Łukasz Szewczyk07.06.2024 (10:20)8 komentarzy

Euro 2024 w TVP. Specjalna ramówka, ekskluzywne relacje

• 14 czerwca, rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w Niemczech z udziałem polskiej reprezentacji
• Telewizja Polska przygotowała specjalną ramówkę na czas Mistrzostw, a w niej m.in.: poszerzone studia, dedykowane programy i wyjątkowe relacje ze sztabu Biało-Czerwonych.
• Przed mikrofon wraca legenda polskiego dziennikarstwa sportowego Dariusz Szpakowski, który skomentuje m.in. finał EURO 2024.
Wielki sport tylko w TVP / Fot. TVP
Wielki sport tylko w TVP / Fot. TVP
EURO 2024 to ostatnia okazja, żeby zobaczyć finezyjną grę na boisku Toniego Kroosa, który ogłosił, że po turnieju w Niemczech kończy karierę. Zapewne będzie to też ostatni turniej w wykonaniu Cristiano Ronaldo. Jednak kibice w Polsce czekają przede wszystkim na wielkie emocje związane z grą polskiej drużyny podczas europejskiego czempionatu. Reprezentacja Polski awansowała po zaciętym boju w meczu barażowym z Walią i po raz piąty z rzędu zagra na Mistrzostwach Europy. Naszą drużynę czeka duże wyzwanie, bo grupa z Holandią, Austrią i Francją jest bardzo wymagająca. Niemniej jednak nasza kadra, w której szeregach mamy zarówno doświadczonych zawodników, jak Robert Lewandowski czy Wojciech Szczęsny oraz obiecujących młodych piłkarzy, jak Jakub Kiwior czy Nicola Zalewski, może sprawić kibicom niejedną miłą niespodziankę.
Telewizja Polska przygotowała bogatą ofertę na czas imprezy, a w niej relacje zza kulis przygotowań Biało-Czerwonych, program podsumowujący wydarzenia danego dnia, powtórki spotkań oraz poszerzone studia z udziałem ekspertów, byłych trenerów oraz eks-reprezentantów: Łukasza Piszczka, Jakuba Błaszczykowskiego, Łukasza Fabiańskiego, Artura Wichniarka czy Jakuba Wawrzyniaka. Transmisje większości spotkań w TVP1 i TVP2, natomiast TVP Sport pokaże wszystkie mecze. Wszystkie spotkania dostępne będą również w TVPSPORT.PL, aplikacji mobilnej, Smart TV i HbbTV. Również media społecznościowe TVP Sport podczas trwania EURO 2024, będą skupiały się przede wszystkim na Mistrzostwach.

- Wielki sport musi mieć najlepszą oprawę, a taką zapewni Telewizja Polska podczas EURO 2024. Na potrzeby transmisji dedykowane są dwa główne kanały TVP1 i TVP2, a wszystkie 51 spotkań pokaże TVP Sport. Stale rozwijamy nowe technologie, więc tradycyjnie, mecze będzie można śledzić na stronie tvpsport.pl oraz w aplikacji mobilnej i Smart TV. Przygotowaliśmy poszerzone studia, ekskluzywne relacje, nasi dziennikarze będą obecnina co dzień w Hanowerze, gdzie znajdzie się baza Biało-Czerwonych. Do współpracy przy EURO 2024 zaprosiliśmy wybitnych ekspertów, byłych piłkarzy jak Kuba Błaszczykowski, Łukasz Piszczek i Łukasz Fabiański, trenerów, a do gniazda komentatorskiego wraca niezastąpiony Darek Szpakowski, dla którego są to już 11. finały Mistrzostw Europy, więc jest niejako kapitanem naszej ekipy dziennikarskiej. EURO 2024 to wielkie sportowe święto, a jak wielki sport to tylko w TVP - mówi Jakub Kwiatkowski, dyrektor TVP Sport.

Mecze w Telewizji Polskiej będą komentowali znani i lubiani dziennikarze, którzy stworzą duety z byłymi piłkarzami i trenerami: Mateusz Borek z Robertem Podolińskim, Jacek Laskowski z Marcinem Żewłakowem, Maciej Iwański z Radosławem Gilewiczem, Sławomir Kwiatkowski z Markiem Wasilukiem, Michał Zawacki z Kazimierzem Węgrzynem oraz Mateusz Święcicki i Wojciech Kowalewski. Dziewięć meczów, w tym finał imprezy, skomentują Dariusz Szpakowski i Grzegorz Mielcarski. Studia poprowadzą Paulina Chylewska, Maciej Kurzajewski, Jacek Kurowski, Maja Strzelczyk oraz Sylwia Dekiert.

