Łukasz Szewczyk08.05.2024 (8:39)brak komentarzy

"Więcej niż kryminał". Nowa audycja na antenie Polskiego Radia 24.

• Na antenie Polskiego Radia 24 debiutuje audycja "Więcej niż kryminał"
• Grzegorz Kalinowski prezentować w niej będzie nie tylko prozę gatunkową, ale także wszelkie odmiany kryminałów, sensacji i powieści szpiegowskiej oraz filmów i seriali.
"Więcej niż kryminał"
- Każdego dnia polski czytelnik otrzymuje nowy kryminał, i choć ich jakość bywa różna trudno nie zauważyć, że ten rodzaj literatury ratuje czytelnictwo. Wiele z nich wychodzi poza ramy zwykłego opowiadania o morderstwie i śledztwie, zakończonych finałowym pościgiem. Mariusz Czubaj, socjolog i pisarz, autor popularnych i nagradzanych powieści kryminalnych powiedział w wywiadzie, że ten gatunek "zaspokaja głód dobrej opowieści - takiej, gdzie będzie suspens i bohater z krwi i kości. Od czasu kryminału skandynawskiego, ten gatunek stał się również formą panoramy społecznej, bo opisuje zło oraz jego eskalację. Wszystkie kryminały Henninga Mankella były podporządkowane ważnemu wątkowi społecznemu: kwestii emigrantów, wykluczenia społecznego, cyberprzestępczości czy handlu organami. Trzecim powodem większego zainteresowania gatunkiem jest fakt, że mimo bombardowania nas złymi informacjami, żyjemy w bardzo spokojnych czasach, o wiele bezpieczniejszych niż sto lat temu. Kryminał zaspo-kaja potrzebę zderzenia się ze światem zła, światem gdzie to zło jest umowne a nam osobiście nic nie grozi." Właśnie takim powieściom kryminalnym, a także sensacyjnym i szpiegowskim oraz filmom i serialom chcę poświęcać cotygodniową audycję "Więcej niż kryminał". Nie ma jednego klucza, patentu, schematu. Chcę prezentować to, co ciekawe i wartościowe - zapowiada Grzegorz Kalinowski.
Gościem pierwszego wydania "Więcej niż kryminał",9 maja, będzie Katarzyna Bonda, która opowie o swoim pisarskim warsztacie oraz o tym, co ją interesuje w twórczości innych autorów. W kolejnej audycji, Michał Komar, eseista, pisarz, autor wywiadów-rzek z mecenasem Piesiewiczem, profesorem Barto-szewskim i generałem Petelickim, współpracownik Wojciecha Jerzego Hasa, opowie o tym, jak powstał serial "07 zgłoś się". Dlaczego Michał Komar? Bo to on był scenarzystą pierwszego odcinka. O "Złym" Leopolda Tyrmanda dyskutować będą Sylwia Chutnik i Marcel Woźniak oraz przewodnik warszawski Arkadiusz Żołnierczyk. Z kolei przed EURO gośćmi audycji będą znawcy kryminalnego futbolu - Janusz Zaorski, Marcin Czubaj oraz dziennikarz Polskiego Radia - Dominik Panek, autor bloga "Piłkarska mafia".

- Nie zabraknie także spotkań z praktykami, policjantami, prywatnymi detektywami i... szpiegami, którzy opowiedzą o swoich ulubionych, bo oddających ich pracę książkach i filmach, oraz o tych, które ich tylko śmieszą - dodaje Grzegorz Kalinowski.

O Jamesie Bondzie i innych tajnych agentach opowiadać będą Vincent Severski i Piotr Niemczyk. W lipcu Grzegorz Kalinowski zaprasza na wydanie poświęcone kryminałowi milicyjnemu, a przed paryskimi igrzy-skami kryminałom znad Sekwany.

Grzegorz Kalinowski - radiowiec i dziennikarz od 1990 roku, komentator sportowy i korespondent wojenny. Autor filmów dokumentalnych i teledysków. Autor powieści kryminalnych i sensacyjnych, najczęściej osadzonych w realiach historycznych. Pasjonat historii i każdej, dobrej literatury, nie tylko kryminału i sensacji. Finalista nagrody Wielkiego Kalibru (za "Pogromcę grzeszników"), laureat Złotego Pocisku (za cykl "Śmierć frajerom") oraz nagrody komendanta Szkoły Policyjnej w Pile (za "Granatowy 44").

Emisja audycji "Więcej niż kryminał" w czwartki o godz. 22.05 (od 9 maja) na antenie Polskiego Ra-dia 24.