bohaterami odcinków są: chomiki europejskie, susły, żubry, jelenie, nietoperze, popielice, zimorodki, wydry i mnóstwo innych. Jest to program dokumentalny realizowany w Polsce. Opowiada o polskiej dzikiej przyrodzie, którą mamy na wyciągnięcie ręki. Poznaj jej piękno, zobacz wyjątkowe ujęcia przyrodnicze oraz zaskakującą naturę z zupełnie innej perspektywy.