- Mamy nadzieję, że połowę czerwca i lipca polski kibic spędzi z Telewizją Polską. Biało-Czerwoni po raz piąty z rzędu zagrają w finałach Mistrzostwach Europy w piłce nożnej. Kibice będą oglądali polskie gwiazdy na boiskach w Niemczech, ale również u nas w studio, ponieważ w roli ekspertów zobaczymy byłych reprezentantów Polski. Niesamowitą oprawę spotkań zapewnią świetni komentatorzy i eksperci Mateusz Borek, Robert Podoliński, Jacek Laskowski, Marcin Żewłakow, Maciej Iwański, Radosław Gilewicz i inni. Ze mną w gnieździe zasiądzie Grzegorz Mielcarski, a nad całością będzie czuwał dyrektor TVP Sport Jakub Kwiatkowski, który przecież kadrę Polski i atmosferę wielkich turniejów zna od podszewki. Spędźcie z nami najbliższe tygodnie, wielki sport tylko w TVP - zachęca do oglądania EURO 2024 w TVP Dariusz Szpakowski.

Przed wylotem na turniej reprezentacja Polski rozegra dwa mecze towarzyskie, które będą transmitowane przez Telewizję Polską. Starcie Polska - Ukraina rozpocznie się 7 czerwca o godzinie 20:45. Początek studia na stronie TVPSPORT.PL i w aplikacji mobilnej o 19:00. Od 20:20 również na antenie TVP 1. Komentatorami będą Jacek Laskowski i Marcin Żewłakow. Natomiast mecz Polska - Turcja zaplanowano na 10 czerwca na godz. 20:45. Od 19:00 studio na stronie TVPSPORT.PL i w aplikacji mobilnej. Od godz. 20:20 studio w Jedynce. Komentarz Mateusz Borek i Robert Podoliński.

Mecz otwarcia EURO 2024 Niemcy - Szkocja w piątek, 14 czerwca o godz. 20:30 w TVP1. Spotkanie skomentuje duet Mateusz Borek i Robert Podoliński.


Harmonogram spotkań reprezentacji Polski w finałach Mistrzostw Europy:

Niedziela (16 czerwca)
Polska - Holandia (studio od godz. 14:20 w TVP1)
komentarz: Mateusz Borek, Robert Podoliński

Piątek (21 czerwca)
Polska - Austria (studio od godz. 17:30 w TVP1)
komentarz: Dariusz Szpakowski, Grzegorz Mielcarski

Wtorek (25 czerwca)
Francja - Polska (studio od godz. 17:30 w TVP1)
komentarz: Jacek Laskowski, Marcin Żewłakow

Komentarze (1 - 8 z 8)

Jaki będzie bitrate transmisji, wiadomo? I czy będzie HDR w transmisjach? Bo o 4k to możemy tylko pomarzyć niestety, brawa dla UEFA, cofamy się w rozwoju
 1  
Sajmoncfc To najmniejszy problem. Ty się módl, żeby nie chcieli zrobić formatu 9:16
 0  
raczej format 16:9
 0  
świński ryj - nie, tu nie było pomyłki. Chodziło o pionowy obraz.
 0  
Byle nie żewlakow nie znoszę go!
 2  
W pionowym obrazie nie ma nic zlego, na smartfonach oglada sie go o wiele wygodniej, bo trzymanie smartfona poziomo jest niezbyt wygodne. Jako opcja do wyboru - niech bedzie. Nikt wam nie kaze ogladac tego na telewizorach czy laptopach, a ja na smartfonie zdecydowanie wole pionowy format. Tylko ja bym optowal bardziej za formatem 9:21, bo 9:16 to juz jest archaizm. Smartfony z ekranem 9:16 nie sa produkowane od bodaj 2018 roku. Najpierw zostaly wyparte przez 9:18, a obecnie dominuja smartfony z ekranami 9:20 czy nawet 9:21.
 1  
TVP bez 4k???
 1  
Pionowy format wideo to jest przyszłość i nie ma co zaklinać rzeczywistości i próbowqć z nim walczyć. Kto w ogóle wymyślił poziomy format??? Książki od zawsze były drukowane w orientacji pionowej, wszelkie dokumenty na papierze A4 zresztą też. Bo format pionowy jest bardziej naturalny dla naszej percepcji wzrokowej. Łatwiej jest nam biegać oczami w kierunku góra-dół niż lewo-prawo. Coraz więcej ludzi ogląda treści wideo na smartfonach, młodzi w zasadzie już nie potrzebują telewizorów (i najczęściej nie posiadają). Mam nadzieję, że smartfonowcy będą wymuszali coraz więcej kontentu wideo w orientacji pionowej. I nie tylko transmisje sportowe.

Filmy pełnometrażowe też powinno się zacząć zremasterować w formacie pionowym. Wystarczy po prostu przyciąć obraz oryginalny do formatu pionowego i już się je będzie zajedwabiście oglądało na smartfonach!

I zgadzam się z kimś wyżej, że powinno się postawić na format 9:21, bo smartfonów 9:16 nie widziałem w sklepach od wielu lat. Sam mam Soniaka z ekranem 9:21 i jest git majonez. Tylko kontentu za mało w takim formacie i w pionie,ale wierzę, że to się zmieni.
 0