Łukasz Szewczyk09.08.2005 (12:19)brak komentarzy

Zmiana telewizyjnych oznaczeń

Od poniedziałku (15 sierpnia 2005 roku) stacje telewizyjne będa musiały oznaczać emitowane programy zgodnie z nowym rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, które wprowadza pięć symboli.
Nowe symbole mają pozwolić ocenić, dla jakiego odbiorcy jest przeznaczony dany film czy program. Obowiązek kwalifikowania programów pod względem wieku widzów nakłada na nadawców ustawa o radiofonii i telewizji.

Programy bez ograniczeń wiekowych będą oznakowane zielonym kółkiem; programy dla osób od 18 roku życia - czerwonym kółkiem; zaś audycje dla widzów od 7, 12 i 16 lat - żółtymi trójkątami.

W zależności od wieku, w środku trójkąta znajdzie się liczba oznaczająca wiek, od jakiego można oglądać program - odpowiednio 7, 12 i 16. Oznaczenia będą emitowane przez cały czas trwania programu. Symbole nie pojawią się podczas emisji programów informacyjnych, reklam, telesprzedaży, transmisji sportowych i przekazów tekstowych.

Filmy i programy znakowane są w Polsce przez nadawców już od pięciu lat. Robią to oni jednak dobrowolnie. System znakowania programów opracowany przez sygnatariuszy Porozumienia "Przyjazne media" zakładał stosowanie na ekranie oznaczeń filmów i audycji według trzech kategorii: przeznaczony dla wszystkich widzów, tylko za zgodą rodziców i tylko dla dorosłych. Oznaczenia ukazywały się na ekranie przez trzy minuty na początku programu i po każdej z reklam, nie rzadziej jednak niż co 20 minut.

Porozumienie Polskich Nadawców Telewizyjnych "Przyjazne Media" podpisali w lutym 1999 roku przedstawiciele TVP, TVN, TV4, Polsatu, TV Niepokalanów, Canal+, Polskiej Telewizji Kablowej i Wizji TV.
TVP
brak